Vodeni sportovi

Peterci dali prvaka

Ivana Jurica • srijeda, 30.04.2008.

Na najuzbudljiviji mogući način završila je žestoka bitka za vaterpolskog prvaka Hrvatske. Nakon četiri godine Jugove dominacije, zagrebačka Mladost vratila je naslov u glavni grad. Titula je dodijeljena tek nakon izvođenja kaznenih udaraca, u kojima je briljirao domaći vratar Josip Pavić...

Mladost-Jug CO 13:11

(2:2, 2:0, 2:4, 1:1; prod. 2:1, 0:1: peterci 4:2)

Zagreb, bazen na Savi

Mladost: Pavić (10 obrana), Burić 1, Smith, Vrdoljak 3(1), Iosep 2, Franković 2(1), Đogaš, Karač 2(1), Muslim 1, Buljubašić 1, Franičević 1, Babić, Lončar, trener: Ozren Bonačić

Jug CO: Vićan (16 obrana), Hrošik, Bošković 5(1), Pecotić, Joković, Smodlaka 1, Marković, Bušlje, I. Sukno, Dobud 2(1), Drobac, Obradović 1, Car, S. Sukno 2, : Emil Nikolić

Igrač više: Mladost 4/10, Jug CO 4/10

Peterci: Mladost 1/1, Jug CO 2/2

Suci: Salino i Rotunno (oba Italija)

Prava drama, utakmica dostojna finala u zemlji svjetskih prvaka, odvijala se na bazenu uz Savu. Lijepi golove, obrane vratara, propuštene prilike s igračem više. Iako su Dubrovčani željeli Mladosti uzvratiti za poraz u Gružu, te se vratiti u Dubrovnik u odlučujuću utakmicu u tome nisu uspjeli.

Slika 1 od 2.

Nakon što je Mladost propustila realizirati prva dva igrača više u otvaranju susreta do prednosti je prvi došao Jug. Kapetan Miho Bošković realizirao je peterac koji je skrivio Damir Burić. Sljedeća dva igrača više Žapci su realizirali, pa su golovima Frankovića i Burića došli do vodstva od 2:1. No, mladi Sandro Sukno je, također s igračem više, pogodio za 2:2 na kraju prvih osam minuta.

Presingom i agresivnom obranom držali su Mladostaši daleko Jugove igrače od svoga gola. Omogućilo im je to da s dva pogotka u drugoj četvrtini dođu do prednosti od 4:2. Buljubašić je odbijanac poslao u mrežu za 3:2, dok je na 4:2 povisio Frano Karač iz peterca. Gosti nikako nisu mogli pronaći rješenje za takvu igru Mladosti, a nisu uspjeli realizirati niti tri igrača više.

Slika 2 od 3.

I treću su četvrtinu domaći vaterpolisti otvorili s dva pogotka. Antonijević i Muslim pogodili su iz igre, pa je semafor pokazivao visokih 6:2. Ali, Dubrovčani se ne predaju i na krilima Mihe Boškovića dolaze do 6:6. Kapetan prvo smanjuje na 6:3, iz okreta za 6:4 pogađa Obradović, pa ponovno Bošković s nova dva gola (peterac, igrač više) Jug dovodi u potpuni egal.

Posljednjih osam minuta izvanrednim udarcem ljevicom otvorio je Rumunj Iosep za vodstvo Mladosti od 8:7. Dobud je izjednačio s igračem više. Do kraja četvrtine i jedni i drugi su imali prilike za postizanje pogotka, ali na visini zadatka bili su vratari Vićan i Pavić.

Slika 3 od 4.

Ušlo se u produžetke. Raspoloženi gostujući vratar Vićan obranio je jedan težak udarac, lopta je stigla do Sandra Sukna koji je bio u kontri, te je manirom rutinera savladao Pavića za vodstvo od 8:7. Kapetan Mladosti Vrdoljak izjednačio je na 8:8, da bi u posljednjoj minuti Rumunj Iosep postigao svoj drugi gol za vodstvo od 9:8. U drugom produžetku tek jedan pogodak: Smodlaka je pogodio za 9:9. Kako niti u produžecima nije odlučen pobjednik, odluka je morala pasti nakon peteraca.

U prvoj seriji i jedni i drugi bili su precizni (Vrdoljak, Bošković). U drugoj Antonijević pogađa za 11:10, a Pavić brani udarac Jokovića. Nakon toga pogađaju i Karač, Dobud i Franković za 13:11. Kad je udarac Pave Markovića obranio Pavić slavlje Mladosti moglo je započeti. Nakon četverogodišnje dominacije dubrovačkih vaterpolista pokal, ukupno deseti, ponovno je stigao na Savu.