Prva, pa ovako dramatična

Ante Jukić • ponedjeljak, 24.11.2008.

Iako je u 53. minuti utakmice Inter imao 1:0 i jedanaesterac za udvostručenje vodstva, Cibalia je nakon dramatične završnice uspjela doći do pobjede u Zaprešiću, prve u zapadnom zagrebačkom predgrađu uopće...

Kako se stvari u sportu u samo tjedan dana mogu drastično promijeniti, najbolje pokazuje primjer vinkovačke Cibalije. Kada su prije dva tjedna nebesko-plavi teško stradali u Šibeniku, na Bosutu su upaljene lampice za uzbunu, a da situacija bude neugodnija pobrinuo se raspored za sljedeća dva kola, koji je Vinkovčanima nudio domaći ogled s Dinamom te gostovanje u Zaprešiću. Uskočio je tada na "vruću" slavonsku klupu Stanko Mršić, a Cibalia je iz ova dva susreta uzela četiri boda, više nego što su i oni najoptimističniji mogli očekivati. Nakon što je u prošlom kolu prekinula niz od deset uzastopnih poraza protiv zagrebačkih Modrih, Cibalia je u nedjelju srušila još jednu neugodnu tradiciju - ostvario je, naime, vinkovački prvoligaš prvu pobjedu u Zaprešiću otkad se igra HNL. No, još važniji je podatak da je to bio prvi ovosezonski puni plijen nebesko-plavih na "strani", i to u trenutku kad je vinkovački brod sve više počeo tonuti prema dnu ljestvice.

Ono što navijače Cibalije najviše može veseliti je moral njihovih ljubimaca, koji je toliko nedostajao u većini gostujućih utakmica ove sezone. Nakon prilično lošeg prvog poluvremena, potpuno zasluženo završenog 1:0 vodstvom domaće momčadi, Vinkovčani su se početkom nastavka našli u gotovo izgubljenoj situaciji, iz koje su ipak uspjeli pronaći izlaz. Preokret je obranjenim jedanaestercem najavio Davor Burcsa, a nebesko-plave nije omeo ni zapucani penal Tomislava Pavličića, samo nekoliko minuta nakon što je to na drugoj strani napravio Bernard Gulić.

Iako će zasluge za ovakve pobjede treneri gotovo uvijek pripisati kolektivu, ovog puta moramo posebno istaknuti Ivana Barabana. Uvijek borbeni i rastrčani 20-ogodišnjak ušao je u igru već u prvom poluvremenu, a upravo se taj potez Stanka Mršića na kraju pokazao i presudnim, budući da je Cibalia u nastavku utakmice uspostavila ravnotežu na terenu i prijetila vratima Gorana Brašnića. Svoju dobru igru Baraban je okrunio pogotkom za 1:1, da bi se za potpuni preokret pobrinuo još jedan čovjek iz drugog plana, Edin Husić.

Nema sumnje, pobjedničkom pogotku nebesko-plavih uvelike je kumovao i domaći vratar, no to nipošto ne umanjuje zasluženost vinkovačke pobjede. Uostalom, na sličan način Cibalia je "kratkih rukava" ostala u Koprivnici, tako da možemo reći da je božica fortuna u nedjelju odlučila vratiti neke stare dugove...