Automoto

Stoneru finiš sezone u Valenciji

Maja Giljanović • nedjelja, 26.10.2008.

Svrgnuti svjetski prvak Casey Stoner dominirao je svih 30 krugova Velike nagrade u Valenciji. Australac je 18., posljednju utrku sezone odvezao u stilu - poleman je izgubio vodstvo na desetak sekundi prije nego je Pedrosu "skinuo" u prvom zavoju i usprkos bolovima, a na operaciju će u srijedu nakon što ova dva dana isproba novi Desmosedici, odmaglio svima...

Šesta je ovo pobjeda Stonera u sezoni - otvorio je 2008. trijumfom u Kataru i sada je zatvorio u Valenciji - i prava je šteta, barem što se neutralnih ljubitelja motosporta tiče, nesretnih izlijetanja u Brnu i San Marinu te ozljede ručnog zgloba jer ne bi se u protivnom veliki Valentino Rossi još prije mjesec dana okrunio naslovom.

Lani i poleman i pobjednik utrke Dani Pedrosa pred 130 je tisuća svojih navijača dao svoj maksimum, ali je za Stonerovim Ducatijem u konačnici zaostao tri i gotovo pol sekunde ostavši tako bez hattricka - Španjolac je, naime, slavio u "svojima" i Jerezu i Barceloni.

Treće je mjesto nakon 10. u kvalifikacijama osvojio Rossi, a ovo je Il Dottoreu čak 16. podij u 2008. te je premašio (373) i dosad njegovih rekordnih bodova (367).

Sentimentalnu je vožnju odradio Nicky Hayden. Svjetski prvak 2006. nakon devet godina provedenih u Hondi dogodine prelazi u Ducati, a danas je Kentucky Kid osvojio peto mjesto iza Andree Dovoziosa.

Talijan, međutim, nije uspio ugroziti ukupno četvrto mjesto Jorge Lorenza i preoteti Španjolcu naslov Rookieja sezone čime je samo potvrđena apsolutna dominacija Yamahe - rookie, svjetski prvak Rossi i naslov među konstruktorima.

Nakon 35 godina i 26 naslova prvaka (prvi put 1976.) Michelin odlazi iz MtoGP-ja, a japanski Bridgestone postaje ekskluzivni opskrbljiač guma svih momčadi.

Posljednju pobjedu sezone, pak, u klasi do 125 odnosno 250ccm odnijeli su viceprvak iza Mike di Meglija Simone Corsi (Aprilia) te svjetski prvak Marco Simoncelli (Gilera).