Benfica šesticom na vrh

Antonija Pavlić • ponedjeljak, 08.12.2008.

Sretno kolo za favorite nije na tribine dovuklo puno gledatelja. Najviše promatrača imala je ujedno i najatraktivnija utakmica kola u kojoj je Benfica sa šest komada ispratila Maritimo. Porto i Sporting su također bili uspješni, a za njima nisu kaskali niti Nacional i Rio Ave, koji su također ubilježili maksimalan broj bodova...

Benfica je u portugalskom prvenstvu polako počela preuzimati stvari u svoje ruke. Prvi put nakon 2005., kada su i osvojili naslov prvaka, zasjeli su na čelno mjesto lige, te s 25 osvojenih bodova u 11 susreta čekaju današnji ogled Brage i Leixoesa koji će odlučiti o trenutnom prvaku.

Na stadionu Barreiros Maritimo je s deset igrača u polju ostao već u 17. minuti kada je izravni crveni karton sudac Artur Soares Dias pokazao Marcosu. Samo nešto kasnije Reyes je bio precizan u izvođenju najstrože kazne, donijevši tako svojoj momčadi relativno rano vodstvo.

Nešto prije poluvremena rezultat je na 2:0 postavio Suazo, da bi u nastavku Luisao prvo u 66. postavio 3:0, da bi pet minuta prije kraja, činilo se, zapečatio susret. Međutim, s time se nije složio iskusni Nuno Gomes, te je dvama pogocima, u 86. i 90. minuti povećao rezultat na visokih 6:0.

Donedavno fenjeraš, Rio Ave, nakon poraza je u prošlom kolu protiv Trofensea nastavio s dobrim igrama, stradao je na njihovom travnjaku ovog puta Naval, a pogotke su postigli Semedo u 47. i Livramento u 72. minuti.

I dalje četvrtoplasirani Porto, koji još ima i susret manje, iz Setubala je odnio sva tri boda također uvjerljivom pobjedom, šestom u dosadašnjem tijeku prvenstva, te se bodovno izjednačio s Nacional Madeirom. Sva su tri pogotka igrači trenera Jesualda Ferreire postigli u drugom dijelu susreta.

Prvi je mrežu Pedra Alvesa proparao njegov prezimenjak Bruno, minutu kasnije na 2:0 je povisio Guarin, koji je deset minuta prije ušao u igru umjesto Coste, a konačan rezultat postavio je Lucho desetak minuta prije kraja.

Dobru utakmicu odigrali su i deveta Academica i 14. Pacos Ferreira. Povela je Academica zaslugom Lita u 11. minuti, izjednačio je u 59. William, da bi bodove svojoj momčadi dvije minute prije posljednjeg sučevog zvižduka donio Orlando.

Sve do prije dva tjedna legitimni kandidat za jesenskog prvaka, a sada petoplasirana momčad lige, Nacional Madeira, na svom je stadionu samo oko sedamsto gledatelja podarila šest pogodaka, djelo kojih su četiri bila njihova. Slab odaziv čini se nije previše utjecao na igrače domaće momčadi, a gostima je isto samo moglo olakšati situaciju budući da je ovog puta izostala burna podrška s tribina.

Veliku prednost od 2:0 domaćima je donio već u 37. minuti Néné, da bi Belenenses preko Mana i Marcela zaključno s 81. minutom vratio rezultat u egal. Dvije minute kasnije Nacional vraća prednost, da bi preko Clebera dvije minute prije kraja samo potvrdili vrijednu pobjedu.

I treći od velike trojke, Sporting Lisabon, uspio je u ovom kolu upisati sva tri boda, iako je njegov suparnik, Estrela Amadora već u 6. minuti na svom terenu imala 1:0, strijelac je bio Anselmo. Sporting se u igru vratio zahvaljujući pogocima Izmailova i Liédsona, da bi pobjedu zapečatila 12 minuta prije kraja zgoditkom Vukčevića.

Danas se igraju preostala dva susreta 11. kola u kojima Guimaraes na svom travnjaku dočekuje Leixoes, a pretposljednji Trofense Bragu.