Ostali sportovi

Čudesan preokret Kube

Branko Barić • srijeda, 13.08.2008.

Treće kolo ženskog odbojkaškog turnira u Pekingu ponudio je prekrasan dvoboj Kine i Kube u skupini A. U skupini B Talijanke i Brazilke nastavljaju s uvjerljivim igrama…

Skupina A
Venezuela – SAD 1:3 (17:25, 25:20, 14:25, 18:25)
Kuba – Kina 3:2 (18:25, 14:25, 25:23, 32:30, 15:13)
Poljska – Japan 2:3 (21:25, 20:25, 25:18, 25:23, 11:15)

Jedan od najljepših, ako ne i najljepši susret na turniru odigrale su Kineskinje i Kubanke. Prva dva seta otišla su uvjerljivo na stranu domaće reprezentacije, a kada su u trećem povele s 13:8, činilo se kako će se ponoviti priča iz pripremnog perioda kada su Kineskinje slavile u svih šest međusobnih ogleda s Kubankama. No kod 12:15 na servis kod Kubanki stiže Yanelis Santos i radi fantastičnu seriju od osam poena, koja donosi njenoj ekipi smanjenje rezultata na 1:2 u setovima.

Četvrti set je ponudio najljepšu odbojku i najveću dramu. Igralo se poen za poen, a Kineskinje su u ključnim trenucima uvijek bile na korak od osvajanja meča. Propustile su čak sedam meč lopti na svojim servisima, no Kubanke su se do 30:30 svaki put uspješno obranile. Tada prvi puta dolaze do prednosti i svoje set lopte, koju odmah i koriste. Drama se nastavlja i u odlučujućem setu, gdje su na koncu ipak koncentriranije izabranice Antonia Predoma. Kubanke su tako ostale jedina neporažena ekipa u skupini A i tako se približile osvajanju najbolje startne pozicije uoči četvrtfinala.

Zanimljivo je bilo i u dvoboju Poljakinja i Japanki. Azijska ekipa povela je s 2:0 u setovima i pomislila da je sve gotovo, što su Poljakinje iskoristile za povratak u meč. Susret je otišao u peti set, a tamo su na koncu bolje bile Japanke. Amerikanke su rutinski svladale neugodnu ekipu Venezuele i tako stigle do svoje druge pobjede na turniru.

Poredak: Kuba 6, Kina 5, Japan 5, SAD 5, Poljska 3, Venezuela 3

Skupina B:

Italija – Alžir 3:0 (25:7, 25:20, 25:12)
Rusija – Kazahstan 3:0 (25:19, 25:18, 25:11)
Srbija – Brazil 0:3 (15:25, 13:25, 23:25)

Niti jedan susret u trećem kolu u skupini B nije ponudio rezultatsku neizvjesnost. Brazilke su uvjerljivo nanijele prvi poraz Srpkinjama, a najefikasnija u susretu bila je Sheilla Castro s 15 poena. Talijanke su doslovno demolirale slabašne Alžirke, a ni Ruskinje nisu imale problema protiv Kazahstanki. To je prva pobjeda Rusije i njome su praktički osigurale četvrtfinale.

Poredak: Brazil 6, Italija 6, Srbija 5, Rusija 4, Kazahstan 3, Alžir 3