Zadar – FMP: Nizu došao kraj

Sanja Čalić • subota, 16.02.2008.

Impozantan Zadrov niz od 14 uzastopnih pobjeda u regionalnoj ligi prekinut je susretom protiv FMP-a, u utakmici u kojoj su obje momčadi mnogo oscilirale. Iako su Zadrani u završnoj četvrtini bili na rubu potpunog preokreta, momčad iz Železnika nije propustila priliku iskoristiti pogreške domaćih u ključnim trenucima te je ostvarila vrlo značajnu pobjedu (78:84)...

Još uvijek uzdrmani porazom od Zagreba i oslabljeni neigranjem Jubya Johnsona zbog ozljede, Zadrani su vrlo loše otvorili susret protiv FMP-a koji je u ranoj fazi utakmice došao do vrlo velikog vodstva. Posebice u prvoj četvrtini Zadar nije imao rješenja za zaustavljanje gostujućeg šuta za tri poena (9/15 – 60% u prvom dijelu) kojeg je FMP obilato koristio za gradnju svoje prednosti.

Nakon 4. minute započeo je veliki niz gostiju od 22:1 kojeg je predvodio izvrsni Zoran Erceg postigavši četiri od čak osam gostujućih trica u prvoj dionici. Vodstvo FMP-a već je u devetoj minuti bilo na velikih 21 razlike (7:28), a iako je Brewer vezanim koševima uspio prekinuti dugi Zadrov napadački post, vrlo je lošu četvrtinu domaćih novom tricom zapečatio Jeremić (11:31).

Na početku druge dionice Zadar je serijom 9:0 počeo nagovještavati svoj povratak (20:31), no uzastopni su koševi Krstovića i Ercega, koji je već u prvom dijelu postigao 17 koševa, vratili FMP ponovno na 17 poena prednosti, ali ona se vrlo brzo istopila. Na seriju od 6:0 koju je prekinula tek trica Ercega nadovezala se nova Zadrova serija od 9:0 koju je vodio Štimac, a nakon jedne ukradene lopte Brewer je solo akcijom doveo Zadrane na samo pet poena zaostatka (35:40), no gosti su ipak do odmora uspjeli malo povećati razliku (35:44).

Zadar je i u trećoj dionici, koja je u potpunosti pripala Stallworthu, nastavio smanjivati zaostatak, te se serijom 6:0 u 26. minuti približio FMP-u na samo dva poena razlike (49:51). Nakon dvije minute igre koš na koš, Stallworth, koji je samo u ovoj četvrtini postigao 15 poena, poveo je Zadrane u seriju 10:0 te je domaća momčad u 28. minuti i po prvi put na utakmici došla u vodstvo (56:55) koje je do kraja treće dionice i povećala (65:57).

Tri se minute u posljednjoj četvrtini čekalo na zadarski koš, što su gosti iskoristili i uveli u utakmicu novu dozu neizvjesnosti došavši na tek dva poena zaostatka (69:67), a tri minute prije kraja susreta tricom Labovića ponovno su se domogli vodstva (71:72). Nakon što je Gečevski promašio dodatno slobodno bacanje koje je Zadranima moglo donijeti izjednačenje, Jeremić je tricom u 39. minuti povećao gostujuću prednost (73:77), koju do kraja susreta nisu ispuštali iz ruku, čemu su kumovali i promašaji zicera Brewera i Štimca, te izgubljena lopta Baraća u ključnim trenutcima.

Najučinkovitiji igrač u zadarskim redovima bili su Stallworth s 20 postignutih koševa i pet skokova te Gečevski koji je ostvario double – double učinak (15 poena, 11 skokova), dok su FMP predvodili Erceg (22 poena, pet skokova) i Krstović (18 poena, četiri skoka i šest asistencija).

NLB liga, 21. kolo: Zadar – FMP 78:84.