FMP - Zagreb: Mravi preokrenuli minus 17

Tomislav Globan • subota, 12.01.2008.

Velikim preokretom u drugom poluvremenu i mirnom rukom u infarktnoj završnici košarkaši Zagreba u Beogradu su svladali FMP i ubilježili tek drugu pobjedu u posljednjih 12 utakmica regionalne lige...

Mravi su dobro ušli u meč, tricom Vladovića poveli 2:9, no prednost gostiju brzo se istopila te se na odmor nakon 10 minuta odlazi s prednošću FMP-a 21:20. Zagrepčane je u prvom poluvremenu gotovo sam vukao odlični Vladović, no krajem druge četvrtine momčad Željka Pavličevića upada u crnu rupu te u četiri minute pri rezultatu 38:36 FMP radi seriju 15:0 i bježi na 17 poena prednosti (53:36).

Činilo se tada da je utakmica prelomljena i da Zagrebu "ne gine" 13. regionalni poraz, no Mravi se iznenađujuće dižu iz pepela. Jurica Ružić postiže nekoliko važnih poena, trice ubacuju Simon i šuterski vrlo raspoloženi Dundović te Zagrepčani serijom 18:3 vraćaju utakmicu u egal (56:54).

FMP i Zagreb u završnicu ulaze potpuno izjednačeni, vodstva se izmjenjuju s obje strane, a odluka je pala u posljednjih 30 sekunda. Pri vodstvu Zagreba 71:73, FMP-ov Filip Čović pogađa tek jedno bacanje, a loptu hvata Zagrebov Petar Babić. Beograđani na njemu odmah rade prekršaj, a Babić u ključnim trenucima uspijeva sačuvati hladnokrvnost i s linije je precizan oba puta za 72:75. Domaći su imali zadnji napad za pokušati izboriti produžetak, no očajnički pokušaj Bojana Krstovića nije pronašao cilj i Zagreb je iznenađujuće stigao do treće gostujuće pobjede u NLB ligi, pete ukupno.

Najbolji kod Mrava bio je Vladović s 19 poena, tri skoka i asistencije, a slijedio ga je Dundović s 13 poena, od čega tri trice u trenucima kada je Zagreb stizao veliki zaostatak. Kod Železnika najefikasniji su bili Krstović i Labović, obojica s po 14 ubačaja.

Trener Zagreba ovako je doživio iznenađujuću pobjedu svoje momčadi: "FMP je imao vrlo dobar postotak šuta, u jednom trenutku tricu su šutirali 6/7, što je bilo veoma teško braniti. Također, imali su i dobru unutrašnju igru. Ali, kada smo se vratili, odigrali smo smireno i mudro. Ova pobjeda nam puno znači za nastavak sezone", prenosi adriaticbasket.com izjavu Željka Pavličevića.

Vlada Vukoičić, strateg FMP-a, tražio je razloge poraza: "Utakmica je riješena sredinom treće četvrtine kada se Zagreb uspio vratiti iz minusa od 17 poena. Pokušali smo minutama odmora i izmjenama prekinuti njihovu seriju. Ali, nismo uspjeli. U završnici smo odigrali dva brzopleta napada, promašili neke zicere i slobodna bacanja. Također, nismo dobro kontrolirali skok. Zagreb je u posljednje dvije minute uhvatio četiri lopte u napadu što je veoma bitno kada se utakmica igra na jedan poen", zaključuje Vukoičić.