Smjena na vrhu

Antonija Pavlić • utorak, 07.10.2008.

Porto se zahvaljujući gostujućoj 2:1 pobjedi nad Sportingom vratio na prvu poziciju BWIN lige smjenjujući na tom mjestu do petog kola gotovo neokrznute Nacional Madeiru i Sporting...

Porto je rane od 4:0 poraza od Arsenala u Ligi prvaka zaliječio na gostovanju u Lisabonu gdje je, do tada drugoplasiranu momčad lige otpratio na četvrtu poziciju. Počelo je žustro, gosti iz Porta su u početnih nekoliko minuta pokazali da se na vruće gostovanje nisu došli braniti te su nekoliko puta opasnije zaprijetili.

U 18. minuti Tomás Costa se klizećim startom izborio za loptu ispred Leandra Grimija, prošao po desnoj strani i ubacio visoku loptu u šesnaesterac. Iz voleja je pucao Raul Meireles, lopta se odbila od Sportingova igrača i došla do usamljenog Lisandra koji ju iz prve neobranjivo šalje u lijevi kut Sportingova golmana.

Veselje gostiju nije ipak dugo trajalo deset minuta kasnije sudac Lucílio Baptista procijenio je dvoboj Moutinha i Tomása Coste prekršajem, te dosudio vrlo dvojben jedanaesterac koji je Moutinho sam i realizirao. No, ni Porto nije čekao dugo da ponovno povede. Igrala se 31. minuta kada je Bruno Alves iz slobodnog udarca s 20-ak metara skinuo paučinu iz lijevog gornjeg kuta Sportingova gola. I u drugom smo dijelu vidjeli vrlo dobru igru uz mnoštvo prilika obje momčadi, no rezultat se do kraja nije mijenjao.

Njihov najveći konkurent, Benfica, i dalje igra po sustavu toplo-hladno. Nakon što je u prošlom kolu odigrala "toplo", te s 2:0 prizemljila Sporting, u ovom je pak došao red i na "hladno". Četvrtoplasirani Leixoes je pružio velik otpor iako je u 32. minuti Benfica došla u vodstvo. Gosti su izveli korner, igrači Leixoesa loptu odbili do Kostasa Katsouranisa, ovaj je lijepo uposlio Cardoza koji silovito pogađa bliži kut domaćeg vratara.

Imale su u drugom poluvremenu i jedna i druga momčad mnoštvo prilika, da bi dvije minute prije kraja Leixoes došao do vrijednog boda zahvaljujući kojem se smjestio na treću poziciju, odmah iza Sportinga i Estrele Amadore. Hugo Morais je izveo korner, pronašao na jedanaest metara Wesleya koji glavom pogađa za izjednačenje.

Do ovog kola vodeća momčad prvenstva u posljednja je dva susreta protiv Estrele Amadore i Academice ubilježila poraz i neriješen rezultat te se spustila na treću poziciju prepustivši "svjetiljku" Portu. Susret je počeo dobro za Nacional, u 23. minuti velika zbrka u Academicinoj obrani, nekoliko krivih dodavanja koja su kulminirala Nenéovom presječenom loptom upućenom od strane Nuna Pilota te pogotkom istog igrača koji je loptu smireno poslao pokraj Borisa Peškovića za vodstvo svoje momčadi.

No nogometaši Academice su pet minuta prije kraja uspjeli doći do izjednačenja. Isti igrač koji je sredinom prvog poluvremena poklonio loptu Nenéu nabačaj je Litoa glavom pospremio u mrežu i tako se iskupio za kardinalnu pogrešku koju je napravio u prvom dijelu susreta. Nešto kasnije domaći su igrači mogli doći i do sva tri boda no Tierov je udarac zaustavila vratnica.

Posljednjeplasirani Trofense ni s novim trenerom, Tulipom, nije uspio doći do pozitivnog rezultata. Peti poraz u nizu uzrokovala je Estrela Amadora pomaknuvši se ovom pobjedom na drugo mjesto prvenstvene ljestvice. Susret nije obilovao prilikama za pogodak, no jednu koju su imali domaći su nogometaši i iskoristili. Varela je ubacio s lijeve strane a najviši je u skok bio N’Diaye te je u 62. minuti postigao jedini pogodak na utakmici.

Nekoliko minuta kasnije Helder Barbosa je mogao izjednačiti rezultat no njegov je udarac otišao preko gola. Još jednu odličnu priliku bilježimo u 77. minuti kada je asistent prvog pogotka Varela, sjajno pucao, ali još bolje obranio Trofenseov vratar Paulo Lopes.

Susret Rio Avea i Pacos Ferreire bio je označen kao najslabiji susret ovog kola, no sjajna igra oba tima prometnula ga je u najzanimljivijeg. Novi prvoligaš je ubilježio prvu pobjedu u sezoni te se odmaknuo sa začelja na 11. poziciju dok je Pacos Ferreira pak nastavila s lošim igrama, sakupila je naime, samo jedan bod u pet odigranih susreta.

Rio Ave je u 33. minuti izveo korner s desne strane, a glavom je sa šest metara loptu u gol poslao Gaspar. Pacos Ferreira je izjednačila nakon stanke, u 50. minuti, kada je Cristiano silovito opalio iz slobodnog udarca s 20 metara i rasparao mrežu Paive. Ubrzo nakon toga Pacos je došao i do vodstva. Iz kaznenog je udarca precizan bio William.

Četiri minute kasnije Rio Ave poravnava rezultat. Miguel Lopez je centrirao s desne strane, a u šesnaestercu je do lopte došao Mateus te ju glavom pospremio u mrežu. Ni tada nije sve bilo gotovo. Nogometaši Rio Avea su u 77. minuti došli do 3:2, prednosti koju su održali do kraja susreta. Semedo je ušao u šesnaesterac i prebacio istrčalo vratara Pacos Ferreire, lopta je na petercu došla do Chidija koji ju šalje u praznu mrežu za tri boda svoje momčadi.

Belenenses pak ni u petom susretu nije uspio osvojiti sva tri boda te je ostao mjesto iznad crte, na 14. poziciji. Na Estadio Jose Bento Pessoa stadionu Naval je do vodstva došao sredinom drugog poluvremena, pogodio je Baradji s pet metara nakon tri odbijene lopte Belenensesove obrane. I kada se činilo da će domaći doći do pobjede u ovom susretu Porta je samo nekoliko sekundi prije sučevog zvižduka nakon odbijenog udarca koji je uputio José Pedro uspio poslati loptu iza Navalovog vratara i donijeti svojoj momčad bod.