Porto i Sporting uspješni, Benfica kiksala

Antonija Pavlić • ponedjeljak, 25.08.2008.

Favoriti su krenuli pobjedama. Izuzmemo li Benficu koja je u gostima izvukla "samo" bod protiv Rio Avea, Porto i Sporting su lako nadigrali svoje protivnike i upisali maksimalan broj bodova nakon prvog kola...

Vitoria Guimaraes - Vitoria Setubal 1:1

Prošle godine treći i šesti klub portugalske Prve lige, na Estádio D. Afonso Henriques stadionu u Portu, odigrali su neodlučeno te su teren napustili svaki s bodom. Guimaraes je poveo u 45. minuti preko Douglasa, a Setubal u 82. minuti izjednačuje preko Eliasa.

Rio Ave - Benfica 1:1

Benfica je u novu sezonu krenula s namjerom da napokon preuzme primat u prvenstvu, no u prvu je utakmicu krenula baš kao i u prošlu - neuvjerljivo. Protiv prošlogodišnjeg drugoligaša, novaka u Prvoj ligi, igrači lisabonskog kluba su se u zadnji tren uspjeli izvući bez poraza, te upisati samo bod protiv "fenjeraša" koji će se sigurno boriti za ostanak u elitnom portugalskom društvu. Rio Ave je čak, u 55. minuti poveo zaslugom Semeda, no jedan od najiskusnijih Benficinih nogometaša, Nuno Gomes, već je u sljedećem napadu, u 56. minuti uspio izjednačiti. Težak početak za veliki portuglaski klub.

Porto - Belenenses 2:0

Porto je svog prvog suparnika, Belenenses, pobijedio i s pola snage. Prošlogodišnji je prvak poveo već u 15. minuti, strijelac je bio Mariano Gonzalez, a konačnu je potvrdu rutinske pobjede donio Hulk nakon isključenja Carciana u 73. minuti.

Leixoes - Nacional Madeira 1:3

Leixoes je u prvom kolu ugostio Nacional Madeiru i ostao - poražen. Iako je domaćin u 18. mnuti poveo preko Wesleyja, Nacional je uspio izjednačiti pred kraj prvog poluvremena. Strijelac je bio Bruno Amaro. Isti je igrač doveo Nacional u vodstvo u 64. minuti, a samo dvije minute potom Edson je zapečatio sigurnu pobjedu Madeire.

Naval - Maritimo 1:0

Naval je na domaćem terenu navijačima napokon priuštio prvu pobjedu. Tri je boda osigurao već u 3. minuti, a do kraja je samo uspio očuvati minimalnu prednost, unatoč isključenju Baradjija u 73. minuti. Za minimalnu je pobjedu pogodio Marinho.

Sporting - Trofense 3:1

Sporting je prvenstvo započeo uvjerljivom pobjedom nad Trofenseom. Do 28. minute su igrači Paula Benta imali prednost od 3:0, da bi u nastavku stali i čuvali rezultat i noge za sljedeće utakmice. Prvi je pogodak pao u 5. minuti, strijelac je bio Tonel. Vodstvo je povećao Izmailov u 24., a samo četiri minute kasnije je Djaló osigurao pobjedu domaćoj momčadi. Trofense je uspio ublažiti poraz pogotkom s bijele točke u 60. minuti nakon isključenja Polga

Estrela Amadora - Academica 1:0

Poslovičan uspjeh domaćina u prvom kolu zaokružila je Estrela Amadora minimalnom pobjedom nad Academicom. U monotonoj utakmici jedini je pogodak u 56. minuti postigao Celsinho.

Pacos Ferreira - Braga 0:2

U posljednjoj utakmici kola, Pacos Ferreira je na domaćem terenu teško poražena od Brage, 2:0. Braga je povela na početku drugog poluvremena, u 46. minuti, preko Meyonga, a pobjedu je zapečatio Paulo César četiri minute prije kraja susreta.

U sljedećem kolu nas već očekuje derbi portugalskog prvenstva između Porta i Benfice. Academica na svom stadionu dočekuje Rio Ave, Sporting će u gostima protiv Brage tražiti nova tri boda, dok će derbi začelja odigrati pretposljednja i posljednja momčad prvenstva, Belenenses i Pacos Ferreira.