Uzbudljiva NBA večer

Goran Markuš • subota, 11.10.2008.

Noć u kojoj NBA igrači igraju čak deset međusobnih i jednu utakmicu protiv europskog velikana ne može biti dosadna za brojne košarkaške obožavatelje diljem svijeta. Naš highlight je zasigurno osam poena Zorana Planinića u borbi moskovskog CSKA i Orlanda Magica, jedinog večerašnjeg europsko-američkog ogleda…

U sklopu američke turneje Euroligaške "družine" CSKA iz Moskve je stigla u goste Orlando Magicu predvođenom fantastičnim Dwightom Howardom. Već u prvoj četvrtini Magic radi ogromnih +18, a valja napomenuti kako je upravo u prvih 12 minuta Zoran Planinić sa svojih šest poena odigrao vrlo zapaženu ulogu.

U nastavku domaćini su samo održavali rezultatsku razliku iskorištavajući kratke padove koncentracije u suparničkoj momčadi postepeno povećavali svoju prednost. "Puno su veći atlete i to na svih pet pozicija na terenu, a kad smo vidjeli Howarda pred očima nam se pojavila slika Godzille. Uistinu je ogroman, a samo radi usporedbe ću spomenuti da smo mi velika momčad u Europi", izjavio je trener CSKA, Ettore Messina.

Fantastična večer je i iza New Orleansa koji je u AT&T Center-u svladao Spurse tako nastavivši svoj pobjednički predsezonski niz. Hornetsi predvođeni Mikeom Jamesom (18 poena) i Tysonom Chandlerom (14 poena, 5 skokova) već su u prvoj četvrtini poveli da bi na poluvrijeme otišli sa -2. Međutim, fantastičan start drugog poluvremena i +9 nakon treće četvrtine natjeralo je San Antonio da odustane od potjere za pobjedom i na parket pošalje neke mlađe momke poput rookie-a, Georgea Hilla (10 poena).

Boston Celticsi su nakon vrlo loše prve četvrtine u kojoj su primili ogromnih 37 poena nešto ozbiljnije pristupili utakmici i polako dostigli Cleveland da bi ih nakon oba pogođena slobodna bacanja Leona Powa (8 poena) samo 13 sekundi prije završetka susreta i prestigli. To ipak ne umanjuje činjenicu kako su LeBronu Jamesu (13 minuta – 15 poena) bile potrebne samo dvije utakmice da se vrati u pravu formu.

Mlada Oklahoma Thunder nije uspjela iznenaditi Sacramento koji je kod kuće, predvođen Bobbyem Brownom (22 poena) slavio sa 94:85. Iako su se nakon vrlo lošeg prvog poluvremena (-16) uspjeli vratiti na samo pet koševa zaostatka Kingsi su uspjeli ponovno presložiti svoje redove i u posljednjoj četvrtini završiti posao započet prije odlaska u svlačionice. Svih deset igrača Oklahome dobilo je poprilično jednaku minutažu koju je uvjerljivo najbolje iskoristio Jeff Green zabivši 19 poena uz 7 skokova.

U utakmici sa najmanje poena Detroit Pistonsi su nastavili svoj predsezonski pobjednički niz porazivši Washington Wizardse koji bez dvojca Gilbert ArenasAntawn Jamison jednostavno nisu oni pravi. Dok kod domaćina niti jedan igrač nije ubilježio dvoznamenkasti broj poena kod Pistonsa je to pošlo za rukom čak dvojici: Rasheed Wallaceu (12 poena, 5 skokova) i Chaunceyu Billupsu (10 poena).

Upravo suprotno utakmici u Washingtonu odvijala se ona u Philadelphiji gdje su domaći 76ersi pretrpjeli poraz od fantastičnih Knicksa. Iako se čak trojica 76ersa mogu pohvaliti sa prekrasnim brojkama (Elton Brand: 24 poena, Andre Iguodala: 16 poena, 6 skokova, Andre Miller: 12 poena, 12 asistencija) večeras nisu imali prevelike šanse protiv vrlo raspoloženog New Yorka predvođenog Zachom Randolphom (18 poena, 9 skokova), Davidom Leejom (19 poena, 11 skokova) i Chrisom Duhonom (19 poena). Dok su u prvoj četvrtini uspjeli ostaviti goste na -16 u drugoj im Knicksi vraćaju i na poluvrijeme odlaze sa devet poena prednosti. Rutinskom igrom gosti održavaju razliku tijekom cijelog drugog poluvremena privevši utakmicu kraju rezultatom 104:110.

NBA predsezona:
Phladephia 76ers – New York Knicks 104:110, Washington Wizards – Detroit Pistons 62:73, Orlando Magic – CSKA Moskva 94:66, Indiana Pacers – Chicago Bulls 102:95, Boston Celtics – Cleveland Cavaliers 96:94, Memphis Grizzlies – Charlotte Bobcats 92:79, Portland Trail Blazers – Atlanta Hawks 102:80, Milwaukee Bucks – Dallas Mavericks 79:105, San Antonio Spurs – New Orleans Hornets 84:89, Denver Nuggets – Minnesota Timberwolves 118:95, Sacramento Kings – Oklahoma Thunder 94:85