Nogomet

Michael Ballack

Petar Plevnik • utorak, 13.05.2008.

Iako je reprezentacija Njemačke oduvijek prije svega bila sinonim za momčad, u današnjem Elfu ipak se jedno ime izdvaja od ostalih. Jedan od rijetkih igrača koji kruh zarađuje izvan Bundeslige upravo je kapetan Njemačke Michael Ballack...

Početak u DDR-u

Ako bismo nekoga mogli nazvati zvijezdom njemačke reprezentacije onda je to svakako veznjak Chelseaja. Iako se iz ovog trenutka gledanja život u Londonu i igranje za Chelsea čine pravom bajkom, počeci Michaela Ballacka baš i nisu bili bajkoviti. Naime, Ballack je rođen u Görlitzu, tadašnjoj Istočnoj Njemačkoj, a profesionalnu karijeru započeo je u Chemnitzu, tadašnjem Karl Marx Stadtu.

Profesionalni debi Ballack je imao 4. rujna 1995. na susretu Druge Bundeslige između Chemnitza i Leipziga, a prva seniorska sezona za Chemnitz, usprkos 15 odigranih susreta, nije mu ostala u lijepom sjećanju budući da je Chemnitz sezonu završio u trećeligaškom društvu. No, već iduće sezone Ballack je postao neizostavan član prve momčadi, za koju je postigao 10 pogodaka. Iako Chemnitz nije uspio izboriti povratak u Drugu ligu, odlične Ballackove igre osigurale su mu transfer u Kaiserslautern, koji je te sezone pod vodstvom Otta Rehhagela upravo izborio povratak u Prvu Bundesligu.

Od Kaiserlslauterna do Bayerna

Iako je prvi nastup od prve minute u dresu Kaiserslauterna imao tek u proljetnom dijelu prvenstva, Ballack je u svom prvom nastupu u početnih 11 ostavio dubok trag, kada je u susret protiv Bayer Leverkusena, kao defanzivni vezni, iz igre potpuno isključio tada veliku zvijezdu Emersona. Te sezone Ballack je odigrao 16 utakmica za Kaiserslautern, koji je ostvario do danas neponovljen pothvat, postavši prva momčad kojoj je uspjelo osvojiti naslov po dolasku iz Druge lige.

Već u sljedećoj sezoni Ballack je postao glavni igrač Kaiserslauterna, a zahvaljujući odličnim igrama debitirao je i za njemačku reprezentaciju, da bi na kraju sezone za osam milijuna maraka prešao u redove Bayer Leverkusena. Prelazak među Apotekare pokazao se punim pogotkom za obje strane, budući da je Ballack u Leverkusenu dobio puno više slobode u igri. Posebno je briljantan Ballack bio u posljednoj sezoni provedenoj u Leverkusenu (2001/02), kada je na sva tri fronta (Liga prvaka, Bundesliga, Kup) zapeo na posljednjoj stepenici.

Sjajna sezona u Bundesligi i brojka od čak 17 pogodaka za veznog igrača nije ostala nezamijećena i jedina dvojba bila je hoće li Ballack karijeru nastaviti u Bundesligi ili inozemstvu. Iako su iz Reala bili vrlo uporni u namjeri da Ballacka presele na Santiago Bernabeu, Michael se odlučio na ostanak u Njemačkoj i prelazak u Bayern u transferu vrijednom šest milijuna eura.

Odlazak na Otok

Iako je u četiri sezone provedene u Bayernu osvojio tri duple krune i bio glavna zvijezda momčadi, Ballack je u Münchenu nerijetko bio na meti kritika i to od strane najvećih legendi Bayerna, posebice Ulija Hoenessa, Franza Beckenbauera i Karl-Heinza Rummeniggea, koji su u svojim medijskom nastupima nerijetko znali okrznuti Ballacka, osporavajući mu nedovoljno zalaganje i nedostatak liderske uloge na terenu.

Zasićen nedostatakom prave konkurencije Bayernu u Bundesligi, ali još više podcjenjivačkim odnosom od strane uprave kluba, Ballack je u proljeće sezone 2005/06 odlučio kako neće produžiti ugovor s Bayernom te je u svibnju 2006. potpisao za, u to doba, bez premca najglamurozniju momčad svijeta, Chelsea Romana Abramoviča, koju je s klupe predvodio Jose Mourinho.

Iako su mnogi, posebice mediji u Njemačkoj, bili skeptični kako će se Ballack snaći u zvjezdanom društvu, već u prvoj sezoni Ballack je razoružao sve kritičare, odigravši 45 susreta i postigavši osam pogodaka za Chelsea. Težak udarac Ballack je doživio u proljeće prošle godine, kada je u susretu protiv Newcastlea doživio tešku ozljedu gležnja.

Iako je s terena izbivao čak osam mjeseci, nedugo nakon povratka na travnjak u prosincu prošle godine, Ballack je brzo zauzeo svoje mjesto u momčadi Avrama Granta, a plasmanom u četvrtfinale Lige prvaka Ballack je postao jedini igrač koji je s četiri različita kluba bio u četvrtfinalu Lige prvaka.

Ballack u Elfu

Što se tiče reprezentacije, prvi ga je u reprezentaciju pozvao još Berti Vogts, no prvi nastup je imao 28. travnja 1999. za vrijeme mandata Ericha Ribbecka, u prijateljskom susretu protiv Škotske, kada je posljednjih pola sata zamijenio Dietmara Hammana.

Prvi veliki turnir bio mu je Euro 2000., na kojem je Njemačka doživjela debakl oprostivši se od natjecanja već u grupi, da bi dvije godine kasnije na Svjetskom prvenstvu u Japanu i Koreji Ballack je bio jedna od udarnih snaga Elfa, no zbog žutih kartona nije mogao pomoći izabranicima Rudija Völlera da u finalnom dvoboju protiv Brazila odu do samog kraja.

Najveće priznanje Ballack je dobio dolaskom Jürgena Klinsmanna na mjesto izbornika, koji je Ballacku dodijelio kapetansku traku, koju 13-ica Elfa i Chelseaja nosi i danas, za vrijeme mandata Joachima Löwa.

Red, rad i disciplina

Ono što vrijedi istaknuti kod Ballacka, a što danas nažalost sve više postaje iznimka kod vrhunskih sportaša, je nesklonost incidentima. Kako za vrijeme igranja u "FC Hollywoodu", tako i za vrijeme boravka u ništa manje glamuroznom Chelseaju, za Nijemca se nikad nije vezala nijedna afera izvan nogometnog terena. Upravo možda i stoga, Ballack je često nepravedno stavljan u drugi plan od strane medija.

Iako mnoge na prvi pogled Ballack svojim neobičnim trkom više podsjeća na rekreativca, riječ je o univerzalnom veznom igraču, koji jednako dobro igra s obje noge te glavom, odlično se snalazi pred protivničkim golom, a ni defenzivni zadaci mu nisu nimalo strani, budući da je karijeru upravo započeo na poziciji defenzivnog veznog.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Povezani tagovi

Euro 2008.

Izdvojeno

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!