Impresivni Ljubo

Maja Giljanović • ponedjeljak, 31.12.2007.

Sjajnim je nastupom najbolji hrvatski tenisač Ivan Ljubičić zaključio staru godinu i otvorio novu, sezonu 2008. pobijedivši tradicionalno neugodnog mu protivnika s glatkih 6:4, 6:4...

Austrijanac Stefan Koubek je, naime, Ljubičića pobijedio četiri puta u dosadašnjih devet međusobnih ogleda, a slavio je i u njihovom posljednjem okršaju na Mastersu u Madridu (u tri neizvjesna seta). U Dohi, međutim, 30-godišnji 47. igrač svijeta nije imao ni mrvu šanse.

Četvrti je nositelj milijun dolara teškog turnira od samog starta krenuo autoritativno baš kako i priliči branitelju prošle godine osvojenog naslova (Andy Murray). Uostalom, katarska mu pustinja na proslavi Nove godine oduvijek leži: dosadašnji skor drži na impresivnih 13-2 te je jedine poraze ubilježio u finalima, 2004. protiv Escudea i godinu dana kasnije protiv Federera.

Naš je trenutno 18. igrač svijeta (očekujemo skori povratak u Top 5 ukoliko nastavi u sličnom ritmu) Koubeka na odstojanju tijekom cijelog susreta držao čvrstim servisom, a na koncu je odservirao 10 as-servisa i ubilježio 79% ubačaja prvog servisa (Koubek je, pak, daleko zaostao na niti 60%).

Konačan rezultat ni ne govori dovoljno o Ljubinoj dominaciji; 6:4, 6:4 je potrajalo sat i 12 minuta, a dva breaka u prvom i jedan u drugom setu riješili su problem. Još je dvaput propustio oduzeti protivniku servis, a on se sam samo jednom suočio s prilikom za break, u prvom setu, kad je jedini put i popustio na svom servisu.

Sljedeći protivnik raspoloženom bivšem (?) Davis Cup reprezentativcu bit će bolji iz susreta između Srbina Janka Tipsarevića i Santiaga Venture. Turnir u Dohi (prvi nositelj je, inače, Nikolaj Davidenko) je, podsjetimo, ove sezone jači za još jednog hrvatskog predstavnika, petopostavljenog Ivu Karlovića kojeg u prvom kolu sutra očekuje dvoboj protiv belgijskog kvalifikanta Christophea Rochusa.

Od ostalih, pak, rezultata prvog kola izdvojimo sramotnu predstavu sedmopostavljenog Igora Andrejeva kojeg je s 6:1, 6:0 ponizio švedski veteran Thomas Johansson dok je također starina Fabrice Santoro u trećem setu pronašao put k pobjedi nad nezgodnim Talijanom Seppijem.

Doha, 1. kolo:
Ljubičić (Hrvatska, 4) - Koubek (Austrija) 6:4, 6:4, Santoro (Francuska) - Seppi (Italija) 6:4, 1:6, 6:2, Johansson (Švedska) - Andrejev (Rusija, 7) 6:1, 6:0, Berrer (Njemačka) - Haji (Katar) 6:1, 6:1, Kohlschreiber (Njemačka, 6) - Hernandez (Španjolska) 6:3, 6:1, Volandri (Italija) - Hartfield (Argentina) 4:6, 6:3, 7:6(3), Lee (Južna Koreja) - Mirnji (Bjelorusija, WC) 6:3, 6:2