Automoto

Stoner ponovio lanjski trijumf

Maja Giljanović • nedjelja, 05.10.2008.

Casey Stoner i drugu je godinu za redom oduševio 50.541 gledatelja na Phillip Isandu - Australac je sačuvao jučerašnji pole i stigao do pete ovosezonske pobjede...

Svjetski prvak 2007. je na svom Ducatiju osvojio Veliku nagradu Australije ispred šesterostrukog i aktualnog MotoGP prvaka Valentina Rossija na drugom i svjetskog prvaka 2006. i sljedeće sezone svog momčadskog kolege Nickyja Haydena na trećem mjestu.

Stonerova pobjeda te izlijetanje Danija Pedrose (odmah u drugom zavoju prvog kruga) gotovo mu garantira drugo mjesto u ukupnom poretku - Španjolac, naime, dvije utrke prije kraja zaostaje 36 bodova.

Rossi je startao s 12. pozicije na startnom gridu - izlijetanje u kvalifikacijama nije ostavilo ozbiljnijih posljedica od istegnutih, ali jučer cijelog dana tretiranih vratnih mišića - samo da bi iz kruga u krug, njih 27, skidao protivnika za protivnikom, Haydena u posljednjem krugu i briljantnom se vožnjom domogao drugog mjesta s šest sekundi zaostatka iza Stonera.

Momčadski mu je kolega Jorge Lorenzo osvojio četvrto, Shinya Nakano peto, a 28. je rođendan najboljom utrkom u MotoGP karijeri i šestim mjestom (šestim ove sezone) proslavio James Toseland.

Petu je pobjedu sezone u klasi do 250ccm ostvario vodeći u ukupnom poretku Marco Simoncelli (Gilera, 39:02.553), a ispred Alvara Bautiste (Aprilia, +0.223), dok je Mike di Meglio u klasi do 125 kubika u solo-utrci stigao do četvrte pobjede u 2008. i okitio se naslovom svjetskog prvaka.

Francuz (Derbi, 37:55.589) je slavio ispred Stefana Bradla (Aprilia, +10.255), a drugoplasirani u ukupnom poretku Simone Corsi je devetim mjestom izgubio šansu sustići i eventualno ga dvije utrke prije kraja prestići.

17. utrka sezone - GP u Maleziji - vozi se za dva tjedna na stazi u Sepangu.