Sve spremno za drugi krug

Antonija Pavlić • petak, 10.10.2008.

Kompletirane su danas skupine u drugom dijelu natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Brazilu. Brazilu i Italiji u skupini su se A pridružili Iran i Ukrajina dok će u skupini B uz Rusiju i Paragvaj nastupiti i Španjolska i Argentina.

Ukrajina je pobjedom završila svoj put u skupini C, no niti njihov protivnik, Kina, ne može biti nezadovoljna svojim učinkom. Ukrajina je bila bolja momčad tokom prvog poluvremena u kojem je rezultat mogao i morao biti na njihovoj strani, no pogodak Hu Jiea u 18. minuti Kinezima je donio neočekivano vodstvo.

Smanjio je minutu kasnije Valeriy Zamyatin te tako otvorio put svojim suigračima koji su potom u kinesku mrežu utrpali još tri pogotka, i više nego dovoljno za osiguravanje prolaza među osam najboljih.

U posljednjem susretu skupine C Argentina je s 2:1 pobijedila Guatemalu, koja nije imala vremena vratiti se u igru nakon što je rezultat smanjila tek u 38. minuti. Malonogometaši Guatemale unatoč su porazu uz Tajlanđane ostali najveće pozitivno iznenađenje turnira te će se od te reprezentacije u budućnosti očekivati i daleko više.

Matias Luciux je u prvoj minuti postigao pogodak za argentinsko vodstvo, a rezultat se nije mijenjao do kraja poluvremena, pa i do sredine drugoga. Fernando Wilhelm je u 29. minuti potom postavio 2:0 te se činilo da će Argentina s lakoćom u drugi krug.

SVJETSKO FUTSAL PRVENSTVO

Skupina C: Ukrajina - Kina 4:2
Skupina C: Argentina - Guatemala 2:1
Skupina D: Češka - Iran 2:3
Skupina D: Španjolska - Urugvaj 3:0

No borbeni guatemalski igrači se nisu predali te su gotovo uspjeli preokrenuti. Iako su tijekom cijelog drugog poluvremena redali prilike i bili osjetno bolja momčad, pogodak je stigao dvije minute prije kraja u kojima je bilo nemoguće išta više ozbiljnije napraviti.

I Češkoj i Iranu su u posljednjem susretu skupine D nasušno trebali bodovi za prolaz dalje. Češkoj su u igri bila samo tri boda dok bi se Iranci zadovoljili i s neriješenim rezultatom. No, takav plan nije danas imao iranski strateg koji je postavio izrazito napadačku taktiku prisiljavajući češkog vratara Tomasa Mellera na rane obrane.

Susret nije obilovao pogocima i izglednim prilikama, osobito u prvom dijelu igre kada je prvi pogodak pao tek u 17. minuti zahvaljujući raspoloženom Ali Hassanzadehu. Češka je jedinu ozbiljniju priliku imala pred sam kraj prvog dijela kada je Robert Mareš prisilio Mostafu Nazarija na briljantnu obranu..

U 28. minuti Česi ipak izjednačuju. Lukaš Rešetar sjajno dodaje do Jana Janovskyja koji ne griješi i pogađa za 1:1. Minutu kasnije Martin Dlouhy izbija sam pred iranskog vratara no Nazari ipak uspijeva spriječiti češko vodstvo. Devet minuta prije kraja, igrač utakmice Vahid Shamsaee dovodi Iran u vodstvo, no nedugo potom Dlouhy se pogotkom iskupljuje za promašaj na početku nastavka i rezultat ponovno postavlja na "nulu".

U posljednjim minutama Česi su zamijenili vratara za igrača, budući da im je jedino pobjeda osiguravala drugi krug, no spretni Iranci su to iskoristili i preko Hassanzadeha tridesetak sekundi prije kraja odnijeli sva tri boda.

U drugom je susretu iste skupine Španjolska bez problema osigurala prolaz dalje sigurnom 3:0 pobjedom nad Urugvajom. Španjolski izbornik Luis Amado odlučio je odmoriti svoje najbolje igrače, Luisa Amada i Kikea za teške izazove koji tek slijede, no i bez njih je ubilježio rutiniranu pobjedu.

Vodstvo od jednog pogotka iz prvog poluvremena (Javi Rodriguez), uspjeli su španjolski malonogometaši utrostručiti u drugom, oba puta zahvaljujući Fernandu koji je kao i Rodriguez u prvom poluvremenu prvo pogodio nakon udarca iz kornera, a zatim minutu kasnije nakon solo prodora postavio konačnih 3:0.

U drugom će krugu natjecanja po skupinama momčadi biti razvrstane u dvije grupe. Prvu će grupu predvoditi Brazil, a uz domaćina tu će biti i Italija, Iran i Ukrajina. Drugu će skupini pak predvoditi dvostruki branitelj naslova, Španjolska, te Rusija, Paragvaj i Argentina.