Vodeni sportovi

Nastavljena jugaška "žetva"

Hrvoje Vuković • nedjelja, 16.12.2007.

Polako teče već treća godina bez novog pehara u vitrinama zagrebačke Mladosti. A ako se pita vaterpoliste Juga, tako bi moglo ostati još neko vrijeme. U finalu Hrvatskog kupa Dubrovčani su u Splitu nadvisili "žapce" i u svoje vitrine pohranili još jedan veliki trofej...

JUG CO – MLADOST 9:8 (2:0, 1:3, 2:3, 4:2)

Split, Bazen u Poljudu, finalna utakmica Kupa Hrvatske

Jug CO: Vićan, Hrošik, Bošković 1, Pecotić 1, Joković 2, Smodlaka, Marković 2, Bušlje 1, Sukno I., Dobud, Šutalo, Obradović 2, Car, Sukno S, trener: Nikolić

Mladost: Jurin, Burić 1, Smith, Vrdoljak 2, Iosep, Franković 2, Antonijević, Đogaš, Karač 1, Muslim, Buljubašić 1, Franičević 1, Pavić, Lončar, trener: Damjanić

Igrač više: Jug 7/15, Mladost 2/12

Suci: Periš i Lovrić (Split)

Baš kao i u nedavnom prvenstvenom derbiju, Dubrovčani su i ovaj put ostavili Mladostaše praznih ruku. Finale Kupa bila je lijepa prilika za zagrebačku momčad da prekine dvogodišnji post što se tiče trofeja, no vaterpolisti Juga imali su nešto drugačije namjere i na kraju ipak zasluženo slavili s tijesnih 9:8.

Treneri obaju ekipa teško su mogli pripremiti nekakva iznenađenja, budući da se igrači jako dobro poznaju, pa je i sama utakmica krenula u tom stilu - s jakim obranama i malo izrazitih šansi u napadu. Ipak, bolje su krenuli Jugaši koji golom Markovića dolaze do 1:0. Gosti iz Zagreba nikako nisu mogli odigrati pošten napad te su u prvih osam minuta prokockali sva tri igrača više, dok je na drugoj strani prvu četvrtinu dalekometnom bombom za 2:0 zaključio Miho Bošković.

Slika 3 od 4.

I početak druge dionice pripada izabranicima EMila Nikolića, koji preko Mare Jokovića vrlo brzo dolaze do visokih 3:0. I tek u tim trenucima, kada se činilo da će ovo finale otklizati na stranu Juga već nakon prvog poluvremena, Mladost se vraća. Frano Karać fino se oslobodio na stranu i dijagonalom postigao prvi pogodak za "žapce". Ubrzo zatim, Obradović radi peterac, a Vrdoljak smanjuje na minus jedan, da bi potom Buljubašić pogodio u bliži kut Vićana kojemu ovaj gol ipak ide dijelom na dušu.

Slika 2 od 3.

Crna rupa u igri Dubrovčana nastavlja se i početkom treće četvrtine, kada Vrdoljak s igračem više fino pogađa suprotni kut za 4:3 i prvo vodstvo Mladosti. No, nakon 11 minuta bez gola, evo i Juga, a strijelac je Obradović. Zagrepčani, željni trofeja, ponovno dolaze u vodstvo finim pogotkom Burića iz daljine, a utakmicu u egal vraća Marković udarcem iznad glave vratara Pavića. U posljednjih osam minuta ipak se ušlo s prednošću Mladosti 6:5, budući da je Franičević uspio iz okreta svladati Vićana.

Do polovice treće četvrtine oba su kluba imala katastrofalnu realizaciju igrača više, koji je na kraju i presudio. Jug je konačno počeo pogađati (pet golova zaredom s igračem više), dok su Mladostaši do samog kraja imali pomalo nevjerojatnih 1/11. Obradović, Pecotić i Joković s tri su uzastopna gola preokrenuli rezultat (8:6) i doveli svoju momčad na korak do pobjede.

Slika 1 od 2.

Žapce je u utakmicu vratio Franković sjajnim dalekometnim udarcem za minus jedan, no igrač više za izjednačenje nije iskorišten i Andro Bušlje na drugoj strani rješava pitanje pobjednika. Do kraja su Mladostaši smanjili na konačnih 9:8, ali više od toga nisu mogli. Uprava Mladosti žalila se kasnije kako je Jug šest sekundi prije kraja imao igrača više u bazenu, zbog čega bi po pravilima trebao biti dosuđen peterac za protivničku momčad, no suci su samo odmahnuli rukom i veselje Dubrovčana moglo je početi.