Sporting i Nacional poraženi

Antonija Pavlić • utorak, 30.09.2008.

Lisabonski Sporting je u derbiju 4. kola BWIN lige posrnuo na gostovanju kod Benfice no unatoč je tome ostao na drugoj poziciji budući da je kiks na domaćem terenu napravila i Nacional Madeira.

Nacional i Sporting i dalje se u stopu prate. Nakon prva tri kola u kojima su ubilježili maksimalnih devet bodova, u četvrtom su, jedan kod kuće, jedan u gostima, prosipali bodove no unatoč su tome ostali na čelnim pozicijama Prve lige. Nakon ovog im se kola pridružio i Leixoes koji je na gostovanju u Belenensesu uzeo puni plijen.

Trofense je pak četvrtim porazom u nizu ostao prikovan za začelje tablice, a niti nogometaši Pacos Ferreire nisu se pomaknuli iz stagnacije iako na gostovanju u Portu realno nisu mogli puno. Derbi sredine ljestvice odigrali su Maritimo i Academica, a bolji su bili domaći profesionalci.

U portugalskom derbiju, srazu lisabonskog Sportinga i Benfice oba su tima nastupila čvrsto od početka tako da ozbiljnije prilike možemo nabrojati na prste jedne ruke. Benfica u vodstvo dolazi u 67. minuti, Reyes je sjajno odigrao dupli pas s kolegom iz napada, ušao u šesnaesterac i precizno pogodio daljnji kut gostujućeg golmana.

Pet minuta kasnije Carlos Martins je sjajno nabacio u šesnaesterac, a najbolji je u skoku bio Sidney koji glavom pogađa za udvostručenje vodstva. Do kraja su nogometaši Benfice uglavnom čuvali prednost, dok igrači Sportinga nisu niti u nastavku ozbiljnije zaprijetili.

Nacional Madeira i Estrela Amadora na Estádio da Madeiri su odigrali lijepu i dinamičnu utakmicu prepunu prilika. Gosti iz Amadore prvoj su momčadi lige uspjeli otkinuti sva tri boda zahvaljujući boljoj igri i konkretnijim prilikama. Jedini je pogodak u prvom dijelu bio plod bolje igre Amadore, mrežu je zatresao Vidigal iz slobodnog udarca.

U 70. minuti ponovno Vidigal preciznim udarcem s ruba šesnaesterca pogađa desni donji kut Nacionalovog gola i dovodi svoju momčad u veliku prednost. Od tog je trenutka igrala samo jedna momčad. Nacional je sve karte dao u napad što je rezultiralo nizom prilika i jednim promašenim jedanaestercem. Ipak, u sudačkoj nadoknadi fantastičnim pogotkom glavom rezultat je uspio smanjiti Nené.

Posljednja momčad prvenstva, Trofense, s nijednom pobjedom, tradiciju je nastavila i u ovom kolu. Solidni Guimaraes pogocima je Douglasa i Luciana gurnula domaćina još dublje u blato gdje je sada već pomalo i zagrezao. Prvi je od dva svoja današnja pogotka Douglas postigao odlično skočivši na nabačaj iz kornera u 34. minuti. Samo minutu kasnije već je 2:0 za goste. Luciano i Douglas su poveli kontru, izmijenili nekoliko dodavanja da bi Luciano na koncu silovitim udarcem pod gredu proparao mrežu domaćina za 0:2.

Guimaraes je u nastavku stao, Trofense je pokušao napadati no sve su to bili jalovi pokušaji iz kojih se nije mogla izroditi nikakva ozbiljnija prilika. U 82. minuti tek neopreznost u obrani Bijelih - slobodan udarac za domaćina skrenuo je glavom gostujući igrač, lopta je došla do usamljenog Lipatina koji ju sa jedva dva metra sprema u mrežu. Konačnih 3:1 postavio je u drugoj minuti sudačke nadoknade ponovno Douglas izašavši na kraj oči u oči s vratarom domaće momčadi.

Maritimo je na domaćem terenu u 4. kolu tek ubilježio prvu pobjedu. Pogocima Marchina i Djalme pobijedio je Academicu koja je desetak minuta igrala s igračem manje. Prvi je pogodak postigao Marchino u 42. minuti, sjajno izvedenom kontrom i neobranjivo preciznim udarcem u golmanov desni donji kut. Drugi pogodak djelo je Djalme koji je u posljednjim minutama susreta sjajnim lobom gotovo iz mrtvog kuta matirao domaćeg vratara.

Četvrtoplasirani Porto rutinski je na svom terenu svladao pretposljednju momčad prvenstva ne trošeći previše igrače koje u srijedu očekuje teški nastup u Ligi prvaka protiv Arsenala. Pogocima Raula Meirelesa u 14. i Hulka u 73. minuti riješena je jedna od najlakših dosadašnjih utakmica portugalskog prvaka.

U ostalim susretima Setubal je zahvaljujući Ricardu Chavesu svladao Rio Ave, Naval je u gostima kod Brage odigrao 1:1, dok se Leixoes zahvaljujući gostujućoj pobjedi nad Belenensesom od 1:0 (Braga) popeo na treće mjesto ukupnog poretka.