Vodeni sportovi

Mladost - Partizan: Drama peteraca završila sretno

Ivana Jurica • srijeda, 09.04.2008.

Vaterpolisti Mladosti izborili su nastup na Final Fouru Eurolige koji će se 9. i 10. svibnja igrati u Barceloni. Nakon 9:9 iz Beograda, na svom su bazenu u dramatičnoj i neizvjesnoj utakmici boljim izvođenjem peteraca došli do pobjede i plasmana na završni turnir najboljih klubova u Europi…

Mladost-Partizan 13:10

(1:0, 3:3, 3:3, 2:3); (0:0, 0:0–produžeci) (4:1-peterci)

Zagreb, bazen na Savi

Mladost: Pavić (6 obrana), Burić, Smith 1, Vrdoljak 3(1), Iosep 1, Franković 2(1), Antonijević 2(1), Đogaš 1, Karač 1(1), Muslim, Buljubašić, Franičević, Lončar 2, trener: Ozren Bonačić

Partizan: Kuljača, Nastran 3(1), Rađen, Bailey 1, Aleksić 1, Pijetlović , Prlainović 2, Gocić 1(1), Avramović, Bašić, Ivošević, S. Mitrović 2, B. Mitrović (15 obrana), trener: Dejan Udovičić

Peterci: Vrdoljak, Antonijević, Karač, Franković (Mladost) – Nastran (Partizan)

Igrač više: Mladost 5/12, Partizan 7/11

Tri osobne pogreške: Rađen 21., Burić 27., Ivošević 28., Aleksić 35.

Isključenje s pravom zamjene: Franičević 32.

Partizan je u Zagreb doputovao bez važnog igrača Filipa Filipovića. Oba su se trenera na početku odlučila na igru s presingom u obrani, a do prilike za gol prva je došla Mladost. No, kapetan i najiskusniji igrač Vrdoljak nije realizirao peterac. Ipak, u sljedećem napadu Žapci su došli do prednosti golom Đogaša. Bilo je to sve što se pogodaka tiče u prvoj četvrtini, u kojoj domaći vaterpolisti nisu iskoristili jednog igrača više, dok je Josip Pavić obranio dva važna udarca igrača Partizana.

Početkom druge četvrtine Smith je realizirao kontru i Mladost je imala vodstvo od 2:0. Beograđani se pogocima Nastrana i Prlainovića (oba s igračem više) vraćaju u egal, a Žapci ponovno postižu dva gola i imaju vodstvo od 4:2. Mladost je preko Srđana Antonijevića iskoristila tek četvrtog igrača više, a odmah zatim i preko Vrdoljaka petog. Do odmora Partizan je smanjio na 4:3 golom Baileyja.

Odlično su prvi dio treće četvrtine odradili igrači Ozrena Bonačića. Vrdoljak je povisio na 5:3, odlični Luka Lončar na 6:4, a Franković s igračem više na 7:4. Pozvao je gostujući trener Dejan Udovičić tada time-out kako bi zaustavio seriju Mladostaša i u tome je uspio. Prlainović i S. Mitrović do kraja četvrtine dva su puta zatresli mrežu Pavića i utakmicu vratili u vode neizvjesnosti.

Već u prvom napadu u zadnjoj četvrtini Iosep je pogodio za 8:6. Nastran je smanjio na 8:7, da bi Gocić iz peterca izjednačio rezultat. Lončar je svojim drugim golom Mladost doveo do prednosti od 9:8, ali je Aleksić s igračem više ponovno poravnao. Dvije minute prije kraja utakmice Pavić je obranio jedan udarac Prlainovića, dok je na drugoj strani Mladost igrom na centra pokušala doći do isključenja i prilike za gol, ali suci se nisu oglasili. Gostima je do kraja ostao puni napad, no, iskusni Vrdoljak čisto im je oduzeo loptu, pa još uvijek nije bilo poznato tko će u Barcelonu.

U produžecima nije bilo golova. Mladost dva puta nije iskoristila igrača više, dok je Partizan tek jednom zaprijetio Paviću, ali ga nije uspio savladati. U ruletu peteraca mirniji i precizniji su bili Žapci. Vrdoljak, Antonijević, Karač i Franković sigurno su savladali raspoloženog Branislava Mitrovića, dok je za Partizan jedini gol postigao Nastran. Udarce Prlainovića i Gocića Josip Pavić zaustavljao je uz pomoć okvira gola.

Uz Jug koji je nešto ranije osigurao plasman na Final Four, u Španjolskoj će svoje mjesto pronaći i zagrebačka Mladost, dok će druga dva sudionika same završnice Eurolige biti poznata navečer.