arhiva

Sanader kao trener Hajduka

Dario Dodić • srijeda, 21.05.2008.

Iako postoje iznimke, velika većina vrhunskih nogometnih trenera počela se baviti tim poslom nakon igračke karijere. Slijedi zamišljena priča što bi bilo da se dr. Ivo Sanader uhvatio lopte umjesto knjige...

Ivo Sanader rođen je u radničkoj obitelji s troje braće i sestrom, a jedinu šansu za pravo školovanje ugrabio je kada je njegova majka zamolila rektora splitske Nadbiskupske klasične gimnazije da ga primi na školovanje. Svoju je inteligenciju vrlo brzo dokazao i kao odličan učenik osigurao je put u Rim, na studij filozofije.

Ivo nikada nije imao problema s jezicima, posebno romanskim pa se vrlo brzo snašao u Rimu, no jednostavno mu je Split previše nedostajao, a studij filozofije nije zauzeo dovoljno mjesta u njegovom srcu kako bi umanjio žal za rodnim gradom. Odluku je donio, povratak u Split bio je neminovan, no sreća mu se osmjehnula nekoliko dana prije povratka kući.

Kao pravo splitsko dijete obožavao je sport, a taman dok je svojim umijećem impresionirao kolege sa studija zamijetio ga je skaut Lazija i zamolio da dođe na probu kod trenera Tommasa Maestrellija. Tek nekoliko treninga i jedna probna utakmica bili su dovoljni za upravu kluba - pod svaku cijenu odlučili su zadržati perspektivnog Splićanina u svojim redovima. Sedamdesete godine prošlog stoljeća nisu najbolje započele za rimski klub, ali nakon dovođenja Sanadera Lazio se preobratio. S desetkom na leđima vodio je ekipu u borbu za scudetto, koji im je sezone 1972./73. izmakao u posljednjem kolu nesretno primljenim pogotkom protiv Napolija u posljednjim minutama susreta.

Miljenik navijača uzdigao je ekipu nakon teškog svršetka sezone i već iduće sezone osjetio se pravi učinak Sanaderovih kreativnih poteza u sredini terena. Sjajnim je loptama opskrbljivao Giorgia Chinagliu, koji je nemilice tresao mreže protivnika. Lazio je po prvi puta postao prvakom Italije, a Chinaglia može zahvaliti upravo Sanaderu što je bio prvi strijelac Prvenstva.

Ljubav prema srednjoškolskoj ljubavi Mirjani odvodi ga iz Rima natrag u Split, iako su ga deseci tisuća navijača molili da ostane još koju sezonu u klubu. S obzirom da se Mirjana odlučila na studij arheologije u Austriji, Ivo odlazi za njom u Innsbruck iako je imao ponude iz većih klubova. Brzo nakon dolaska u Innsbruck zbog ozljede križnog ligamenta morao se oprostiti od aktivnog bavljenja nogometom.

Zajedno sa suprugom Mirjanom vratio se u domovinu. Ljubav prema nogometu nije ga napuštala te započinje svoju trenersku karijeru u omladinskom pogonu NK Split. Slovio je kao autoritativan trener, ali i sjajan mentor pa su uz njega rasla mnoga poznata nogometna imena. Njegov uspjeh nije ostao nezamijećen te u prosincu 2003. preuzima Hajduk. Izazov ga nije uplašio, obećao je Upravi i navijačima ulazak u Ligu prvaka već 2009. godine. Posebno će ostati upamćena sezona 2004./05. kada je iz redova najvećeg rivala doveo tada najboljeg igrača HNL-a Niku Kranjčara s kojim je te sezone osvojio naslov prvaka.

Prilike u Upravi nažalost nisu pratile atmosferu u Sanaderovoj svlačionici, a kap koja je prelila čašu trenera Hajduka bio je transfer mladog Ante Rukavine u Dinamo. Zbog sukoba s predsjednikom kluba odlazi s klupe Hajduka. Na oproštaju s navijačima na poklon je dobio skupocjeni sat, koji i danas uvijek nosi na ruci. Hajduk je iz sezone u sezonu sve više zaostajao za najvećim rivalom Dinamom, a taj negativan trend u klubu nisu uspjeli promijeniti do današnjeg dana pa stoga ne čude povici navijača "Uprava odlazi, Sanaderu vrati se" na svakoj utakmici nekad velikog kluba.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Povezani tagovi

arhivaAlter ego
  • Najnovije
  • Najčitanije

Pročitaj više

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!