Porto i Benfica podijelili bodove

Antonija Pavlić • nedjelja, 31.08.2008.

Već je drugo kolo portugalskog prvenstva donijelo najveći tamošnji derbi. Dvoboj Porta i Benfice, dva najveća i najuglednija portugalska kluba, završio je bez pobjednika...

Derbi drugog kola portugalskog prvenstva odigrali su u Lisabonu Porto i Benfica. Gledatelji su na stadionu La Luz mogli vidjeti dva pogotka i jedno isključenje, koje je u 59. minuti zaradio Benficin Katsouranis. Susret je bolje otvorila gostujuća momčad. Već u 15. minuti Argentinac Lucho Gonzalez s bijele točke dovodi Porto u vodstvo, koje su održavali sve do sredine drugog poluvremena. U 56. minuti domaći sastav od poraza spašava paragvajski reprezentativac Oscar Cardozo, a samo nekoliko minuta potom Katsouranis zarađuje izravni crveni karton i ostavlja momčad s igračem manje. Na Benficinu sreću, rezultat se do kraja nije mijenjao. Porto je unatoč remiju ostao prvi sa četiri boda, dok Benfica s druge strane s dva početna remija drži sedmo mjesto.

U drugom susretu dana, derbiju začelja, Pacos Ferreira i Belenenses su u živoj i dinamičnoj utakmici također podijelili bodove, no s nešto više pogodaka. Prvo je poluvrijeme otišlo na stranu domaće momčadi, prednost je Belenensesu donio Zé Pedro u 29. minuti. Pacos Ferreira se u drugoj etapi susreta vraća na krilima Williama, koji prvo pogađa za izjednačenje u 73. minuti, a zatim dovodi goste u vodstvo u 90. No, Belenenses je opet pokazao kako se igra sve do sučevog zvižduka i kaznio Pacos Ferreiru koja je već počela slaviti pobjedu. Za konačnih 2:2 zabio je u 96! minuti Arroz.

Zahvaljujući remiju Porta i Benfice na La Luzu, čelno je mjesto ljestvice preuzela Nacional Madeira. Madeira je stopostotni učinak nastavila pobjedom i u ovom kolu, kada je na domaćem terenu pao Naval, solidan klub iz sredine ljestvice. Madeira je povela zahvaljujući Mateusu na samom početku drugog poluvremena, u 47. minuti. Samo desetak minuta kasnije stiže i novi šok za gostujuću momčad. Mrežu je pogodio Alonso, a rezultat je, s prikazanom igrom, za Naval bio gotovo nedostižan. Do kraja utakmice su ipak uspjeli smanjiti rezultat na 2:1, strijelac je bio Paulao.

Leixoes je nakon početnog poraza od Madeire napokon u gostima uspio ugrabiti puni plijen. Žrtva je bila Trofense, posljednjeplasirana momčad lige, a pobjeda je ubilježena unatoč igraču manje, isključenje je zaradio Paulo Tavares. Leixoes je zarana pokazao da neće dopustiti novom prvoligašu da im pomrsi račune i zadrži ih na začelju tablice. Već je u 22. minuti Wesley pokazao da misle ozbiljno i najavio golijadu koja se ipak - nije dogodila. Kada je Zé Manuel u 61. povećao rezultat na 2:0, sve su snage gostujući nogometaši usmjerili ka obrani svog gola, no defenziva im se nije isplatila, u 67. minuti Ricardo Nascimento smanjuje na 2:1, no do kraja se Leixoes uspijeva obraniti i sačuvati vrijedna tri boda.

Dvije su utakmice završene minimalnim pobjedama. Academica je na svom terenu ugostila Rio Ave i ispratila ih s jednim pogotkom u mreži, strijelac je bio Garcés u 22. minuti. Drugi susret u Setubalu bio je dinamičniji, s više događanja na terenu, nažalost onih nenogometnih. Pitanje pobjednika riješeno je tek što se lopta otkotrljala s centra, u 3. je minuti pogodio Matheus. Napetost dva ljuta suparnika kulminirala je u 90. minuti kada su se sukobili Elias i Mustafa te obojica samo nekoliko minuta prije suigrača morali u svlačionicu.

Sutra će svoje utakmice odigrati četiri preostala kluba BWIN lige. Braga na svom terenu dočekuje opasni lisabonski Sporting dok će Maritimo prve bodove tražiti kod kuće protiv Guimaraesa...