Noć Portlanda i Pacersa

Goran Markuš • četvrtak, 27.11.2008.

Čak 13 susreta igralo se na NBA parketima diljem SAD-a, a samo je poneki rezultat uistinu donio i neko iznenađenje. Tako je sjajnom završnicom Indiana upisala svoju šestu pobjedu, a valja spomenuti i fantastičnu igru Portlanda koji je sa velikih 38 poena razlike svladao Miami Heat…

Često su tijekom samo ove sezone Pacerse bili ti koji uoči posljednjih minuta imaju deset ili više poena prednosti da bi ju do kraja ipak uspjeli prokockati, a upravo to su danas oni učinili inače sjajnom Houstonu koji je bez McGradya upisao svoj šesti ovosezonski poraz.

Za Rocketse susret kreće odlično i predvođeni Yao Mingom (19 poena, 10 skokova) na prvi odmor odlaze sa solidna tri poena prednosti. Međutim, Pacersi se bude i predvođeni sjajnim T. J. Fordom koji svih svojih deset poena zabija u drugoj četvrtini do poluvremena preuzimaju vodstvo, no večeras uistinu nevjerojatan Luis Scola (15 poena, 18 skokova, 4 asistencije) budi domaćine i do 36. minute Rocketsi ponovno odlaze na velikih +10.

Ovakva situacija gostima je bila potpuno znana, samo iz drugog aspekta što su i iskoristili te košem Dannya Grangera (16 poena, 6 skokova, 5 asistencija) samo 13 sekundi prije kraja zaključili sjajnu 7:0 seriju koja im donosi minimalnu, ali vrlo važnu šestu ovosezonsku pobjedu.

Za Portland domaći score se nakon večerašnjeg susreta popeo na sad već respektabilnih 6:0 što se dogodilo prvi puta nakon sezone '98/'99, a što je još važnije svaka nova pobjeda kao da je sve lakša. Naime, dok su se u prva tri domaća ogleda dobrano namučili zadnje tri utakmice su dobili sa minimalno ogromnih 38 poena razlike. Ovu noć sve je počelo već u prvoj četvrtini kada predvođeni večeras sjajnim Nicolasom Batumom (15 poena, 6 skokova) i LaMarcusom Aldridgeom (16 poena) nakon prvih 12 minuta imaju ogromnih +20 da bi na veliku pauzu otišli sa samo poenom manje.

U drugom poluvremenu prvoj petorci pridružuje se i sjajni Channing Frye koji sa 17 poena odnosi titulu najefikasnijeg igrača na terenu, a uz 13 poena Rudya Fernandeza, 15 poena Travisa Outlawa i sve boljeg Grega Odena (10 poena, 10 skokova) Trail Blazersi su izgledali potpuno nadmoćno što se može zaključiti i iz konačnog rezultata (106:68).

Veliki plus domaćinima piše se i zbog sjajne obrambene igre na drugom šuteru lige, Dwyane Wadeu (12 poena, 6 skokova, 6 asistencija) iza kojeg je uvjerljivo najlošija ovosezonska noć u kojoj tek po drugi puta nije bio najefikasniji strijelac svoje momčadi. Ta titula pripala je Michaelu Beasleyu (14 poena).

Fantastična noć je i iza Chrisa Bosha (39 poena, 11 skokova) koji svoj prvi šut večeri promašuje tek četiri minute prije kraja druge četvrtine. Sjajan učinak kulminira u posljednjoj četvrtini kada se Bosh diže u nebesa i zabija nevjerojatni alley-oop odvevši svoje Raptorse na nedostižnih sedam poena prednosti. Međutim, bez ulaska u igru ozlijeđenog Jermaine O'Neala i sa slabim učinkom donedavno ozlijeđenog Josea Calderona (10 poena, 9 skokova) drugačije naprosto nije išlo.

Vrlo rijetko se dešava da četvorica Bobcatsa završe s dvoznamenkastim brojem poena što je ovog puta i rezultiralo njihovim kratkim vodstvom nakon prve četvrtine. Međutim, Gerald Wallace (23 poena, 8 skokova), Emeka Okafor (16 poena, 14 skokova) i društvo večeras naprosto nisu mogli ništa protiv ovako raspoloženog Wade-a koji je svojoj momčadi "priskrbio" i sedmu ovosezonsku pobjedu. Naš Roko Leni Ukić svojih je osam minuta odigranih većinom tijekom druge četvrtine uspio iskoristiti tek za dva poena uz tri asistencije i jedan obrambeni skok.

Tricom izbačenom tri sekunde prije kraja Marcus Camby (17 poena, 11 skokova) imao je šansu donijeti toliko željenu treću ovosezonsku pobjedu Clippersima i to protiv kluba u kojem je proveo dugih šest sezona, Denver Nuggetsa, no lopta nije prošla kroz mrežicu i domaćini sa minimalnom prednošću upisuju svoju desetu ovosezonsku pobjedu. Fantastična noć tako je zamalo završila tragično za još jednom sjajnog Carmela Anthonya (30 poena, 11 skokova): "Imao nas je i knjiga se zatvarala baš tada, no lopta ipak nije ušla!"

Povijest se pisala i u Clevelandu koji je usprkos samo 17 minuta igre najboljeg strijelca tekuće sezone, LeBrona Jamesa (14 poena) ubilježio 12 pobjedu i uzevši u obzir samo tri poraza tako su stigli do svojeg najboljeg omjera od ulaska u sam NBA. "Trenutno igramo uvjerljivo najbolju košarku svojih karijera", izjavio je presretan LeBron nakon susreta. Sad već uistinu neugodni 13. uzastopni poraz sigurno je ozbiljno zatresao novi klub iz Oklahome koji se očito još uvijek nikako ne može mjeriti sa ostatkom društva u ligi.

Iako su rasipali ogromnih +17 u trećoj četvrtini, iako je Vince Carter (25 poena, 4 skoka) bio najefikasniji kod Netsa, a sjajni John Salmons (38 poena, 7 skokova) u susretu općenito čovjek odluke bez pogovora je Devin Harris (18 poena, 7 skokova) koji samo sedam sekundi prije kraja posljednje četvrtine pogađa tricu za produžetak Netsa da bi 12 sekundi prije završetka produžetka ponovno pogodio za vodstvo svoje momčadi, vodstvo koje su uspjeli zadržati do kraja susreta.