Važna pobjeda Srbije

Branimir Korać • srijeda, 20.08.2008.

Susretima u skupini A započele su kvalifikacije košarkaša za Europsko prvenstvo 2009. godine. Bugari su na svom parketu bili bolji od Mađara, a Srbija je u derbiju skupine nadigrala Italiju...

Bugarska je u Sofiji bila bolja od Mađarske 89:71. Tri puta su morali Bugari bježati, dva puta su se Mađari vraćali, ali treći put više nije bilo snage. Na kraju je domaćin uspio ostvariti vrijednu pobjedu.

Prvi put Bugari su stvorili prednost u završnici prve četvrtine kada su otišli na 24:16, no Mađari se vraćaju i nakon trice Fodora dolaze na malih 30:28. No još jednom domaćin uzvraća, radi 10:2 za prednost 40:30 da bi sredinom treće četvrtine sve bilo na početku kada Mađari poravnavaju na 55:55. Sve je dovršeno na startu posljednje dionice. Domaćin radi 11:0 i stvara nedostižnu prednost. Mađari više nisu imali baš nikakve šanse, sve ih je stalo u tom završnom dijelu i Bugarska je otišla do uvjerljive pobjede.

"Prvi put smo odigrali utakmicu sa svega šest izgubljenih lopti i to je bilo jako važno. U prvom poluvremenu bili smo odlični u napadu, a u drugih 20 minuta na obje strane terena. Znam da će sada navijači imati velika očekivanja, a ja sam siguran da možemo igrati još bolje. Velika je stvar za bugarsku košarku što su nastupila i dvojica jako talentiranih igrača Čavdar Kostov i Božidar Avramov", rekao je izbornik Bugara Pini Gershon nakon meča.

Najbolji u sastavu Bugarske bili su Ibrahim Jaaber s 23 poena i pet asistencija te Dejan Ivanov s 15 poena i 12 skokova. Kod Mađara Erno Sitku ubacio je 15 poena uz pet skokova, a Istvan Nemeth dodao je 13 poena i šest skokova.

Italija je u Cagliariju ugostila Srbiju i upisala poraz 78:64. Obje reprezentacije zaigrale su značajno oslabljene, no u ovim sastavima prilično kvalitetnija Srbija slavila je ipak bez velikih problema.

Srbija je većim dijelom susreta kontrolirala igru i rezultat. U završnici prve četvrtine stvorili su prvi put značajniju prednost kada su serijom 12:4 pobjegli u zadnje tri i pol minute četvrtine na 26:18 zahvaljujući raspoloženom Vujaniću. Do kraja prvog dijela gosti su uspješno čuvali prednost, a onda je Italija na startu drugog dijela preko Mancinellija i Da Tomea uhvatio priključak i poravnao. Ipak, Veličković je bio ključni čovjek novog bijega na kraju treće četvrtine, a u kooperaciji s Perovićem na startu posljednje dionice Teodosić pa Vujanić vuku Srbiju do nedostižne prednosti.

Najbolji kod Srbije bili su Vujanić sa 16 poena i Veličković s 15 poena i 11 skokova. Italiju su predvodili Mordente s 18 poena i Da Tome s 12 poena i šest skokova.