Ostali sportovi

Petoplasirani Dix na koncu brončani

Maja Giljanović • srijeda, 20.08.2008.

U prvom je trenutku Walter Dix nakon njegovih 19.98 sekundi utrke na 200 metara osvojio peto mjesto samo da bi ga dvije diskvalifikacije prometnule u brončanog na OI...

22-godišnji je Dix profitirao kršenjem IAAF-ovog pravila 163.3 - gaženja crte - i drugoplasiranog sunarodnjaka mu Wallacea Spearmona i trećeplasiranog Churandyja Martine s Nizozemskih Antila te osvojio brončanu medalju iza olimpijskog pobjednika, Jamajčanina Usaina Bolta i srebrnog Amerikanca, branitelja naslova iz Atene Shawna Crawforda.

Martinin bi prekršaj ostao neprimijećen da Amerikanci nisu iznova pregledavali i pregledavali usporenu snimku pokušavajući spasiti Spearmonovu medalju da bi je nakon uložene službene žalbe osvojili za Dixa.

Ovim diskvalifikacijama Boltova je prednost narasla na više od pola sekunde - nezabilježeno dosad u sprinterskim disciplinama na nivou Olimpijskih igara.