1. Hrvatska nogometna liga, 10. kolo, 05.10.2008, 20:15 h, Maksimir, gledatelja: 1.500

Nestali za 50 sekundi

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 05.10.2008.

U utakmici koju treba što prije zaboraviti, Dinamo je svladao Osijek s 1:0 ranim pogotkom Lovrena i tako vratio dominantnu poziciju u Prvoj HNL...

Tomislav Steinbrückner

Prolazak u Ligu Uefe i kiksevi najbližih pratitelja u HNL-u bili su idealan uvod za Dinamo u susret s Osijekom koji je, pak, u Maksimiru tražio izlaz iz krize u kojoj se nalazi proteklih tjedana.

Susret nije mogao započeti bolje za domaćine. Već u prvom pravom napadu Modri su izborili slobodni udarac s desne strane. Pedro Morales filigranski je točnom loptom pronašao Dejana Lovrena koji glavom pogađa mrežu Osijeka za 1:0 i tako dodaje još jedan pogodak svom ovotjednom opusu. Već nakon 50 sekundi Dinamo je poveo, što je za domaće trebao biti idealan scenarij - Osijek je mlada momčad za koju je ovo bio hladan tuš, a Modri su mogli zaigrati opuštenije i okupljenim gledateljima pružiti atraktivan nogomet.

Rani pogodak mnogima je dao nadu da bi Dinamo i Osijek mogli reprizirati sinoćnji dvoboj Barcelone i Atletica, no često je u nogometu to formula za dosadni susret. A dosadnije od onoga što su pružile ove dvije momčadi u večerašnjih 90 minuta teško da se negdje može vidjeti. Momčadi su nakon tog prvog gola praktički - nestale s terena. Nakon 50 sekundi.

Dinamo je još 10 minuta držao konce igre, s "milijun" dodavanja davio je osječku obranu, no nakon što su gosti shvatili da u tim beskonačnim pasovima nema prave opasnosti, oslobodili su se i uspostavili ravnotežu. Nažalost, pod "ravnotežom" ne mislimo na prilike, pogotke ili dobre poteze, već niz pogrešaka i nepreciznih dodavanja, kakvih je posebno mnogo bilo u redovima Dinama, i to od strane onih najiskusnijih - Bišćana i Balabana.

U nekoj drugoj utakmici pokušaj Mandžukića s 20 metara i laganu obranu Skendera ne bismo ni zabilježili da nije bio jedini Dinamov ozbiljniji udarac u 45 minuta, a najbliže golu Osijek je bio u 15. minuti kada je Vida odigrao za Primorca u šesnaesterac, a centarfor Osijeka iz okreta puca ravno u Kelavu.

To je bilo sve od nekakvih šansi u prvom dijelu nakon kojeg ni oni najpozitivniji nisu mogli pronaći riječi pohvale za prikazanu igru.

Nažalost, oni koji su se nadali da bi u drugom poluvremenu moglo biti drugačije gadno su prevareni. Tek nekoliko kakvih-takvih uzbuđenja sigurno je premalo u odnosu na ono što su navijači Dinama očekivali poslije praškog trijumfa. U 52. minuti Primorac je mogao utakmicu učiniti zanimljivijom, okrenuo se u šesnaestercu i pucao pored gola.

Minutu kasnije Dinamo je imao "mrtvu šansu", no nije ovo bila večer Marija Mandžukića. Vrdoljak ga je odlično uposlio, Mandža je izašao sam pred Skendera, no pogodio je vanjski dio mreže.

Sve uspavaniju publiku razbudio je malo Ibanez topovskim "slobodnjakom" u 73. minuti koji je Skender jedva izbacio u korner, a najbolju šansu za konačno rješavanje utakmice imao je Mandžukić u 80. minuti. Smoje je s dvije ruke povukao Mandžukića u šesnaestercu, no Skender je izvukao suigrača obranom jedanaesterca Dinamovom reprezentativcu. Bio je to konačni dokaz da Modri nisu glavom sto posto "unutra", nakon bezbroj pogrešnih dodavanja stigao je i propušteni jedanaesterac.

Dinamo ipak nije snašla kazna za slab pristup i potpuno blijedu partiju, Osijek je bio nedovoljno hrabar i agresivan (ili kvalitetan?) da bi iskoristio takvu igru Dinama. Bljesak Lovrena i Moralesa u prvoj minuti bio je Modrima dovoljan za iznimno vrijedna tri boda koja Dinamo vraćaju na ugodnih +5 ispred Hajduka.

Iako je protiv Osijeka pružio vrlo lošu partiju, Dinamo na reprezentativnu stanku odlazi u pozitivnom tonusu, jer nakon pobjede u Pragu protiv Osijeka je jedino bilo važno - pobijediti. Ipak, Branko Ivanković mora popraviti igru Dinama ako želi više gledatelja, ali i ako želi pobjeđivati bolje suparnike od Osijeka...