1. Hrvatska nogometna liga, 18. kolo, 01.12.2007., Rijeka, Kantrida, gledatelja: 1000
Suci: Damir Batinić (Osijek), Predrag Borovec (Višnjevac), Siniša Sabljak (Požega)
Matija Smrekar 46'
Varaždin

Rijeka - Varteks: Imperativ više nije što je nekad bio

Zoran Zdelar • subota, 01.12.2007.

Dan prije utakmice na Kantridi strateg Rijeke nije se koristio diplomatskim rječnikom, kao što to treneri nerijetko znaju, već je jasno i otvoreno pred svoje igrače postavio imperativ pobjede, ali i ne primanja prvog pogotka na utakmici. Njegovi igrači nijedan od ta dva zadatka nisu uspjeli sprovesti u djelo...

Luka Bešenić
31'
13
Fabio
80'
Dražen Besek

Strateg Rijeke Zlatko Dalić dan prije utakmice na konferenciji za novinare odlučno je pred prisutnima predstavio dva glavna zadatka svoje momčadi. Najbitnija je naravno pobjeda, ali ovog puta ne tako da se ona mora loviti preokretom, već da ako moraju primiti pogodak, da to bude za smanjenje vodstva domaće momčadi. Obje misije su propale. Riječani nisu uspjeli nadigrati motivirane Varaždince koji su stigli na Kvarner sa skromnim najavama, ali željeno su i uzeli. Drugoj momčadi prvenstva otkinuli su jedan bod s kojim će se vraćati u Barokni grad.

Odličan učinak Rijeke na domaćem terenu posljednjih tjedana polako blijedi, ali se i dalje mogu pohvaliti podatkom da ih nitko na Kantridi nije uspio svladati. Nastave li ovako igrati samo je pitanje vremena kada će se netko s Kvarnera vraćati doma s punim bodovnim plijenom. Rijeka je u očiglednom padu forme i mogu biti vrlo zadovoljni raspored HNL-a koji nakon idućeg kola predviđa dugu pauzu tijekom koje ima i više no dovoljno vremena za sređivanje stanja u momčadi.

Slika 2 od 3.

Prilično borbenu utakmicu moglo je vidjeti tek nešto malo više od 1.000 gledatelja na Kantridi uz mnogo oštrih prekršaja. Ne čudi stoga što se sudac Damir Batinić odlučio za pokazivanje kartona već u 7. minuti, a u idućih deset minuta požutila su još dva gostujuća igrača. Riječani su u 8. minuti vrlo lako mogli do vodstva. Dinamov nogometaš na posudbi, Dario Jertec, vrlo lijepo nabacuje loptu s lijevog boka do Radomira Đalovića koji ju prosljeđuje do Škore, no on s desetak metara nije uspio dovoljno precizno pucati i lopta je otišla pored vratnice.

Domaćin pred malobrojnom publikom nastavlja s dominacijom i stvaranjem prilika, pa su tako i u 26. minuti imali Riječani izglednu situaciju pred vratima Mađarića, a ponovno je ovog puta neprecizan bio Škoro s razlikom da ovog puta lopta ne odlazi pored vratnice, nego iznad grede. Nekoliko minuta kasnije ozlijedio se vratar varaždinske momčadi i u igru je morao ući Bešenić. Preostali dio utakmice Rijeka je imala mnogo problema s gradnjom napada, gosti su uglavnom iznimno uspješno namještali zaleđa i u svlačionicu na odmor otišlo se s rezultatom s početka utakmice.

Dalić tijekom pauze od 15 minuta nije uspio previše oraspoložiti svoje igrače i Varaždinci stižu do ne toliko iznenađujućeg vodstva obzirom da polako postaje standardno da gosti prvi postižu pogodak na Kantridi, a Rijeka zatim taj rezultat lovi. Mujanović je ubacio loptu za Smrekara, a on tu priliku ne propušta iskoristiti za zabijanje pogotka samo minutu nakon što je igra nastavljena.

Slika 1 od 2.

Domaćini su idućih deset minuta igrali prilično neuvjerljivo, vidjelo se da ih je taj pogodak šokirao, vjerojatno su se prisjećali Dalićevih riječi od dan ranije. No, nakon deset minuta oporavka, Rijeka je počela igrati ponovno prepoznatljivo i nizale su se prilike, ali put do mreže im je i dalje bio nepoznat. Zbog toga igru napušta u 66. minuti Bule, a ulazi kapetan Anas Sharbini za kojeg nije bilo planirano da nastupi, no silom prilika ipak je morao. Samo minutu kasnije kiks Bešenića umalo ih je stajao gubitka vodstva nakon što mu je ispala lopta iz ruku, ali Riječani tu priliku također nisu znali iskoristiti.

U 69. minuti ipak veselje na Kantridi. Hrvoje Štrok i Radomir Đalović su vrlo lijepo kombinirali, a bivši Dinamov veznjak zatim s ruba kaznenog prostora vrlo lijepo pogađa rašlje za 1:1. Vrlo lijepa akcija završila je pogotkom i Štrok može biti iznimno zadovoljan svojom igrom tijekom 40-ak minuta koliko je odigrao od ulaska tijekom drugog poluvremena.

Nešto više od desetak minuta Riječani su morali igrati s igračem manje. Ne radi se o isključenju ,već o ozljedi Manuela Pamića nakon što su iskorištene sve tri izmjene. Mladi hrvatski reprezentativac koji će vrlo vjerojatno tijekom siječnja preseliti u Red Bull Salzburg nije mogao nastaviti igrati. Posljednjim atomima snage pokušavali su Riječani do još jednog pogotka, ali mreža se više nije tresla i susret je završio podjelom bodova. Objektivno gledajući, loš rezultat za Rijeku koja ne može biti zadovoljna svojim prezentacijama u posljednje vrijeme, no ipak ne treba ni zaboraviti sve one velike igre iz prvog dijela sezone.

Rijeka – Varteks 1:1.