Pletikosa i Spartak bez Europe

Maja Giljanović • subota, 22.11.2008.

Spartak Stipe Pletikose nije u posljednjem kolu uspio u izravnom duelu protiv Zenita isposlovati Kup UEFA sljedeće sezone. Laudrupovi će igrači stoga protiv Dinama u četvrtak dati svoj maksimum kako bi u Zagrebu nadoknadili izgubljeno u Moskvi u prošlom kolu protiv Udinesea...

Spartak je na svom Lužnjikiju u 30. kolo ušao s bodom manje od Zenita i umjesto da trijumfom nad aktualnim pobjednikom Kupa UEFA izbori nastup u Europi sljedeće sezone ostao je na neočekivano za nekadašnjeg deveterostrukog prvaka - zadnji put 2001. - samo osmom mjestu.

Najnižu poziciju Spartak je otkada je samostalne Rusije zauzeo 2003. kad su bili 10., a sada su izjednačili "uspjeh" iz 2004. godine.

Lanjski prvak Zenit čiji se trener Dick Advocaat svih 90 minuta oslonio i na našeg Omišanina Ivicu Križanca otklonio je eventualne nedoumice još u prvom poluvremenu - Pogrebnjak je Pletikosu probio u 4., Danny je vodstvo podebljao u 19., a za nedostižnih 3:0 je zabio još jednom Portugalac u prvoj minuti nadoknade prvog dijela.

Spartak je samo dijelom spasio čast golom Pavljenka u 47. minuti, ali u nastavku Malafejevu više nisu ozbiljnije zaprijetili.

Četvrto je mjesto i Kup UEFA potvrdio Amkar Tomislava Dujmovića. Najbolji rezultat u povijesti kluba iz Perma potvrđen je pobjedom protiv Kimkija (Zagrepčanin igrao), dok je novi prvak Rubin upisao još jedan poraz otkada je osigurao naslov.

Ovog je puta suigrače našeg Stjepana Tomasa (Bugojanac je igrao svih 90 minuta) u Kazanu pobijedio Lokomotiv, a neopterećen rezultatom izgubio je i CSKA. Viceprvake Moskovljane svladao je Šinjik kojem se vrijedna pobjeda ispostavila Pirovom jer mu nije donijela više od bijega sa zadnjeg na predzadnje mjesto. Fenjer je, pak, preuzela Luč-Energija Dragana Stojkića i Matije Kristića te će dogodine oba kluba Premier zamijeniti Prvom ligom.

Rusija, 30. kolo:
Amkar - Kimki 3:1, Dinamo - Tomsk 2:0, FK Moskva - Luč-Energija 3:0, Krila Sovjetov - Terek 4:3, Rubin - Lokomotiv 1:2, Saturn - Spartak (N) 1:1, Šinjik - CSKA 1:0, Spartak (M) - Zenit 1:3