Zimski sportovi

Žene zatvorile prvenstvo

Vedran Attias, Ivana Kolovrat • subota, 26.01.2008.

Natjecateljski dio Europskog prvenstva u klizanju završio je nastupom žena koje se klizale slobodni program. Zlato je pripalo Carolini Kostner iz Italije, a naša predstavnica Maria Dikanović predstavila se u vrlo dobrom svijetlu…

Talijanka, koja je vodila nakon kratkog programa, je i danas sjajno otklizala. Vesela i živahna osvojila je drugo mjesto u slobodnom programu sa 111.99 bodova i ukupno uzela zlato s 171.28 bodova. Očekivano, bila je presretna nakon natjecanja: “Tako sam sretna, hvala vam svima. Pokušala sam se koncentrirati cijeli tjedan i zato sam uspjela tako dobro otklizati i pobijediti. Znam da sam mogla bolje, ali ipak sam zadovoljna.“

Sarah Meier iz Švicarske odličnim je nastupom danas osvojila prvo mjesto u slobodnom programu što joj je ukupno bilo dovoljno za srebrnu medalju. Publika je bila oduševljena njenim nastupom bez greške, koji joj je ujedno i najbolji rezultat sezone (104.01). Nakon nastupa rekla je svoje dojmove: “Onih pola sata nakon zagrijavanja bilo mi je najgore u životu! Bila sam tako nervozna i nisam se uopće dobro osjećala. Kada sam počela klizati znala sam da se moram boriti do samog kraja makar pala mrtva na led, ali nisam znala mogu li izdržati i zato sam zadovoljna kako sam otklizala i što sam uopće dobila medalju.“

Finkinja Laura Lepisto zadržala je treće mjesto koje je držala i nakon prvog dijela natjecanja. Sigurnim i čvrstim klizanjem danas je u slobodnom programu osvojila 108.69 bodova, što joj je uvjerljivo najbolji rezultat, a ukupno 165.65 bodova što joj je donijelo broncu. Svoj nastup prokomentirala je ovako: “Bila sam ljuta što jučer nisam uspjela izvesti trostruku kombinaciju, ali danas sam uspjela i to mi je vratilo samopouzdanje.“

Lijepim nastupima su se publici u Ledenoj dvorani predstavile Julia Sebestyen iz Mađarske te klizačica iz Gruzije Elene Gedevanishvili. Mađarska je klizačica osvojila publiku koja je pljeskala tijekom cijelog njenog nastupa, no suci su njen nastup nagradili tek četvrtim mjestom.

Slika 1 od 2.

Kao veliki potencijal iz Finske vrijedi istaknuti jako mladu Jenni Vahamaa. Samo 15 godina stara i 155cm visoka klizačica svojim je nastupom oduševila publiku. Nježna, ali vrlo sigurna postigla je i najbolji rezultat sezone (84.06), a i karijere (91.11) osvojivši 95.35 bodova. Njen nastup bio je dovoljan za deseto mjesto. Mlada klizačica nosi lijepe uspomene iz Zagreba: “Natjecanje će mi ostati u dobrom sjećanju. Klizala sam bolje nego jučer. Na početku koreografije su bili najteži elementi, ali sam taj dio odlično odradila. Nakon toga sam se umorila i pred kraj nisam dobro odradila skokove, no sve u svemu mogu biti zadovoljna.“

Naša predstavnica Maria Dikanović pokazala je kako je dostojna klizati uz najbolje klizačice. Vesela i s osmjehom na licu izgledala je poprilično samouvjereno tijekom nastupa. Osvojila je 52.36 boda u slobodnom programu i ukupno 76.24 bodova. To joj je donijelo 25. mjesto, ali sa svojih 16 godina ima još puno vremena za napredak. Marija je nakon nastupa izjavila: “Ovo natjecanje me toliko motiviralo! Imam samo 16 godina i već mi se ukazala prilika klizati na Europskom prvenstvu. Mogu samo reći kako ću i dalje mnogo trenirati i veselim se izazovima koji dolaze. Ovo prvenstvo će me pogurati dalje. Želim nastaviti klizati dalje svim srcem i to je obećanje koje dajem mojim obožavateljima. Žao mi je što Idora Hegel nije mogla nastupiti, ali čast mi je što sam ju mogla zamijeniti.“

Slobodnim programom žena završilo je Europsko prvenstvo u klizanju. U nedjelju je na redu Gala program koji neće biti natjecateljske prirode. Europsko prvenstvo u Zagrebu definitivno zaslužuje pozitivnu ocjenu. Organizacija, uvjeti i, najvažnije, klizanje koje smo protekli tjedan gledali u Ledenoj dvorani – pokazuje kako je Zagreb itekako spreman ugostiti najveća natjecanja.