Kiks Porta, Nacional i Sporting uspješni

Antonija Pavlić • utorak, 23.09.2008.

Nacional Madeira i Sporting su pobjedama u 3. kolu preuzeli vrh prvenstvene ljestvice sa stopostotnim učinkom dok je Porto zahvaljujući "nuli" s Rio Aveom pao na šesto mjesto.

Još navijači nisu pošteno ni sjeli na svoja mjesta, a Benfica im je već priredila prvi šok na utakmici - prizemni ubačaj s krila je odličnim poluvolejem neometan u mrežu pospremio Nuno Gomes za vodstvo gostiju. No, veselje nije dugo trajalo. Samo šest minuta kasnije lopta se iz kornera odbija do gostujuće šestice koji loše reagira i dodaje do Oizea, a ovaj odličnim udarcem sa 20-ak metara pogađa gornji lijevi kut. Treći gol na utakmici, a drugi za goste došao je ponovno nakon centaršuta, ovaj put s desne strane. Na nabačenu loptu je odlično skočio Nuno Gomes no golman Ferreire brani taj udarac, lopta se odbija do Maxija Perreire koji ju posprema u praznu mrežu za 2:1.

Samo minutu prije kraja poluvremena obrambeni igrač Pacos Ferreire u klizećem startu loptu odbija rukom u svom kaznenom prostoru. Najstrožu kaznu je za sigurnih 3:1 realizirao Cardozo. U 64. minuti velika pogreška vratara Benfice. Pacos je ubacio korner, a José Moreiri ispada već uhvaćena lopta. Na pravom se mjestu našao Rui Miguel i ugurao loptu u mrežu za smanjenje vodstva. Samo je desetak minuta trebalo gostujućoj momčadi da vrati dva razlike. Jorge Ribeiro sjajnim i neočekivanim udarcem s ruba šesnaesterca pogađa desni donji kut Ferreirina gola. Poraz je ublažio najbolji strijelac lige, William, četiri minute prije kraja susreta.

Stopostotni učinak nogometaši Sportinga nastavili su i u ovom kolu - na Estádio José Alvaladeu očekivano su svladali Belenenses golovima Postige i Romagnolija. Belenensesov bedem prvi je put razbijen u 33. minuti. Rus Marat Izmailov je nabacio s lijeve strane, loptu je glavom spustio Yannick Djaló, a pravovremeno je utrčao Hélder Postiga i u padu loptu poslao u mrežu.

U 50. minuti ponovno je lijepo prošao Héldera Postiga no, nepropisno ga je, s leđa, zaustavio gostujući igrač. Kazneni je udarac sigurno izveo Romagnoli za potvrdu rutinske pobjede. Sporting je tako, ovom pobjedom donekle zaliječio rane koje je načinio preko tjedna, porazom protiv Barcelone u Ligi prvaka.

Trofense - Guimaraes

Novi je prvoligaš svoj drugi bod u elitnom rangu portugalskog nogometa uzeo na najtežoj domaćoj utakmici u sezoni. Na Vili do Conde su ugostili prvaka, Porto i odigrali bez pogodaka. Čvrst obrambeni zid Porto nije uspio slomiti ni nakon totalne Viktorije na gostujući gol. Prilike su se redale, no sve je to bilo jalovo, napadači kao da su bili dekoncentrirani.

Portugalski je prvak tako pao na šesto mjesto prvenstvene ljestvice, dva mu je boda u drugom kolu otkinula i Benfica tako da za vodećim, Nacional Madeirom sada zaostaje četiri boda. Porto je u prvoj utakmici LP svladao rekonstruirani Fenerbahče s Luisom Aragonesom na klupi i Manuelom Guiziom na terenu, sa 3:1.

Nakon ovog se kola Nacional promovirao u kandidata za visoku poziciju; jedini uz Sporting koji je u sva tri kola uspio pobijediti, a uz to je sakupio i bolju gol-razliku, u gostima je svladao Guimaraes pogocima Nené i Alonsa. Upravo su ta dva igrača "skuhala" prvi pogodak u 28. minuti. Alonso je ubacio s lijeve strane, lopta se nezgodno odbila od Luciana Amarala i došla do Nenéa koji silovito pogađa kroz "uši" golmana Vitorie.

Već spomenuti Nené i u 62. je bio glavni sudionik akcije za pogodak. Prošao je po lijevoj strani, ušao u šesnaesterac gdje ga ruši Gregory i sudac pokazuje na bijelu točku. Sada je jedanaesterac izveo Alonso i varkom svladao golmana tako da se ovaj nije stigao ni pomaknuti s crte. Odličnu utakmicu pokvarila su dva crvena kartona igrača Guimaraesa u samo dvije minute razmaka. Prvo je Sereno rukama po licu udario Rafaela Bastosa, a zatim se Gregory, na gotovo identičan način poslužio svim raspoloživim sredstvima da zaustavi Clébera Monteira i tako zaradio drugi žuti karton.

Academica i Setubal su na Cidade de Coimbri odigrali sadržajnu i dobru utakmicu, punu prigoda na obje strane. Redale se prilike čas na jednoj čas na drugoj strani, a iskazali su se odličnim obranama vratari obje momčadi. U 80. minuti napokon prva prilika - Lito dobiva loptu na pet metara no u gužvi koju su stvorili igrači Setubala pokušavajući otkloniti opasnost, netko ga ruši s leđa i sudac dosuđuje jedanaesterac. Udarac s bijele točke uspješno je realizirao Cleber.

Leixoes je u vodstvo došao u 35. minuti nakon pogreške gostujućeg veznjaka. Izgubljena lopta na 40 metara i silovita kontra domaćina rezultirala je vodstvom, iako je i Braga imala svoje šanse i mogla povesti do konca prvog poluvremena. U 50. minuti César Peixoto s leđa je pokosio domaćeg veznjaka, Bragu, i zaradio izravni crveni karton.

Devet minuta kasnije Leixoes je iskoristio igrača više i zaokružio rezultat na 2:0. Ovog je puta asistirao strijelac prvog pogotka Wesley; prebacio je loptu na drugu vratnicu gdje se usamljen našao Marques i glavom zakucao loptu u mrežu.

Naval se pobjedom nad Trofenseom popeo na treće mjesto prvenstvene ljestvice, odmah iza Sportinga i Nacionala koji imaju stopostotni učinak. Otpor Trofensea slomljen je u dvije minute - prvo je u 21. minuti dobar napad domaćina kapitalizirao Dudu sjajnim udarcem sa 12-ak metara, a sudar obrambenog gostujućeg igrača i golmana u 22. minuti pružio je priliku Marchelinu, koji nije propustio poslati loptu u praznu mrežu.

Samo dvije minute kasnije Trofense se vratio u igru. Slobodan udarac sa 30-ak metara odsjeda na glavi Miguela Ângela koji pogađa za smanjenje vodstva. Konačnu potvrdu pobjede donio je dvije minute prije kraja susreta, udarcem s bijele točke Hauw.