SP 2010., Kvalifikacije, Skupina 6, 10.09.2008, 21:00 h, Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 35.000
Suci: Michel Lubos, Martin Balko, Romas Csabay, Richard Havrilla (svi Slovačka)

Englezi osvojili Maksimir

Bernard Jurišić, Zoran Zdelar • srijeda, 10.09.2008.

Dugih 18 godina trajao je niz neporaženosti hrvatske nogometne reprezentacije u domaćim kvalifikacijskim utakmicama. Jednog dana morao je i on biti prekinut, a sudbina je htjela da to bude večeras. Engleska je trijumfalno prošla kroz Maksimir, čemu je ponajviše "kumovao" prestrog crveni karton kojeg je dobio Robert Kovač na početku drugog poluvremena...

Jermaine Jenas
55'
17
David Beckham
85'
14
Matthew Upson
89'
Fabio Capello

Očekivano fantastična atmosfera dočekala je novi okršaj Hrvatske i Engleske, treći u dvije godine. 35.000 navijača napunilo je maksimirske tribine, među njima je bilo i oko 3.000 Engleza.

Osim udarca Pranjića na dodavanje Petrića u 4. minuti, prvih desetak minuta pripalo je Englezima. Vješto su čuvali loptu i pleli igru oko našeg kaznenog prostora. Od prvih minuta vidjelo se da je iznimno raspoložen mladi Walcott, koji je "mučio" Pranjića na našem lijevom boku. Ipak, Englezi svoj period uvodne dominacije nisu okrunili nekom opasnijom prigodom.

Korner Srne i Ćorlukin pogodak u vanjsku mrežu okončao je peroiod bolje igre gostiju. Srna i Ćorluka prenijeli su pritisak na lijevu stranu engleske obrane, no osim nekoliko nabačaja koje su visoki engleski stoperi raščistili, nismo ni mi konkretnije završili naših boljih 10 minuta.

Ravnoteža na terenu uspostavljena je sredinom prvog dijela, no upravo tada jedno nespretno izbijanje Pranjića u glavu Roberta Kovača dovodi Engleze u vodstvo u 26. minuti. Walcott je bio spretan i zakucao loptu iza leđa Pletikose za 0:1.

Minutu kasnije Walcott je na isti način mogao zabiti i drugi gol, no Pletikosa je ovog puta bio uspješniji. Uzvratili smo i mi u narednom napadu, nakon lošeg boksanja Jamesa, no Petrićev udarac netko je blokirao na putu prema praznoj mreži. Do kraja prvog dijela imali smo još dva pokušaja iz slobodnog udarca, no ni Srna, ni Rakitić nisu ozbiljnije ugrozili Jamesa.

Kad smo očekivali juriš naših na izjednačenje i barem očuvanje 18 godina dugog niza nepobjedivosti na domaćem terenu, dogodio se jedan nezgodan sudar na sredini terena koji nas je ostavio s igračem manje. Robert Kovač i Joe Cole bili su u zraku, naš je stoper nehotično zakačio engleskog igrača laktom po glavi, a slovački sudac mu pokazuje izravni crveni karton. Definitivno prestrogo, jer nije bilo nikakve namjere kod našeg zapovjednika obrane.

Bilić je izvadio Petrića, a Kneževićem učvrstio naš zadnji red, no samo osam minuta kasnije Englezi su iskoristili brojčanu prednost na terenu. Dugo su vrtjeli loptu oko našeg kaznenog prostora, na kraju pronašli usamljenog Thea Walcotta na desnom boku, koji je još jednom prevario Pletikosu i praktično riješio utakmicu.

Naša igra potpuno se raspala, Englezi su potpuno zagospodarili terenom i ubrzo postigli i treći pogodak. Ashley Cole je oduzeo loptu Srni na desnom boku i proslijedio je do Jenasa, ovaj pronalazi usamljenog Rooneya u sredini koji lako pronalazi put do mreže za 0:3. Lampard je zakucao loptu u mrežu i četvrti put u 76. minuti, no poništen je zbog prekršaja u napadu Heskeya koji mu je asistirao.

Pogodak utjehe stigao je u 79. minuti. Englezi su se potpuno posvetili napadu očito želeći što teže naplatiti sve one dugove koje smo im ostavili u prošlom ciklusu. Srna je na centru pobjegao Terryju i u pravom trenutku asistirao Mandžukiću koji ga je pratio na lijevoj strani. Dinamov napadač prevario je Jamesa i ispod njega pogodio za ipak nešto ljepših 1:3.

Nažalost, nije tu bio kraj naših muka. Wayne Rooney dvije minute kasnije odlično je primio loptu na sredini terena i prekrasno u prazan prostor izbacio Walcotta na desnom boku. Ovaj se sjurio sam prema Pletikosi i lako ga matirao za 1:4 i svoj "hat-trick", kao i potvrdu epiteta igrača utakmice. Za to ga je nagradio i Fabio Capello izvadivši ga tri minute kasnije, a umjesto njega na teren poslao Davida Beckhama. Stari majstor zamijenio je mladog.

Niz hrvatske nepobjedivosti na domaćem terenu trajao je dugačkih 18 godina i vrijeme je da počnemo novo odbrojavanje. Ako je netko trebao prekinuti seriju kojom smo se toliko ponosili, neka je to bila baš reprezentacija zemlje koja je izmislila nogomet. Nemamo se čega sramiti, a to su najbolje potvrdile tribine koje su pjesmom, pljeskom i navijanjem ispratile kraj susreta.