Šibenik - Cibona: Želja veća od mogućnosti

Branimir Korać, Ivana Jurica • četvrtak, 10.04.2008.

Željeli su Šibenčani iskoristiti Ciboninu lošu formu i iznenaditi, ali Cibona je ipak odigrala iskusno i dovoljno kvalitetno te je na kraju visoko slavila. Domaćin se raspao u drugom poluvremenu kada je do izražaja došla duža klupa i bolja pripremljenosti gostiju iz Zagreba...

Utakmicu pred gotovo punim tribinama Cibona je otvorila vodstvom od 4:0. Maleš i Petković smanjili su na 3:4, no zahvaljujući raspoloženom Damiru Mulaomeroviću (dvije trice) gosti su u četvrtoj minuti imali vodstvo od 12:5. Brzo su se Šibenčani, nošeni bodrenjem s tribina, vratili u egal s dvije trice raspoloženog Petra Maleša, a nakon toga i poveli košem kapetana Drezge (16:14). No, do kraja četvrtine Cibona je s tri nove trice (dvije Vukušić, jedna Hoskin) došla do prednosti od četiri koša (26:30).

I u drugoj četvrtini prednost je stalno bila na strani gostiju. Serijom od 6:0 na samom su otvaranju došli do +11 (40:29), pa je domaći trener Kalpić reagirao pozivanjem time-outa nakon kojega su njegovi igrači odlično reagirali, Tomeljak i Drezga pogodili su trice vrativši svoju momčad na minus pet (35:40). U 17. minuti bio je Šibenik, nakon trice Vlaića, i na minus jedan (41:42), no, Krušlin pogađa tricu, priključuje mu se i Andrić i Cibona ponovno odlazi na plus osam (41:49). Tek u 19. minuti svoje prve koševe na utakmici postigao je Zoran Vrkić za 46:49. Hoskin je zakucavanjem zaključio prvo poluvrijeme i postavio rezultat od 46:51. Imao je domaćin priliku za smanjenje prednosti, no u posljednjem napadu iscurila je trica Tomeljaka.

Treću je četvrtinu košem otvorio Maleš, a Cibona je uzvratila košem Hoskina za dva i Princa za tri i vodstvo od šest koševa (48:54). Zakucavanjem Vrkića Šibenik je došao do minus jedan (55:56), ali ne i dalje. Dvije trice Princa i jedna Rozića doveli su Zagrepčane do 57:65. Kad god bi se Šibenik približio na pet-šest koševa razlike Cibona bi odgovorila tricom, dok domaći košarkaši na svojoj strani u ovoj utakmici nisu imali niti sreću. Dosta im je puta lopta iscurila iz mrežice, dok je na drugoj strani Cibona s nekoliko lakih koševa centara i šutevima iza linije 6,25 riješila pitanje pobjednika.

U posljednjih deset minuta Cibona je ušla s isto toliko koševa prednosti. Mladi šibenski sastav nije se mogao ravnopravno nositi s dužom i kvalitetnijom gostujućom klupom, a i umor od prijašnjih utakmica odigrao je veliku ulogu. Do kraja utakmice Zagrepčani su još više povećali svoju prednost. Završilo je s okruglih 20 koševa prednosti (72:92). Cibona je zasluženo slavila, no, ne možemo se oteti dojmu da je 20 koševa ipak malo previsoka prednost s obzirom na prikazano.

Dvojac koji je postigao najviše koševa u gostujućim redovima bili su Mulaomerović i Andrić sa 17 koševa, Hoskin je dodao 15, Princ 13, a Vukušić 12 koševa. Kod Šibenika najefikasniji je bio Maleš s 21 košem, dok su dvoznamenkasti još bili i Drezga s 16 i Vlaić s deset koševa.

Tijekom cijele utakmice Šibenčani su imali gromoglasnu podršku Funcuta koji su slavili svoj 25. rođendan prisjetivši se davnog 9. travnja 1983. godine i famozne utakmice Šibenka - Bosna, odnosno oduzimanja naslova prvaka ondašnje države nakon čega je Krešimirov grad zapravo i dobio organiziranu skupinu navijača. Prije početka utakmice na spomen-ploču svim navijačima koji su stradali u Domovinskom ratu vijenac su položili kapetan Šibenika Luka Drezga i predstavnik Funcuta Mladen Ninić.