Ostali sportovi

30-godišnjoj Rumunjki maraton

Maja Giljanović • nedjelja, 17.08.2008.

Constantina Tomescu Dita osvojila je naslov olimpijske pobjednice u maratonu - 30-godišnjakinja je na sedmom maratonu na OI u povijesti slavila s 2:26.44 postavši usput najstarija slavljenica od njegovog uvrštenja u olimpijski program 1984. u Los Angelesu...

Rumunjka je ove sezone osvojila osmo mjesto u Londonu i deveto u Osaki, a prije četiri je godine u Ateni zauzela samo 20. mjesto. Brončana sa SP 2005. je napala na 21. kilometru i sljedećih 21km i 195 metara održavala prednost koja je primjerice na 35. kilometru iznosila čak minutu i 10 sekundi minutu. Ciljem u "Ptičjem gnijezdu" na koncu je prošla uvjerljivo ispred drugoplasirane, prve favoritkinje u najavama Catherine Ndereba odnosno Zhou Chunxiu na trećem mjestu.

Srebrna 2004., dvostruka svjetska prvakinja, Kenijka Ndereba je, naime, zaostala 22 sekunde (2:27.05), a sama je 36-godišnjakinja u završnici dostojnoj vrhunske sprinterice slavila sekundu ispred Kineskinje bodrene navijanjem 50.000 navijača na tribinama - bronca 29-godišnjakinje prva je, međutim, kineska atletska medalja u Pekingu.

Brončana iz Atene, četvrta najbrža u povijesti, Amerikanka Deena Kastor odustala je zbog ozljede stopala još prije petog kilometra, a svjetska rekorderka Paula Radcliffe koju su mnogi željeli vidjeti s olimpijskom krunom nakon dramatičnog odustajanja Britanke 2004., osvojila je 23. mjesto. Treninga poremećenih ozljedom butnog mišića prije tri mjeseca, Radcliffe nije imala snage za više od 2:32.38.

13 ih ukupno nije završilo utrku, a posebice su razočarane Etiopljanke - ni Berhane Adere ni Gete Wami nisu se domogle ni kontrolne točke na 35. kilometru.