"Nije bilo polijevanja"

Goran Tomičić • petak, 25.04.2008.

Prije godinu dana je nova uprava preuzela Karlovac. Bilo je to pet kola prije kraja trećeligaške sezone, a klub je tada bio u teškoj borbi za ostanak u ligi. U relativno kratkom vremenu napravljen je odličan posao i Karlovac je pred povratkom u Drugu ligu. No, jedne dnevne novine pokušale su drugi puta ove sezone umanjiti taj uspjeh...

Konkretno, Karlovac je optužen za polijevanje igrališta neposredno uoči utakmica u trenucima kad su protivnički igrači u svlačionici nakon zagrijavanja na suhom igralištu. U istom je tekstu navedeno i da momčad Igora Pamića u pravilu povede zahvaljujući tome da se protivnici ne stignu odmah prilagoditi novim uvjetima na terenu. Nikakvi argumenti ili dokazi za takve optužbe nisu navedeni.

Tajnik Karlovca Neven Šprajcer nam je izjavio: "Polijevali smo teren dva sata prije utakmice protiv Jadrana. Ne razumijem kakve to ima veze s opremom čak i da polijevamo deset minuta prije utakmice. Igralište se sa 14 starijih prskalica uspije samo orositi i lopta dobije ubrzanje. Teren nam je sada vrlo dobar i nemamo potrebe za polijevanjem."

Dakle, prema službenom stavu uprave Karlovca teren je polijevan samo prije utakmice protiv Jadrana. Zanimljivo je kako je Karlovac tu utakmicu dobio čak 7:0, a prvi pogodak je postignut tek u 43. minuti. Dakle, momčad iz Poreča se uspješno branila gotovo cijelo prvo poluvrijeme i očito nije imala problema s terenom.

Logično je prepostaviti kako bi protivničke momčadi reagirale na eventualne neregularnosti. Zdenko Živčić, povjerenik za natjecanje Treće HNL Zapad, rekao nam je dali je bilo prigovora: "Ne znam za takve radnje. Niti jedan klub to do sada nije spomenuo, a samim time niti jedan delegat jer bi ga gostujuća momčad morala upozoriti."

Zanimljivo je pogledati statistiku. Karlovac je ove sezone na domaćem terenu odigrao 14 prvenstvenih utakmica i ostvario je maksimalan učinak uz razliku pogodaka 54:4. U spomenutom dnevnom listu tvrdi se kako Karlovac stječe prednost dok se protivnik ne prilagodi novim uvjetima. Činjenice govore da je tek 19 od ukupno 54 karlovačka pogotka postignuto u prvom dijelu. Pamićeva momčad je u drugih 45 minuta gotovo dvostruko efikasnija. Dakle, najbolji period karlovačke igre dolazi kad od evenualnog polijevanja prođe više od sat vremena.

Netko bi mogao pomisliti da je većina od 19 pogodaka u prvom dijelu postignuta u samom otvaranju utakmice. U prvih 15 minuta gosti su u Karlovcu osam puta vadili loptu iz mreže, a u tom je razodoblju pobjeda osigurana samo protiv Istre s tri rana pogotka. Konačni rezultat te utakmice je bio 5:0. Pet je pogodaka postignutno između 16. i 30. minute, kao i u posljednjoj trećini prvog dijela.

Karlovačka sezona počela je domaćom pobjedom protiv Orijenta 2:0 u prvom kolu. Golovi su postignuti u 34. i 58. minuti, a trener Orijenta Mladen Mladenović misli: "Uvjeti su bili regularni i teren je bio povoljan za igru."

U idućem kolu gostovao je HAŠK, a Karlovac je pobijedio 4:0, ali je nakon prvog dijela rezultat bio 1:0. Trener zagrebačke momčadi Predrag Jurić je izjavio: "Mi nismo ništa primjetili. Karlovac ima dobru momčad.". Radnik je u 22. kolu u Karlovcu poražen 3:1, a dva pogotka su postignuta u prvih 17 minuta utakmice. Sumnjivo? Branko Pavlica, pomoćni trener Radnika, rekao da "prije utakmice nije bilo nikakvog polijevanja terena."

Zaključak je lako izvesti. Argumenti govore da su pobjede Karlovca ipak posljedica bolje igre momčadi iz grada na četiri rijeke od njegovih protivnika.