Fantastični Ukić prelomio susret

Goran Markuš • nedjelja, 04.01.2009.

Po prvi puta u svojoj NBA karijeri naš Roko Leni Ukić bio je čovjek odluke i prekrasnom solo akcijom zabio prelomni skok šut osiguravši 14. ovosezonsku pobjedu za Toronto. Veliko iznenađenje pripremili su nam i košarkaši Washington Wizardsa koji su odličnom igrom kod kuće uspjeli svladati LeBrona Jamesa i njegove Cavse, a veliku pobjedu izvojevali su i Knicksi svladavši aktualne prvake, Boston Celticse...

Toronto je već na samom startu susreta krenuo oštro i na leđima Anthonyja Parkera (26 poena) i Chrisa Bosha (23 poena, 11 skokova) pobjegao na +12. Nakon uvodnih pet poena jedine prave svijetle točke Orlanda u tim trenucima, Dwighta Howarda (39 poena, 8 skokova) Raptorsi rade 8:0 seriju tijekom koje naš Roko Leni Ukić (12 poena, 2 skoka, 7 asistencija) zabija svoj šesti poen. Do kraja poluvremena Magic se ipak polako vraća u susret te se na veliki odmor odlazi rezultatom 56:49.

Gosti odlično otvaraju treću četvrtinu, a nakon što se Rashard Lewis (20 poena, 6 skokova, 9 asistencija) ozbiljnije priključuje vrlo raspoloženom Howardu, čak i preuzimaju vodstvo te u završnih 12 minuta ulaze sa minimalnim poenom prednosti.

Vezane vijesti

Međutim, Toronto nije bio spreman izgubiti i na čelu sa našim Ukićem i sjajnim Parkerom uspijevaju vratiti i zadržati prednost do samog kraja. Čak pet asistencija naš je Roko skupio tijekom te odlučujuće četvrte četvrtine, a njegov solo prodor koji završava prekrasnim skok šutom kod minimalne prednosti Raptorsa prelomio je susret i odlučio večerašnjeg pobjednika. Skandiranje nešto više od 19 tisuća posjetitelja naš će Ukić još sigurno neko vrijeme pamtiti.

Kratki osvrt na Toronto - Orlando

"Ako imam neku specijalnost onda je to baš ovakav skok šut nakon ulaska na lijevu stranu", izjavio je Roko nakon susreta. Pohvale našem Roku, očekivano, stizale su sa svih strana: "Odmah se vidjelo da je danas njegov dan što nikako nisam smio zanemariti", izjavio je trener Raptorsa, Jay Triano na što se zvijezda kluba, Chris Bosh odmah nadovezao: "Cijelu ga je noć pratilo sjajno, ali pomalo smiješno kretanje stoga sam mu odmah rekao neka ode do kraja. Ukoliko promaši polaganje bar ćemo pokazati svoju agresivnost."

Najgori ovosezonski učinak Cavsa Wizardsi su znali iskoristiti i senzacijom večeri odnijeti sedmu ovosezonsku pobjedu. Već prvo poluvrijeme Cleveland je izgledao pomalo izgubljeno, a tek ih je uobičajeno sjajan LeBron James držao na pristojnoj udaljenosti od domaćina predvođenih fantastičnim Caronom Butlerom (19 poena, 7 skokova).

Međutim, pravi šok za goste tek slijedi. Na čelu sa Antawnom Jamisonom (26 poena, 13 skokova) domaćini potpuno nadigravaju Cavse koji zabijaju mizernih 11 poena tijekom cijele treće četvrtine i u posljednju ulaze sa velikih 14 poena zaostatka.

Ipak, James i društvo ponovno pokazuju da sve nije gotovo i samo minutu prije kraja rezultat je ponovno izjednačen. Koš Jamisona deset sekundi prije kraja natjerao je Jamesa na brzu akciju koja se kasnije pokazuje odlučujućom. Naime, ne svakidašnjom greškom upravo je najbolji igrač Clevelanda, LeBron James izgubio loptu (koraci) da bi Butler još jednim slobodnim bacanjem postavio konačnih 80:77 za Wizardse.

Nakon sjajnih uvodnih 27-2 večeras su Celticsi poraženi po četvrti puta u posljednjih šest susreta. Ovog puta, pomalo neočekivano, egzekutori su bili momci iz New Yorka ujedno prekinuvši svoj ružan niz od osam uzastopnih poraza. Iako smo prvo poluvrijeme gledali prilično izjednačenu utakmicu Boston se nešto bolje snalazi i na odmor odlazi sa mala tri poena prednosti.

Međutim, po povratku na teren sjajnom Alu Harringtonu (30 poena, 7 skokova) pridružuje se i Wilson Chandler (31 poen, 8 skokova) što rezultira bijegom domaćina na i više nego solidnih +10. Niti odlična partija Paula Piercea (31 poen, 7 skokova) ne uspijeva iznenaditi Knickse koji mirnom, rutinskom igrom u svoju korist privode privode susret kraju.

Ova noć neće ostati u dobrom sjećanju niti brojnim obožavateljima Dallasa koji je poražen na gostovanju kod Memphisa. Od ukupnih 21 O. J. Mayo je u posljednjih 12 minuta zabio čak 18. uništivši sve nade Mavericksa u povratak. Iako je postigao odličnih 28 poena, Dirk Nowitzki ne može biti zadovoljan ishodom susreta: "Ovu utakmicu jednostavno moramo što prije zaboraviti."