Povuci-potegni Zvezde i Partizana

Zoran Zdelar • nedjelja, 17.02.2008.

Odigran je ove nedjelje najveći srpski košarkaški derbi u 21. kolu regionalne NLB lige. Sastali su se Crvena Zvezda i Partizan, a u iznimno izjednačenoj utakmici, u kojoj se svako malo izmjenjivalo vodstvo bolje je ipak prošao vodeći Partizan, koji je na kraju slavio sa šest poena razlike...

Nije mnogo ljudi imali priliku svjedočiti najvećem srpskom košarkaškom derbiju. Dvoboj Crvene zvezde i Partizana u dvorani Pionir mogli su pratiti samo oni koji posjeduju sezonsku ulaznicu, pa se na tribinama našlo tek oko 1.000 ljudi. Atmosfera u dvorani možda nije ledila krv u žilama, ali je zato na parketu bilo i više no uzbudljivo.

Dugo već nisu Crvena zvezda i Partizan odigrali tako izjednačenu utakmicu kao ove nedjelje, pa se vodstvo svako malo izmjenjivalo, a prvi put značajnija prednost stvorena je u trećoj četvrtini kada je Partizan sa sedam uzastopnih poena stigao do rezultata 53:47, no domaćini su ubrzo anulirali i taj zaostatak.

U posljednjih deset minuta ušlo se s rezultatom koji najbolje opisuje stanje na parketu u prijašnjih pola sata igre. Posljednja dionica susreta započela je rezultatom 55:55. Stigao je Partizan do osam poena prednost pet minuta prije kraja, no Zvezda se ni u tom slučaju ne predaje te je neizvjesnost o ishodu trajala do posljednjih minuta kada Crno-bijeli stižu do nove opipljivije prednosti koju više Zvezdaši nisu imali vremena dohvatiti.

Titula najefikasnijeg na utakmici pripala je Omaru Cooku iz pobjedničkih redova s 26 poena i četiri dodavanja. Amerikanac je jedini na parketu proveo svih 40 minuta, a najveću pomoć imao je u Mlađenu Šljivančaninu, koji je donio Partizanu 18 poena. Najbolji učinak u redovima domaćina ubilježio je Milton Palacio s 24 poena i tri dodavanja.

Dvije slovenske momčadi s dna ljestvice, Helios Domžale i Geoplin Slovan, nisu pružili svojim gledateljima toliko uzbudljiv susret. Helios je u svojoj dvorani Komunalnog centra gotovo tijekom cijelog dvoboja dominirao u dvoboju s gostim iz Ljubljane. Slovenski dvoboj predvođen slovenskim sucima gotovo tijekom cijelog vremena bio je na strani Heliosa koji je uspješno zaključio i prvi četvrtinu i poluvrijeme s prednošću te je tako pobjegao sa samog začelja. Klub iz Domžala od samog dna sada dijeli Široki i Slovan.

Jack Paul Ingram prvo je ime Domžala u ovom susretu s učinkom od 19 poena i deset skokova, dok je Marijan Mance pridonio pobjedi s tek 12 poena. Iz redova Slovana nitko se nije posebno istaknuo svojim učinkom, ali je poen više od Johnsona uspio skupiti Simon Petrov, njih 13.