1. Hrvatska nogometna liga, 7. kolo, 14.09.2008, 20:10 h, Zagreb,Kranjčevićeva, gledatelja: 2.000
Suci: Dalibor Mlakar, Andrija Olujić, Mate Matić, Igor Pristovnik (svi Zagreb)

Derbi opravdao očekivanja

Vedran Attias, Mihaela Bradovski • nedjelja, 14.09.2008.

U odličnoj utakmici u Kranjčevićevoj, Zagreb i Dinamo su potpuno opravdali očekivanja od derbija. Iako je Dinamo dva puta vodio, borbeni su zagrebaši na kraju ipak osvojili bod...

Tomislav Labudović
46'
16
Besart Abdurahimi
70'
20
Vedran Ivanković
79'
Branko Ivanković

Domaći su se nogometaši od samog starta utakmice postavili onako kako je trener Pavlović i zahtjevao od njih. Čvrsti blok uz strpljivo čekanje prilika iz protunapada. “Bijeli” su prvi i došli do prilike, drugu minutu susreta otvorio je oštrim udarcem Miroslav Pejić. Dinamu takva zatvorenija igra Zagreba daje mogućnost mirnog kreiranja akcija, koliko je to po iznimno teškom vremenu moguće.

U četvrtoj minuti odlična prilika “modrih”. Balaban je snažno pucao iz slobodnog udarca no vratar domaćih bez problema hvata loptu. Pjesnici su novi izlazak pred Butinu imali u desetoj minuti kada je Čutura nakon odličnog solo prodora mogao i puno bolje reagirati. Već dvije minute kasnije zaprijetio je Piškor no lopta ponovno nije našla put do mreže gostiju. 14. minutu otvorio je ponovno Balaban, bila je to najbolja prilika do tada. Još jedan slobodan udarac, a ovoga puta Škorić uz pomoć vratnice spašava početnih 0:0. U nastavku akcije pokušao je i Mikić no njegov su udarac zajedničkim snagama blokirali Mikulić i Kartelo.

Zagrebaši igraju dobro, nove su prilike preko Grgića odnosno Krstanovića imali u 15. i 18. minuti. “Modri” su svoju premoć u posjedu lopte iskoristili u 23. minuti kada je pogodak sa jedanaest metara postigao Boško Balaban. Prethodio je tome prekršaj Mikulića nad Mandžukićem, prilikom odluke sudac nije dvojio, “bijeli” su novi u napad morali krenuti s centra. Domaći su se uspjeli psihološki vratiti, samo pet minuta kasnije nakon jednog kornera Krstanović šalje loptu samo pored vrata.

Novi jedanaesterac i pogodak vidjeli smo u 33. minuti. U šesnaestercu gostiju povućen je kapetan “bijelih” Mario Brkljača, a kazneni je udarac mirno realizirao Ivan Parlov. Dvije minute kasnije Škoriću ponovno prijeti Balaban baš kao i minutu kasnije no vratar Zagreba čisti sve opasnosti. Pred sam kraj prvog dijela nova uzbuđenja. U 43. minuti s desna je lijepo centrirao Grgić, a visoki Krstanović u skoku ponovno ne reagira kako se od njega očekuje. U sudačkoj nadoknadi sudac Mlakar po treći puta pokazuje na bijelu točku. Ovoga puta Mandžukića ruši Čutura, no novi Balabanov pokušaj ipak ne mijenja rezultat na semaforu. Novi se Zagrebov junak zove Josip Škorić.

U nastavak su nogometaši Zagreba ušli s jednom promjenom u sastavu. Umjesto Ivice Džolana u igru je ušao Tomislav Labudović kojem su to prve minute ove sezone. I u gostujućem sastavu promjena, umjesto Badelja ušao je Morales. Iznenađujuće poletno i agilno krenuli su domaći, u početnih pet minuta drugog poluvremena četiri vrlo dobre prilike pred Butinom. Neprecizni su bili dva puta Krstanović i jednako toliko puta Piškor. Ta ih je otvorena igra u 52. minuti stajala novoga primljenog pogotka. Prvi pogodak iz igre na susretu postigao je Mandžukić nakon povratne lopte Sammira.

Na isteku 59. minute “modri” su imali novu sjajnu priliku. Mandžukić je sjajno uposlio Balabana koji iz čiste situacije puca visoko iznad vrata domaćih. Dvije minute kasnije po desnoj su strani lijepo kombinirali Labudović i Grgić, a u nastavku na suprotnoj strani Mandžukić i Balaban, no rezultat se ne mijenja. Novu odličnu priliku glavom propustio je napadač domaćih Krstanović u 70. minuti naon akcije Pejića i Čuture. Akcije se redaju iz minute u minutu, utakmica je potpuno otvorena i apsolutno zanimljiva, dvije Mandžukićeve prilike, u 72. i 73. minuti, brani vratar Zagreba.

Da se ne namjeravaju predati “bijeli” igrom daju do znanja, a potvrda toga dolazi u 84. minuti kada lijevo krilo Miroslav Pejić nakon nekoliko driblinga u zoni šuta puca preko Butine i iz vrlo teške situacije pogađa za 2:2. Majstorski pogodak Zagrebovog veznjaka. U prvoj minuti sudačke nadoknade novi pokušaj Krstanović i pogađate, novi promašaj dok je u idućoj minuti nakon što se pred svojim vratima poskliznuo Kartelo Balaban pucao preko gola.

Na kraju susreta valja zaključiti da je prava šteta što ovu utakmicu nije na licu mjesta popratilo više gledatelja. Odlična igra, što s jedne, što s druge strane, mnoštvo prilika po vrlo teškom terenu i jedan euro pogodak u potpunosti mogu zadovoljiti i najzahtjevnije. “Bijeli” mogu žaliti za brojnim prilikama koje je propustio napadački par Krstanović i Piškor, no i “modri” su mnogo toga propustili ponajprije zahvaljujući Mandžukiću, a zatim i sjajnom vrataru Zagreba.