Zimski sportovi

Novo talijansko iznenađenje

Petar Plevnik • petak, 19.12.2008.

Werner Heel iznenađujući je pobjednik trećeg ovosezonskog superveleslaloma voženog u Val Gardeni. Do svoje prve pobjede u ovoj disciplini, Talijan je pred domaćom publikom stigao slaviviši ispred Didiera Defaga, dok je treće mjesto zauzeo švedski veteran Patrik Jaerbyn. Po prvi put ove sezone Ivica Kostelić nije došao do bodova u utrci superveleslaloma...

Nastavljaju se iznenađenja u utrkama najboljih skijaša Svjetskog kupa. Kao i u utrci spusta u kanadskom Lake Louiseu, i danas u Val Gardeni vremenski uvjeti odigrali su veliku ulogu u određivanju pobjednika trećeg ovosezonskog veleslaloma. Još su jednom najbolje prošli oni sa niskim startnim brojevima, budući da je nakon nekolicine početnih skijaša zapuhao topli vjetar, koji je znatno usporio stazu.

U takvim uvjetima najbolje sreće bio je Talijan sa startnim brojem dva Werner Heel. 26-godišnjak kojem je do ove utrke sedmo mjesto iz Bormija bio najbolji superveleslalomski rezultat karijere, stazu Saslong Classic odvozio je u vremenu 1:35.04, dovoljno za prvo mjesto i prvu talijansku pobjedu u Val Gardeni od 2001. i slavlja velikog Kristiana Ghedine.

Jedini koji je od natjecatelja s višim startnim brojevima uspio napraviti dobar rezultat je drugoplasirani Švicarac Didier Defago s 43 stotinke zaostka za Heelom, dok se nakon više od dvije godine izbivanja na pobjedničko postolje popeo 39-godišnji Šveđanin Patrik Jaerbyn.

Loši uvjeti na stazi odrazili su se i na nastup Ivice Kostelića, koji tako po prvi put ove sezone nije stigao do bodova u utrci superveleslaloma. Ivica je već na prvom prolazu imao osam desetinki zaostaka, a sa svaki prolazom taj se zaostatak samo povećavao, sve do konačnih 2.27 sekundi, dovoljno tek za razočaravajuće 44. mjesto.

Još lošiji bio je nastup Natka Zrnčića-Dima, koji je utrku završio kao 58., uvjerljivo najlošiji od svih natjecatelja koji su završili utrku, s gotovo pet sekundi zaostatka za pobjednikom Heelom.

Treba napomenuti i još jedan vrlo dobar rezultat mladog Švicarca Carla Janke, koji je današnjim 11. mjestom stigao na drugo mjesto ukupnog poretka Svjetskog kupa, s 80 bodova zaostatka za vodećim Norvežaninom Aksel Lundom Svindalom.