1. Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 31.08.2008, 20:00 h, Maksimir, gledatelja: 1.000
Suci: Edi Šunjić (Split), Petar Gabrilo (Split), Vlado Crnolatac (Petrinja)

Morales opet za bodove

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 31.08.2008.

Nikakav europski posrtaj ne može smanjiti Dinamovo samopouzdanje u HNL-u. Prvak je pred malim brojem gledatelja svladao ove sezone kvalitetni Varteks s 2:1 i po tko zna koji puta u posljednje tri sezone pokazao da mu unutar hrvatskih granica - nema ravnoga...

Dražen Besek

Značaj Dinamovih uspjeha u HNL-u konstantno se umanjuje kroz medije, no to ne spriječava Modre da ruše protivnike kao domine. Dinamo nema momčad za borbu sa Šahtarom, ali ima momčad koja nema ravnopravnog suparnika u Hrvatskoj i kao takav zaslužuje veću podršku, kako brojčanu tako i u pogledu pozitivnije atmosfere.

Dinamovci su protiv Varteksa dali doprinos u tom smjeru, ubilježili su još jednu pobjedu, zadržali stopostotan učinak i uvjerljivu lidersku poziciju na ljestvici. Zagrepčani su uzvratili s posjetom od tek 1.500 ljudi, i ponavljat ćemo koliko god puta je potrebno - za Zagreb je to sramotno mali broj.

Utakmicu je obilježio Pedro Morales, koji je mogao biti tragičar, a na kraju je postao junak. U posljednje vrijeme nerijetko osporavani Čileanac postigao je dva pogotka i podijelio nekoliko upotrebljivih lopti, a drugi pogodak definitivno ide u kategoriju eurogolova. Dinamo definitivno nije bio sjajan protiv Varteksa, u čemu zasluge imaju i Varaždinci, no pobjeda je - pobjeda.

Varteks se u Maksimir rijetko kada dolazi braniti, a Varaždinci su ofenzivne nakane iskazali već u samom početku kada su mogli (i trebali) povesti s barem 1:0. U 11. minuti Morales je "chagovski" vratio loptu prema nazad, presjekao ju je Mujanović i sjurio se sam prema Kelavi, no mladi Dinamov vratar sjajno mu ulazi u udarac i skida "zicera".

Varteksu se, ipak, pružila još jedna sjajna prilika za vodstvo. Nakon brze akcije po lijevoj strani, Smrekar dobiva savršenu loptu na 5-6 metara od gola, no promašuje Kelavina vrata. Ivanković je u tom trenutku bio i prisiljen na izmjenu, ozlijeđenog Carlosa zamijenio je Chago, pa se Bišćan vratio na poziciju stopera (počeo je na zadnjem veznom).

Kako to već obično biva, promašaji su stigli na naplatu u 22. minuti. Kad se već činilo da je obrana Varteksa riješila opasnost, Mađarić loše izbija loptu koja dolazi do Moralesa, a Pedro je s lakoćom s 20-ak metara šalje u mrežu za 1:0.

Dinamo je tako bez velike igre stigao do vodstva, iako Ivanković nije mogao biti zadovoljan s previše toga. Posebno indisponirani bili su napadači Mandžukić i Balaban, kojima je malo toga polazilo od noge. Bole je pogotovo odigrao lošu utakmicu, pa su ovoga puta i uobičajeni zvižduci na njegov račun - bili opravdani.

U 31. minuti Morales je prošao po desnoj strani i kao na tanjuru poslužio Balabana koji s par metara neobjašnjivo promašuje gol, a u posljednjoj minuti prvog dijela Čileanac ljevicom gađa u Mađarića.

Što mu nije pošlo za nogom tada, uspjelo mu je u 55. minuti. Mandžukić mu je dodao kratku loptu na 25 metara od gola, a Morales cilja i pogađa lijevi gornji kut Mađarićeva gola za 2:0.

Činilo se da je tim pogotkom Dinamo riješio utakmicu, pod tim dojmom su Modri i ubacili u nižu brzinu, no "Krojače" takav plan nije zanimao te su ogled do kraja učinili zanimljivijim.

Do zasluženog smanjenja zaostatka stigli su u 69. minuti nakon dobre akcije Melnjaka koji je s lijeve strane ubacio za Brezovca, a ovaj matira Kelavu za 2:1.

Modre taj pogodak nije previše razdrmao, Varteksu je pripala završnica utakmice. Razigrao se Mumlek, a s njim i ostatak "Krojača", pa je lopta uglavnom bila na polovici Dinama, što se u HNL-u i ne viđa tako često.

Ipak, unatoč pritisku Varteksa Dinamo je zadržao stečenu prednost i na reprezentativni odmor odlazi s maksimalnih 18 bodova iz prvih šest kola. Gosti neće biti zadovoljni rezultatom, ali pokazali su i u Maksimiru da nisu daleko od vrha...