Ostali sportovi

Svjetski rekord Gulnare Galkine

Maja Giljanović • nedjelja, 17.08.2008.

Drugi svjetski rekord drugog dana natjecanja pred 91.000 gledatelja u rasprodanom "Ptičjem gnijezdu" postavila je na 3000 metara sa zaprekama Ruskinja Gulnara Galkina -Samitova...

30-godišnjakinja je u solo-utrci oborila svoj osobni, ali i svjetski rekord postavljen u Heraklionu 2004. (9:01.59) i postala prva u povijesti ispod devet minuta - 8:58.81.

Inauguralnih na OI 3000 sa zaprekama, Galkina - gostovala je na Svjetskom prvenstvu u Osaki sedmoplasirana lani u Zagrebu na Hanžekovićevom memorijalu i na 3000m osvojila treće mjesto - je osvojila ispred drugoplasirane Kenijke Eunice Jepokorir i sunarodnjakinje Jekaterine Volkove na trećem mjestu.

Spektakularno je, pak, u posljednjem krugu pala i oprostila se od snova o medalji nekadašnja europska prvakinja iz 2006. i svjetska viceprvakinja iz Pariza (2003.) na 5000 metara, nesretna Španjolka Marta Dominguez.

Novo slavlje Jamajki su nakon spektakularnog jučer svjetskog rekorda olimpijskog pobjednika Usaina Bolta (9.69) priuštile redom Shelly-Ann Fraser, Sherone Simpson i Kerron Stewart. 21-godišnjakinja je na 100 metara osvojila sedmim rezultatom svih vremena - 10.78 - olimpijsku krunu, a srebro su nakon podužeg pregledavanja foto-finiša i vijećanja sudaca podijelile sunarodnjakinje joj, 24-godišnjakinje ove sezone pobjednice mitinga "Zlatne lige" u Berlinu odnosno Rimu.

Srebrna, pak, iz Atene prije četiri godine Amerikanka Lauryn Williams je četvrta (11.03), a jedina Europljanka u finalu, Britanka Jeanette Kwakye šesta (11.14).

Troskokašice su vodile sjajan boj. Olimpijski je naslov s novim olimpijskim rekordom - 15.39m - osvojila Kamerunka Francoise Mbango Etone, srebrna je srebrna i iz Sydneyja te brončana iz Atene Tatjana Lebedjeva (15.32), a drugo je mjesto otprije četiri godine Hrysopiyi Devetzi zamijenila trećim (15.23). Slovenka Marija Šestak usprkos novom nacionalnom rekordu i skoku preko 15m (15.03) osvojila samo šesto mjesto.

U konkurenciji 39-orice 10.000-metraša olimpijski je naslov obranio svjetski rekorder i svjetski prvak Kenenisa Bekele novim olimpijskim rekordom - 27.01.17 - ispred i Kenijca Micah Koga. Legendarni Haile Gebrselassie, nekadašnji svjetski rekorder, nekadašnji dvostruki olimpijski pobjednik i četverostruki svjetski prvak osvojio je šesto mjesto (27:06.68).

Finale na 1500 metara izmaklo je Bernardu Lagatu. Svjetski prvak, Kenijac s američkim pasošem s 3:37.79 ostao je dvije stotinke kratak za 12. Dahamom Bashirom, a najbrže je vrijeme ostvario četvrtoplasirani sa SP lani, Kenijac Asbel Kiprop (3:37.04).

Sanya Richards jedina je u polufinalu na 400m išla ispod 50 sekundi - 49.90. Prva joj je, pak za petama aktualna svjetska prvakinja Christine Ohuruogu (50.14).