Francuzi i Rumunji se osramotili

Zoran Zdelar • subota, 06.09.2008.

Iznenađenje večeri definitivno predstavljaju porazi Rumunjske i Francuske, a ništa bolje nisu prošli ni škotski reprezentativci na gostovanju u Makedoniji. Najuvjerljiviji su bili Nijemci...

Albanija je u svojoj prvoj kvalifikacijskoj utakmici za plasman na Svjetsko prvenstvo 2010. godine uspjela prirediti malo iznenađenje nakon što su uspjeli odigrati utakmicu bez golova s reprezentacijom koja je ovog ljeta sudjelovala na Europskom prvenstvu, Švedskom. Osvojeni bod neće im možda predstavljati toliko mnogo, kao dobiveno samopouzdanje da mogu konkurirati jednoj od najsnažnijih reprezentacija u skupini. Istim rezultatom je završio i dvoboj Mađarska – Danska.

Portugal nije dozvolio nikako iznenađenje na gostovanju kod Malte te su bez problema slavili rezultatom 4:0. Portugal u vodstvo dolazi u 24. minuti, ali do prednosti su stigli zahvaljujući autogolu Saida, dok su ostala tri pogotka Portugalci postignuli u posljednjih pola sata utakmice. Mrežu Malte redom su tresli Almeida, Simao i Nani.

Hrvatski zapadni susjed, Slovenci, mogu biti zadovoljni rezultatom s kojim se vraćaju s gostovanja u Poljskoj. Domaćin je u 17. minuti poveo pogotkom Zewlakowa zahvaljujući precizno izvedenom kaznenom udarcu, ali u 35. minuti Dedič poništava poljsko vodstvo i zabija za konačnih 1:1.

Najuvjerljivija pobjeda večeri pripala je Njemačkoj, koja je rezultatom 6:0 slavila na gostovanju kod Lihtenštajna. U reprezentativnom dresu su ponovno blistali Podolski i Schweinsteiger. Podolski je zabio prva dva pogotka na utakmici i tako usmjerio susret, a nakon njega su se u listu strijelaca zatim još upisali Rolfes, Schweinsteiger, Hitzlsperger i Westermann.

Vrlo neizvjesno bilo je u Belgiji, gdje je domaćin uspio svladati Estoniju. Belgija je u vodstvo stigla u 39. minuti golom Soncka, a u 57. minuti Zenjov izjednačava pogotkom za 1:1. Favoriti se ipak vraćaju u vodstvo u 75. minuti preko Defoura, a na 3:1 povisuje Sonck. Neizvjesnost je u utakmicu vratio u samoj završnici pogodak Opera, no više nije bilo dovoljno vremena za novo izjednačenje te stoga Belgija osvaja tri boda.

Jedno od najvećih iznenađenja dana definitivno je uvjerljiva pobjeda Litve na gostovanju u Rumunjskoj. Reprezentativci Litve odigrali su iznimno dobru utakmicu te se u potpunosti zasluženo vraćaju u svoju bazu s punim plijenom do kojeg su stigli golovima Stankeviciusa, Mikoliunasa i Kalonasa.

Drugo ponajveće iznenađenje dana je poraz Francuza na gostovanju u Austriji! Nova je to potvrda da su Francuzi u ogromnoj krizi i pitanje je kako će čelnici Nogometnog saveza reagirati nakon poraza od 3:1 u Austriji. Domaćini dolaze u vodstvo nakon samo osam minuta igre preko Janka, a u 42. minuti vodstvo Austrije povećava branič Mexes autogolom. U 62. minuti Govou zabija za smanjenje vodstva Austrije, no desetak minuta kasnije kapetan Austrije Ivanschitz trese mrežu za konačnih 3:1 i mnogi u Francuskoj noćas neće mirno spavati.

Ciprani su ove sezone ponudili mnogo ugodnih iznenađenja u europskim klupskim natjecanjima, no Talijane ipak nisu uspjeli svladati, iako su se prilično dobro držali. Italija je došla u vodstvo u ranoj fazi preko Natalea, no Aloneftis u 29. minuti izjednačava na 1:1. U samoj završnici Natale je drugim pogotkom ipak uspio spasiti svoje suigrače i donijeti Italiji pobjedu.

Da je posljednjih godina Škotska u popriličnoj krizi kad je u pitanju nogometna reprezentacija potvrdila je i večerašnja utakmica u Makedoniji, gdje je domaćin uspio slaviti minimalnim rezultatom i to zahvaljujući pogotku postignutom već u 5. minuti. Precizan je tom prilikom bio Naumoski.

Miroslav Ćiro Blažević može biti relativno zadovoljan nastupom svoje reprezentacije na gostovanju u Murciji. Reprezentativci BiH su u prvom poluvremenu relativno parirali aktualnim europskim prvacima, Španjolcima, no griješe u 36. minuti kada su skrivili kazneni udarac. S bijele točke ipak nije bio precizan tada Villa. No, španjolski se napadač iskupio za svoj promašaj u 58. minuti kada je zabio jedini pogodak na utakmici za minimalnu pobjedu.