Tomas junački, Stojić srušio Barcu

Kristian Hohnjec • nedjelja, 30.12.2007.

Marko Tomas pobjedničkim košem dvije sekunde prije kraja okončao je preokret Fuenlabrade u drugom poluvremenu. Mario Stojić bio je najbolji igrač na parketu u uvjerljivom slavlju protiv Barcelone, a izvrstan učinak naših košarkaša u 15. kolu ACB lige nadopunio je Marko Banić...

Murcija je u 27. minuti utakmice imala velikih +14 (54:40), međutim da stvari ne završe na sretan način po domaćina pobrinuli su se Tom Wideman (23 poena, 12 skokova) i Marko Tomas (33 minute, 17 poena, 5/13 šut, dva skoka, asistencija). Hrvatski reprezentativac postigao je 15 od svojih 17 poena u drugom poluvremenu, uključujući i pobjednički koš za 73:72 dvije sekunde prije kraja.

Nakon što je Barcelona preko Kasuna smanjila na 37:35, Mario Stojić postigao je deset poena do kraja treće četvrtine i omogućio Menorci značajnu prednost uoči posljednjih deset minuta - 60:51. Domaćin je na kraju pobijedio mnogo renomiranijeg gosta (85:68), a Stojić je bio najbolji igrač susreta s 18 koševa i devet skokova za 31 minutu uz šut 6/11. Dobro je odigrao i Marino Baždarić (24 minute, 13 poena, 4/6 šut, četiri skoka), dok je Mario Kasun (21 minuta, osam poena, 3/7 šut, četiri skoka) još jednom prerano ispao zbog pet osobnih pogrešaka.

Iurbentia Bilbao potvrdila je sjajnu formu, sedmu uzastopnu pobjedu upisali su protiv Perasovićevog Estudiantesa - 73:67. Nakon nešto slabijih partija, Marko Banić (26 minuta, 12 poena, šest skokova, tri asistencije, valorizacija 24) bio je najraspoloženiji pojedinac susreta, dok je Drago Pašalić za osam minuta ubacio sedam poena uz dva skoka.

Unicaja se na domaćem terenu lako obračunala s Gran Canarijom - 101:86. Davor Kus je odigrao 16 minuta upisavši šest poena uz realizaciju 3/7 i dvije izgubljene lopte. Poput Malažana u svojoj dvorani slavila je i Pamesa. Cajasol je pobijeđen rezultatom 88:79. Stanko Barać (15 minuta, sedam poena, pet skokova, dvije blokade) krenuo je u petorci, no već do 7. minute zaradio je tri osobne pogreške što mu je ograničilo minutažu u preostalom dijelu susreta.

U derbiju Tau Ceramica je pobijedila Joventut 80:73 i tako mu onemogućila da godinu završi na 1. mjestu, pa je senzacionalni lider Bilbao. Gosti iz Badalone imali su velikih +18 početkom nastavka (32:50), ali tada slijedi fantastična serija Spahijinih igrača. Do kraja četvrtine napravili su 34:9 i psihološki slomili Aitove (66:59).

Za razliku od prošle utakmice Zorana Planinića šut nikako nije služio, no obavio je dobar posao u skoku i distribuciji - 28 minuta, tri poena, 1/9 iz igre, 0/2 slobodna, osam asistencija, šest skokova. Prvi igrači Tau Ceramice bili su Igor Rakočević (23 poena) i Mirza Teletović (14 koševa, osam skokova), dok je Joventut očkivano predvodio Rudy Fernandez (27 poena, sedam asistencija).

ACB, 15. kolo: Unicaja - Gran Canaria 101:86; Pamesa - Cajasol 88:79; Real Madrid - Manresa 94:80; Iurbentia Bilbao - Estudiantes 73:67; Menorca - Barcelona 85:68; Granada - Girona 98:90; Murcia - Fuenlabrada 72:73, Tau Ceramica - Joventut 80:73, Leon - Valladolid 69:74.