Realu vrh, Tau Ceramica poražena

Kristian Hohnjec • nedjelja, 20.01.2008.

U nedjeljnim susretima 18. kola ACB lige hrvatski košarkaši imali su pretežito minoran učinak. Jedini dvocifreni strijelci bili su Ivan Tomas i Marino Baždarić. Real Madrid pobjedom nad Fuenlabradom zadržao je vrh, dok je Spahijina Tau Ceramica sve dalje od istog...

Najzvučniji nedjeljni sraz bio je onaj u Malagi gdje je gostovala Pamesa. Dvojica naših reprezentativaca odigrala su ispod svojih kriterija. Davor Kus je za devet minuta upisao tri poena i dva skoka, dok je Stanko Barać (0 poena, skok, 0/1 šut, izgubljena lopta) imao prilično loš učinak. Unicaja je na kraju treće četvrtine imala +14 (61:47), međutim na krilima sjajnog Rubena Douglasa (25 poena) Pamesa je izjednačila u 36. minuti (61:61). Da domaćin ipak stigne do pobjede pobrinuo se Marcus Haislip, koji je u preostalom vremenu ubacio 11 od svojih 25 koševa - 80:77.

Real Madrid 37 minuta kontrolirao je zbivanja na gostovanju kod Fuenlabrade (61:73). U završnici je domaćin tricom Ivana Tomasa uspio smanjiti na -3 (72:75) 30 sekundi prije kraja, no precizno izvođenje slobodnih bacanja Felipea Reyesa i Louisa Bullocka (17 koševa) spriječilo je dramu - 76:79. Ivan Tomas (18 minuta, 10 koševa, 2/6 šut, četiri izgubljene lopte) odigrao je solidno, dok Markovi problemi s aduktorom još nisu sanirani.

Menorca je očekivano poražena u Badaloni (87:71). Rudy Fernandez (35 koševa) odigrao je još jednu utakmicu za pamćenje. Što se naših košarkaša tiče, Baždarić (10 koševa, 3/8 šut, četiri skoka) je ovaj put bio efikasniji od Stojića (šest poena, 2/6 šut, dva asista).

Tau Ceramica ove sezone vrlo teško pobjeđuje izvan svoje dvorane. Novi poraz zadala im je Manresa (85:83). Spahijina momčad, koja je bila u zaostatku cijelim tijekom susreta, imala je priliku za pobjedu nakon što je oba slobodna bacanja promašio play Javi Rodriguez, no tricu u posljednjim sekundama nije uspio pogoditi Simas Jasaitis. Ključne poteze u završnici vukao je Rafa Martinez (13 poena), dok je najbolji pojedinac susreta bio centar Josh Asselin (23 poena, 12 skokova). Kod gostiju se istaknuo Tiago Splitter (23 poena), a Zoran Planinić (22 minute, devet poena, 4/9 šut, dva asista, tri blokade) odigrao je prosječno.

ACB liga, 18. kolo: Unicaja - Pamesa 80:77; Fuenlabrada - Real Madrid 76:79; Joventut - Menorca 87:71; Manresa - Tau Ceramica 85:83; Girona - Cajasol 67:69.