Markota ključan u finalu

Branimir Korać • utorak, 20.05.2008.

Među hrvatskim internacionalcima po učinku iz prošlog tjedna ističe se posebno Damir Markota koji je bio jedan od glavnih igrača Žalgirisa u pobjedi u finalnoj seriji prvenstva s Lietuvos Rytasom...

Austrija

Marko Morić (Oberwart): U Austriji je započelo finale doigravanja. Oberwart za kojeg igraju naši Morić i Stegnjaić poveo je protiv Furstenfelda 2:1. U prvom susretu Oberwart Gunnersi slavili su 113:98, a Morić je bio prvo ime susreta s 27 poena (9/12 za dva, 2/2 za tri, 3/5 slobodna), devet skokova, četiri asistencije, tri ukradene lopte i dvije blokade. U drugom susretu Furstenfeld je na svom terenu igrao bolje i slavio 97:89. Morić je tu bio nešto zatvoreniji te je za 30 minuta ubacio 11 poena (3/5 za dva, 1/1 za tri, 2/4 slobodna) uz četiri skoka i dvije asistencije. Do prednosti u seriji Oberwart je došao novom pobjedom na domaćem parketu i to 97:82. Morić je ponovno igrao 30 minuta i ubacio 11 poena (3/7 za dva, 0/1 za tri, 5/5 slobodna) uz četiri skoka i dvije asistencije.

Milan Stegnjaić (Oberwart): U uvjerljivoj pobjedi Gunnersa u prvom susretu finala Stegnjaić nije briljirao. Za 15 minuta ostao je bez poena (0/1 za dva, 0/1 za tri), a uhvatio je četiri skoka te dodao dvije asistencije. U drugom susretu Stegnjaić je dobio 13 minuta i ovaj put nije ostao bez poena. Susret je završio s četiri poena (2/2 za dva, 0/1 za tri) i dva skoka. Stegnjaić je svoju najbolju predstavu pružio u trećoj utakmici u kojoj je za 21 minutu ubacio 13 poena (5/7 za dva, 1/1 za tri) uz pet skokova i tri asistencije.

Bosna i Hercegovina

Siniša Štemberger (Široki Prima pivo): U 11. kolu Lige 8, Široki je upisao poraz na gostovanju kod Borca 81:78 i tako pao na treću poziciju. Goste je uništio Jovanović s 33 poena, a u sastavu Širokog najefikasniji je bio Štemberger s 20 poena.

Toni Dijan (Široki Prima pivo): Toni Dijan u susretu s Borcem bio je na svojem ovosezonskom prosjeku od osam poena.

Željko Župić (Široki Prima pivo): Od Župića smo navikli i na bolje napadačke predstave. Borcu je ubacio tek dva poena.

Šime Špralja (Široki Prima pivo): I Špralja je poput Župića bio ispod svog ovosezonskog prosjeka. Utakmicu je završio s devet poena.

Dženan Rahimić (Bosna ASA BHT): Bosna je očekivano lako svladala Slaviju 100:67. Veliku minutažu i odličan učinak ostvario je Rahimić koji je ubacio 23 poena uz šest skokova.

Domagoj Norac (Zrinjski MIK): U derbiju začelja Zrinjski je bez problema svladao Grude 90:69. Jednu od boljih predstava u Ligi 8 pružio je Domagoj Norac koji je susret završio s 14 poena.

Milan Brečić (Zrinjski MIK): Dobru utakmicu odradio je i Milan Brečić koji je bio na Norčevom nivou i ubacio također 14 poena.

Zdravko Vučković (Zrinjski MIK): Kao i u dobrom dijelu utakmica Lige 8 kod Zrinjskog najistaknutiji bio je Vučković koji je s 22 poena bio i prvi strijelac utakmice.

Mladen Gligora (Grude): Dobra predstava Mladena Gligore nije previše pomogla Grudama. Zrinjski je bio bolji, a Gligora je ubacio 16 poena.

Lovro Gligora (Grude): Dvoznamenkasti broj poena ubacio je i Mladenov brat Lovro koji je susret završio s deset poena.

Luka Žitko (Grude): Prvi strijelac u porazu Gruda kod Zrinjskog bio je Luka Žitko koji je ubacio 18 poena.

Estonija

Mateo Kedžo (Kalev): Kalev se nalazi pred neočekivano visokim porazom u finalnoj seriji. Tartu Rock ima već 3-0 i pred naslovom prvaka je. U prvom susretu Tartu je slavio 94:68, a Kedžo je za 15 minuta ubacio devet poena (1/3 za dva, 1/2 za tri, 4/4 slobodna) uz tri skoka. U drugoj utakmici vodila se izjednačenija borba u kojoj je Kalev poražen 83:79. Kedžo je za 17 minuta ubacio devet poena (4/4 za dva, 0/3 za tri, 1/1 slobodna) uz tri skoka. Treću utakmicu Splićanin je započeo u petorci, no Kalev je poražen i na svom parketu 73:63. Za 20 minuta Kedžo je ubacio šest poena (3/5 za dva, 0/2 za tri) uz pet skokova.

Francuska

Marin Prskalo (St. Vallier): St. Vallier izbjegao je ispadanje u NM1 pobjedom u posljednjem kolu protiv Le Portela 82:78. Marin Prskalo igrao je tek četiri minute i promašio jedan šut za dva poena.

Njemačka

Branimir Longin (EWE Basket Oldenburg): Oldenburg je s dvije tijesne pobjede došao do 2-0 protiv Brose Basketsa. U prvom susretu EWE je slavio 55:54, a Longin je za 22 minute ubacio 11 poena (2/4 za dva, 2/3 za tri, 1/2 slobodna) uz tri skoka. Oldenburg je i u drugom susretu slavio s poenom viška i to 64:63. Longin je odigrao dosta skromnije i za 16 minuta ubacio četiri poena (2/5 za dva, 0/2 za tri) uz tri skoka.

Grčka

Andrija Žižić (Panathinaikos): Panathinaikos je s lakih 3-0 protiv Panioniosa ušao u finale grčkog doigravanja. U prvom susretu slavio je 91:75, a Andrija Žižić za 12 minuta ubacio je tri poena (1/1 za dva, 1/2 slobodna) uz dva skoka i dvije asistencije. U drugoj utakmici PAO je u gostima bio bolji 80:76, a Žižić je u devet minuta ubacio osam poena (4/5 za dva). U trećoj utakmici Panathinaikos je bio ponovno uvjerljiv i s 98:75 prošao u finale. Žižić je igrao 12 minuta i ubacio devet poena (3/4 za dva, 3/4 slobodna) uz tri skoka.

Hrvoje Henjak (Panorama): Pobjedom u posljednjem kolu protiv Halkidasa 104:76 Panorama je izborila plasman u najviši rang. Vrlo dobro posao u tom susretu odradio je Hrvoje Henjak koji je za 22 minute ubacio 19 poena (9/12 za dva, 1/2 sloboda) uz osam skokova i dvije asistencije.

Ivan Škara (Xanthi): Xanthi je u nebitnom susretu poražen od Ionikosa 85:76. Ivan Škara za 15 minuta ubacio je šest poena (3/6 za dva, 0/1 za tri, 0/2 slobodna) uz četiri skoka.

Izrael

Nikola Vujčić (Maccabi Tel Aviv): Maccabi je na svom parketu s lakoćom svladao Hapoel Hilbou 95:69. Nikola Vujčić zbog problema s osobnim pogreškama igrao je tek 11 minuta i ubacio šest poena (3/5 za dva) uz četiri skoka.

Italija

Roko Leni Ukić (Lottomatica): Lottomatica je s 3-1 prošla pokraj Cantua i ušla u polufinale doigravanja. Jedinu pobjedu Cantu je ostvario u drugom susretu kada je slavio 75:73. Roko Leni Ukić u toj utakmici igrao je 28 minuta i ubacio 11 poena (2/3 za dva, 1/3 za tri, 4/4 slobodna) uz dva skoka i pet asistencija. U trećoj utakmici Lottomatica je na svom parketu briljirala i slavila 86:67, Ukić je igrao 24 minute i ubacio deset poena (0/2 za dva, 1/2 za tri, 7/8 slobodna) uz dva skoka i tri osvojene lopte. Priča je završena u Cantuu gdje je Lottomatica došla do treće pobjede 66:53. Ukić je igrao 26 minuta i ubacio 12 poena (3/3 za dva, 1/2 za tri, 3/5 slobodna) uz dva skoka, dvije osvojene lopte i četiri asistencije.

Litva

Damir Markota (Želgiris): Žalgiris je odnio naslov prvaka Litve, a Damir Markota bio je među glavnim igračima finalne serije. U trećoj utakmici Žalgiris je u gostima slavio 91:90, a Markota je za 33 minute ubacio 11 poena (2/2 za dva, 2/3 za tri, 1/4 slobodna) uz deset skokova i dvije asistencije. Četvrtu utakmicu Žalgiris je u Kaunasu dobio 91:79, a prvo ime susreta bio je Markota s 20 poena (6/11 za dva, 2/3 za tri, 2/3 slobodna), pet skokova, dvije asistencije i dvije osvojene lopte. U utakmici koja je donijela Žalgirisu naslov, "zeleni" su slavili u produžetku 81:75, a Markota je za 38 minuta ubacio deset poena (5/5 za dva, 0/3 za tri, 0/2 slobodna) uz 12 skokova.

Marko Popović (Žalgiris): U četvrtoj utakmici nakon ozljede se vratio Marko Popović i za 14 minuta ubacio pet poena (1/3 za dva, 0/1 za tri, 3/4 slobodna). Popović je u petoj utakmici igrao 13 minuta i ubacio deset poena (1/2 za dva, 2/5 za tri, 2/2 slobodna).

Poljska

Igor Miličić (Prokom): Turow je u finalnoj seriji proveo protiv Prokoma 2-0. U prvom susretu Turow je slavio 82:79, a Igor Miličić za 18 minuta ostao je bez poena (0/1 za tri. U drugoj utakmici Turow je bio uvjerljiviji i uzeo pobjedu 89:71, a Miličić je za 11 minuta ubacio tri poena (1/2 za dva, 0/1 za tri, 1/1 slobodna) uz dvije asistencije.

Rusija

Damir Miljković (Spartak Primorje): Lokomotiv iz Rostova zauzeo je sedmo mjesto u ruskom prvenstvu pobijedivši u susretu za sedmu poziciju Spartak Primorje. Krešimir Lončar kod Lokomotiva propustio je posljednje dvije utakmice, a prvu od te dvije su Rostovljani dobili 101:92, a Miljković je za 13 minuta ubacio 11 poena (1/1 za dva, 3/4 za tri) uz dvije asistencije. U posljednjem susretu Lokomotiv je u gostima slavio 80:75, a Miljković je za četiri minute uhvatio tek skok.

Slovenija

Marijan Mance (Helios): Helios je slavio u prvoj utakmici polufinala doigravanja protiv Krke 94:76. Marijan Mance igrao je 25 minuta i ubacio deset poena (2/5 za dva, 2/3 za tri) uz tri skoka i tri asistencije.

Robert Troha (Helios): Prvo ime Heliosa u pobjedi protiv Krke bio je Robert Troha. On je igrao 28 minuta i ubacio 23 poena (6/8 za dva, 3/6 za tri, 2/2 slobodna) uz šest skokova.

Vjeran Soldo (Krka): Soldo nije briljirao u porazu Krke u Domžalama. Igrao je 16 minuta i ubacio četiri poena (2/8 za dva) uz četiri skoka.

Davor Marcelić (Krka): Marcelić je igrao sjajno u Domžalama, ali nije mogao sam. U 32 minute provedene na parketu ubacio je 27 poena (1/2 za dva, 6/8 za tri, 7/7 slobodna) uz šest skokova i dvije asistencije.

Španjolska

Davor Kus (Unicaja): Unicaja je iznenađujuće s 2-0 eliminirala madridski Real. U prvom susretu u Madridu Unicaja je slavila 89:73, a Davor Kus za osam minuta upisao je tek asistenciju. U drugom susretu Unicaja je bila bolja 88:86, a Kus je igrao 11 minuta i ubacio tri poena (0/1 za dva, 1/4 za tri) uz dva skoka.

Mario Kasun (Barcelona): U polufinale je s 2-0 prošla i Barcelona koja je eliminirala Iurbentiju. Mario Kasun je u pobjedi u Barceloni 75:64 igrao 14 minuta i ubacio 11 poena (4/9 za dva, 3/4 slobodna) uz osam skokova i dvije blokade. U uzvratu u Bilbaou Barcelona je slavila 92:83, a Kasun je za 18 minuta ubacio tri poena (1/3 za dva, 1/2 slobodna) uz tri skoka.

Marko Banić (Iurbentia): Marko Banić u prvom susretu bio je najbolji čovjek kod momčadi iz Bilbaoa. Igrao je 33 minute i ubacio 13 poena (6/10 za dva, 1/2 slobodna) uz četiri skoka i tri asistencije. I u drugoj utakmici Banić je pružio solidnu igru. Igrao je 34 minute i ubacio 12 poena (6/9 za dva, 0/1 slobodna) uz četiri skoka i dvije ukradene lopte.

Drago Pašalić (Iurbentia Bilbao): Pašalić je u prvoj utakmici dobio tek sedam minuta. Za to vrijeme ubacio je pet poena (2/3 za dva, 1/2 slobodna) uz četiri skoka. U drugoj utakmici Pašalić je igrao više i bolje. Za 18 minuta ubacio je 13 poena (5/9 za dva, 3/4 slobodna) i uhvatio šest skokova.

Stanko Barać (Pamesa): Pamesa i Tau Ceramica o polufinalisti će odlučiti u trećoj utakmici. Prvu utakmicu Tau je dobio 87:79, a Stanko Barać igrao je 21 minutu i ubacio 13 poena (5/7 za dva, 3/3 slobodna) uz osam skokova. U drugoj utakmici i pobjedi Pamese 100:95 minutaža mu je bila manja, igrao je šest minuta i ubacio dva poena (1/2 za dva).

Bojan Bogdanović (Real Madrid II): Druga momčad madridskog Reala poražena je u posljednjem kolu prvenstva od Ferroplasta iz La Corune 80:60. Bojan Bogdanović nije briljirao, za 27 minuta ubacio je osam poena (3/5 za dva, 0/5 za tri, 2/2 slobodna).

Turska

Sandro Nicević (Bešiktaš): Bešiktaš je ostvario pobjedu i poraz u polufinalnom srazu s Turk Telekomom. U pobjedi 87:77 Sandro Nicević bio je vrlo dobar i za 24 minute ubacio je 16 poena (6/8 za dva, 4/5 slobodna) uz osam skokova. Dva dana kasnije slavio je Turk Telekom 79:74, a Nicević je za 22 minute ubacio 11 poena (5/6 za dva, 1/2 slobodna) uz tri skoka.

Ukrajina

Vladimir Krstić (BC Kiev): Nakon dva susreta finalne serije rezultat između Kieva i Azovmaša je 1-1. U prvom susretu Kijevljani su slavili 91:72, a Krstić je igrao sedam minuta i upisao četiri asistencije. U drugoj utakmici Azovmaš je u gostima iznenadio i slavio 81:76, a Krstić je za pet minuta uhvatio skok.