Ostali sportovi

Dva zlata za Australiju

Tea Lokas • subota, 16.08.2008.

Prvi finalni dan u veslanju prošao je uglavnom u znaku Australaca. U glavnim disciplinama, dvojac bez kormilara i dvojac na pariće, uzeli su zlatnu medalju, dok su u četvercu slavili Britanci, a Australija se tu ipak morala zadovoljiti drugim mjestom...

U samačkoj kategoriji na vrh je za nešto manje od jedne sekunde ispred Čeha Ondreja Syneka zasjeo Norvežanin Olaf Tufte. Prvu od dvije bronce Novozelanđana u muškim disciplinama zaradio je Mahe Drysdale s vremenom 7:01.56.

Disciplina u kojoj smo se prije kraha Skelina vidjeli sigurno na postolju pripala je Australcima, Kanađanima i Novozelanđanima. Kanadski je dvojac imao vodstvo sve do posljednjih 500 metara, kada Ginn i Free preuzimaju čelnu poziciju koju neće ispustiti do cilja.

Dvostruko slavlje Australaca priredili su Crawshay i Brennan, pobjednici dvojca na pariće. Australski 'parići' nisu izgubili nijednu utrku tijekom Olimpijskih igara u Pekingu, a Crawshay je nakon slavlja izjavio: "Iznenađen sam. Napravili smo upravo ono što smo željeli. Bili smo naprijed nakon 1000 metara, a poslije je bilo 'Ako me uhvatiš, pobjeda je tvoja'. Samo smo nastavili istim ritmom."

U četvercu je slavila britanska posada James, Williams, Reed, Hodge. Ni ta utrka nije mogla proći bez medalje Australcima, no ovdje je nešto "manjeg sjaja". Treće mjesto zauzeli su Francuzi, zaostavši gotovo tri sekunde za prvacima.

U konkurenciji žena, u samcima je slavila Bugarka Rumyana Neykova, dok su u dvojcu bez kormilara najbrže bile Rumunjke Andrunache i Susanu. Na pariće su najbolje bile sestre Evers-Swindell, koje su umakle drugom mjestu za jednu stotinku sekunde. Gusto je bilo u toj utrci, a sve tri slavljeničke posade stigle su na cilj u razmaku od 23 stotinke sekunde.