Ostali sportovi

Domaćinima kadetsko prvenstvo Hrvatske

Jadranka Pongrac • utorak, 12.02.2008.

Kadetsko prvenstvo Hrvatske u judu održano je 9.veljače 2008.godine. u Osijeku u organizaciji domaćeg judo kluba Mladost. U predivnoj športskoj dvorani JUG -2 Osiječani su se potrudili da odličnom organizacijom prvenstva ugoste najbolje hrvatske judašice i judaše do 17 godina.

Na vrlo brojnom natjecanju sudjelovalo je ukupno 212 natjecatelja, 85 kadetkinja i 127 kadeta, iz 33 hrvatska judo kluba. Uz budno oko izbornika ženske i muške kadetske reprezentacije, Gorana Strmotića i Steve Mentusa, mladi judaši su imali dobar razlog za dokazivanjem i borbom za najsjajnija odličja jer moguća zlatna medalja otvarala bi vrata hrvatske kadetske reprezentacije za odlazak na Europsko prvenstvo u Sarajevo. Od ove godine su svoje pravo nastupa u starijoj konkurenciji imali i mlađi kadeti do 15. godina a to je bio jedan od razloga za uvođenje nove niže kategorije za kadete -46kg.

Najljepša i najatraktivnija borba čitavog prvenstva bila je finale kadetkinja -63 kg između kadetske reprezentativke Antonije Klanac (16 godina) iz JK Splita i prošlogodišnje mlađe kadetske i kadetske prvakinje Hrvatske Barbare Matić iz JK Pujanki (14 godina). Mlađa i neiskusnija Barbara je uvjerljivo vodila tijekom čitavog susreta i na kraju uspješno završila borbu ipponom, bacanjem lijeve ashi uchi mate, i ponovila svoj prošlogodišnji trijumf u kadetskoj konkurenciji. Njeno ime je sigurno zapisano u bilježnici izbornika.

Slika 1 od 2.

U muškoj konkurenciji treba zapamtiti finalnu borbu -66 kg između prošlogodišnjih prvaka Hrvatske Duška Ratkovića iz JK Judokan, Požega i Oskara Jeljenića iz JK Uranage, Dubrovnik, jer samo jedan će moći biti član reprezentacije. U najbrojnijoj kadetskoj kategoriji, od 27 natjecatelja, pobjedio je najiskusniji Duško Ratković.

Zlatna odličja rapoređena su širom lijepe naše. Domaćin JK Mladost Osijek osovojio je dva zlata u ženskoj i jedno zlato u muškoj konkurenciji i to je odlučilo ukupnog pobjednika prvenstva. Uz još jednu srebrnu i dvije brončane medalje sakupili su 32 boda. Veliko iznenađenje prvenstva je mlada ekipa JK Pujanki iz Splita koji su na natjacanje izveli gotovo sve mlađe kadete i sa njima osovjili jedno zlato, četiri srebra, dvije brončane medalje i zauzeli drugo mjesto sa 28 bodova. Treće mjesto zauzeo je JK Dubrovnik sa 22 boda ispred prošlogodišnjeg prvaka JK Judokan iz Požege. Za prve tri plasirane ekipe Hrvatski judo savez je dodijelio pehare, a pojedinačni pobjednici su dobili medalje organizatora domaćina JK Mladost Osijek.

Najviše natjecatelja doveli su JK Pujanke, JK Mladost Osijek i JK Dubrovnik, a prema broju kadeta i mlađih kadeta te ukupno prikazanom kvalitetu juda svakako se mogu uskoro očekivati bolji rezultati hrvatskog juda.