Izrael se umalo osramotio

Zoran Zdelar • subota, 11.10.2008.

Izraelci su se umalo osramotili nakon što su nakon 45 minuta u Luksemburgu imali tek 1:1, a još su poveli u 1. minuti pogotkom iz jedanasterca. Ipak su se na kraju uspjeli izvući...

Prva današnja utakmica skupine 2 kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2010. godine u Južnoafričkoj republici je ponudilo mnogo uzbuđenja, a umalo i poprilično iznenađenje. Švicarskoj je u goste stigla Latvija, koja se pokazala kao nezahvalan gost. U prilično čvrstoj utakmici Švicarci su ipak uspjeli stići do vodstva u drugom poluvremenu kad je Alexander Frei zabio za vodstvo u 63. minuti.

Samo šest minuta kasnije sudac Lucilio Batista drugim žutim kartonom iz igre isključuje gostujućeg reprezentativca Jurisa Laizansa te se činilo da će domaćini morati samo rutinski privesti utakmicu kraju bez neke prevelike drame. No, nije ipak bilo sve po planu Švicaraca.

Već u 71. minuti gosti stižu do iznenađujućeg izjednačenja kad je Deniss Ivanovs uspio svladati Diega Benaglia. Snažan ritam se i dalje nastavio, pa Švicarci uzvraćaju golom za novo vodstvo nakon samo dvije minute igre, a strijelac je ovog puta bio Blaise N'Kufo, koji je i postavio konačnih 2:1.

Bivši europski prvak Grčka, koja je svoju krunu osvojila u ljeto 2004. godine, stigla je prilično lako do svoja tri boda u dvoboju s ne odveć snažnom Moldavijom. Utakmice u Piraeusu je praktički riješena već u prvom poluvremenu. Angelos Charisteas doveo je Grke u vodstvo u 31. minuti, a onda je na 2:0 povisio Konstantinos Katsouranis u 40. minuti.

Pobjedu Grčke u drugom je poluvremenu svojim današnjim drugim pogotkom uspio potvrditi Charisteas. Nicolai Calancea je morao loptu vaditi ponovno iz svoje mreže u 51. minuti.

U Luksemburgu se odigrala prilično zanimljiva utakmica, u svakom slučaju znatno neizvjesnija nego što je to inače slučaj. U goste su im stigli Izraelci, koji vjerojatno nisu ni sanjali da će do vodstva stići već u 1. minuti utakmice. To mogu zahvaliti dosuđenom jedanaestercu, a precizni izvođač bio je Yossi Benayoun.

Nastavak utakmice nije ipak donio potvrdu prednosti Izraela, već je Luksemburg na iznenađenje mnogih uspio izjednačiti u 14. minuti. Gostujući vratar Dudu Aouate nije imao pravi odgovor na udarac Renea Petersa te je Luksemburg i zaključio prvo poluvrijeme sa po njih vrlo povoljnih 1:1. Drugi dio susreta reprezentativci Luksemburga ipak nisu uspjeli izdržati te su primili dva pogotka. U 63. minuti ih je svladao Omer Golan, a u 82. zabija i Salim Toama te je veliko iznenađenje ipak izbjegnuto.