Ostali sportovi

Business as usual Phelpsa

Maja Giljanović • utorak, 12.08.2008.

Treća utrka - treće zlato - treći svjetski rekord: Michael Phelps nema ravnog na OI u Pekingu. 23-godišnjak je na 200 slobodno osvojio svoj treći od osam programiranih olimpijskih naslova, a disciplina je ovo u kojoj je prije četiri godine osvojio broncu iza Iana Thorpea i Pietera van den Hoogendbanda...

Phelps je vodio od starta do finiša, a na okretu je primjerice imao gotovo dvije dužine tijela prednosti nad prvoplasiranom u polufinalu, sunarodnjakom Peterom Vanderkaayjem. Nastavio je mljeti i do konca utrke s umalo dvije sekunde prednosti nad ostalima - 1:42.96 - srušio svoj lanjski svjetski rekord sa Svjetskog prvenstva u Melbourneu (1:43.86).

Iza olimpijskog pobjednika, olimpijskog rekordera, svjetskog prvaka i svjetskog rekordera je, pak, do srebra stigao olimpijski zlatni na dvostruko dužoj dionici Južnokorejanac Tae-Hwan Park, a Vanderkaay je osvojio broncu.

Phelps se devetim ukupno osvojenim zlatom na OI (šest ih je osvojio u Ateni uz dvije bronce) izjednačio s Markom Spitzom, Carlom Lewisom, Larisom Latinjinom i Paavom Nurmijem na vrhu svih vremena. Uskoro će ih, međutim, prešišati jer sutra ga čeka 4x200 slobodno i 200 delfin na kojih je, pak, niti sat nakon osvajanja 200 slobodno u polufinalu isplivao olimpijski rekord.

Aaron Peirsol je obranio olimpijski naslov na 100 metara leđno usput oborivši svoj svjetski rekord postavljen na trialsima u Omahi prije mjesec dana. Amerikanac je kod mnogih konzervativnim plivanjem u kvalifikacijama i polufinalu pobudio sumnje je li spreman, ali 25-godišnjak je plivajući u drugoj pruzi pokazao "nevjernim Tomama".

52.45 je gotovo pola sekunde (52.89) brže od srpanjskog rekorda, a njime je na drugom mjestu ostavio sunarodnjaka Matta Greversa, dok su broncu podijelili Australac Hayden Stoeckel i Rus Arkadij Vjačanin.

Natalie Coughlin je prva plivačica u povijesti s obranjenim naslovom na 100 metara leđno. Amerikanka je stvorila preveliku prednost na prvih 50 metara dovoljnu da na srebru ostavi svjetsku rekorderku Kirsty Coventry, a rekorderki SAD-a s 58.96 i Zimbabveanki na postolju se pridružila Margaret Hoelzer.

Američku dominaciju prekinula je Leisel Jones. Australka je za svojim svjetskim rekordom zaostala samo osam stotinki (1:05.17) i nakon razočaravajuće bronce u Ateni prije četiri godine osvojila na 100 metara prsno olimpijski naslov. Rebecca Soni koja je u Peking stigla nakon diskvalifikacije dopingirane Jessice Hardy prje desetak dana je osvojila srebro, a Vukovarka s austrijskim pasošem Mirna Jukić u zadnjem je praktički metru stigla do bronce.