1. Hrvatska nogometna liga, 18. kolo, 07.12.2008, 15:30 h, Maksimir, gledatelja: 758
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Damir Pervan (Bjelovar), Mišo Faletar (Bjelovar)

Lijepo do jesenskog naslova

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 07.12.2008.

Dinamo je sigurnom i uvjerljivom pobjedom od 3:1 protiv Zagreba potvrdio da će Božić dočekati na prvom mjestu ljestvice, što je nakon uglavnom tmurne jeseni važna stvar za maksimirski klub...

Marko Grgić
58'
29
Ivan Krstanović
66'
13
Marin Oršulić
74'
Luka Pavlović

Iako u Europi nije uspio osvojiti ni bod, Marijan Vlak zabilježio je dvije dojmljive pobjede u prvenstvu. Nakon dobre igre i minimalne pobjede u Varaždinu, njegova momčad je protiv Zagreba pružila još jednu dobru partiju i, posebno u drugom dijelu, ponudila gledateljima pokoju atrakciju i dala naslutiti kako bi Dinamo na proljeće pod Vlakom mogao igrati bolji nogomet. Hoće li Vlak za to dobiti i priliku - brzo ćemo saznati.

Pitanje je, međutim, za koga to Dinamo igra i za koga pobjeđuje. Na Maksimiru se, naime, opet skupilo malo gledatelja, njih možda 1.000. Što se preko zime može dogoditi da probudi Dinamove navijače - ne znamo.

Dinamo je susret otvorio prigodom Josipa Tadića, no u ovoj utakmici je još jednom potvrdio da ovo nije njegova jesen - slabašan udarac lako je obranio Škorić.

Nismo gledali sjajnu utakmicu u prvom dijelu, a tome je prvenstveno pridonio Zagreb koji je odigrao vrlo slabo te je tek sporadično prelazio svoju polovicu.

Dinamo je "bunker" teško lomio, u 22. minuti Sammir je dobro pucao, a Škorić lijepom paradom izbio u korner. Šest minuta kasnije Dinamo je zasluženo poveo - Sammir je izbacio Etta na desnoj strani, a povratnu loptu u gol je pospremio Boško Balaban za 1:0 Modrih.

Drugi dio donio je puno bogatiji nogomet, a i lijepe pogotke. U 55. minuti Sammir se lijepo okrenuo na 20-ak metara od gola i još ljepše pogodio desni kut za 2:0, što je praktički riješilo utakmicu pa smo do kraja gledali opušteniji i atraktivniji nogomet.

U 57. minuti Dinamo odigrava dobru kontru, Sammir proigrava Tadića koji se potpuno spetljao pored Škorića, nakon čega je Vlak izgubio strpljenje s Đakovčaninom i u igru ubacio Mandžukića koji se brzo pokazao neuhvatljivim za obranu Pjesnika.

Zagreb je do svoje najbolje šanse stigao nakon sat vremena igre - Vugrinec je pucao u blok, a potom Jurendiću zicer sjajno skida Butina.

Dinamo odmah uzvraća vrlo lijepom akcijom - Balaban se krasnim potezom oslobodio čuvara, gurnuo za Mandžukića koji bježi po desnoj strani i vraća u sredinu loptu Balabanu, no udarac modrog centarfora dobro brani Škorić.

Tri minute kasnije domaći odigravaju gotovo identičnu akciju - Mandžukić ovoga puta proigrava Sammira koji ga poslužuje kao na pladnju na desetak metara od gola, a precizan Mandžukićev udarac predobar je za Škorića koji po treći puta mora po loptu u mrežu.

Do kraja je Zagreb ipak stigao do počasnog gola zahvaljujući majstoru Vugrincu koji s 22-23 metra jako lijepo pogađa za 3:1.

Dinamo je tako sigurnom i solidnom igrom stigao do naslova jesenskog prvaka, puno teže nego što je uoči sezone očekivao. Pred maksimirskim klubom je zanimljiva zima u kojoj treba pojačanja želi li zadržati ritam s Hajdukom, ali treba i odabrati trenera s kojim će krenuti u sljedeće europske izazove. Da li je Marijan Vlak učinio dovoljno da zadrži vruću klupu?