Automoto

Stoneru pole s rekordom

Maja Giljanović • nedjelja, 20.07.2008.

Aktualni svjetski prvak Casey Stoner izborio je peti uzastopni ovosezonski pole, a na kvalifikacijama se Velike nagrade SAD-a u Laguna Seci nije pojavio Dani Pedrosa...

Španjolac trenutno drugoplasirani u ukupnom poretku MotoGP-ja iza peterostrukog svjetskog prvaka u kraljevskoj klasi Valentina Rossija odlučio je poslušati savjet liječničke ekipe, a s obzirom da je nakon 19. i 15. mjesta na prvim dvama slobodnim treninzima, propustio treći - 22-godišnjakova odluka o odmoru nije stigla neočekivano. Bol u osobito zglobu lijeve ruke, ali i desnom gležnju (na štakama je) nakon pada prošlog tjedna u Njemačkoj pokazala se presnažnom.

Casey Stoner se s druge strane pokazao neriješivom enigmom i to na petim kvalifikacijama u nizu - podvig koji je dosad u povijesti svjetskih prvenstava uspio samo trenutnom lideru nakon okruglo 10 utrka - Rossiju. Australac je najbrža vremena bilježio i na treninzima, a do prve je pozicije na startnom gridu stigao novim rekordnim krugom staze 1.20.700. Na svom je Ducatiju, naime, rušio rekord iz kruga u krug i za više od sekundu i pol svoj je dosadašnji rekord nakon "punih" devet krugova spustio na starim gumama do 1.21.374 da bi u posljednjih deset minuta na mekanim gumama drugoplasiranog Rossija ostavio za gotovo pola sekunde.

Prvi je red izborio i nekadašnji svjetski prvak Amerikanac Nicky Hayden koji je na Laguna Seci pobijedio 2005. i 2006., a četvrti je unutar sekunde zaostatka Jorge Lorenzo.

Toni Elias je sve do pet minuta pred kraj držao poziciju u drugom startnom redu, ali Alice Teamov je Španjolac na koncu osvojio 10. mjesto - 25-godišnjakov je ovo najbolji rezultat u kvalifikacijama ove sezone. Yamahin, pak, satelit James Toseland je peti, De Puniet šesti, Colin Edwards otvara treći red, Chris Vermeulen je osmi, a debitant Andrea Dovizioso deveti.

11. utrka u kalendaru na programu je u 23 sata po srednjoeuropskom vremenu.

Stoner je inače na Red Bull stazi pole osvojio, ali i na utrci osvojio svih 25 bodova i lani.