BiH poražena u Istanbulu

Ante Jukić • subota, 11.10.2008.

Iako su na poluvrijeme otišli s golom prednosti, nogometaši Bosne i Hercegovine s 2:1 poraženi su od Turske u susretu Skupine 5 europskih kvalifikacija za SP 2010. godine...

Optimizam i zanos naših susjeda, potpaljen "sedmicom" koju su igrači Miroslava Blaževića podarili Estoniji prije mjesec dana, još se više razbuktao kada je Edin Džeko u 26. minuti matirao domaćeg vratara Volkana Demirela, donijevši tako prednost svojoj reprezentaciji u carigradskom obračunu s Turskom.

Ipak, polufinalisti ovogodišnjeg Eura u drugom su poluvremenu započeli pravu opsadu vratara Hasagića, koja je rezultirala s dva brza gola u gostujućoj mreži. Na 1:1 u 51. minuti izjednačio je Sabri Sarioglu, a već 15 minuta poslije Turskoj vodstvo, a pokazat će se kasnije i pobjedu, donosi Mevlut Erdinc. Bosna i Hercegovina je, tako, "pala" i na drugom gostovanju u kvalifikacijama za SP, a utjeha im može biti da su Španjolskoj i Turskoj pružili vrlo dobar otpor.

Europski prvaci su odlične igre s Eura prenijeli i na kvalifikacije za SP. Furija je do treće pobjede u skupini došla u Talinnu, gdje se lako obračunala s Estonijom.

Prednost Španjolcima u 35. minuti donio je Juanito, a već dvije minute kasnije s bijele točke udvostručio ju je najbolji strijelac Eura, David Villa. Konačnih 3:0 postavio je Puyol, 20 minuta prije kraja utakmice. Špajolska nakon odigrana tri kola ima maksimalnih devet bodova i potpuno mirna može putovati u Belgiju, gdje će u srijedu završiti ovogodišnje kvalifikacijske obveze.

Belgijanci su, pak, u posljednjem večerašnjem susretu skupine 5 pobijedili slabašnu Armeniju. Za konačnih 2:0 zabili su Wesley Sonck i Marouane Fellaini, koji su svojoj reprezentaciji priskrbili sedmi bod u kvalifikacijama. Nesumnjivo, dobar start za Belgiju, koja posljednjih godina ne igra značajniju ulogu na svjetskoj nogometnoj sceni.