Boston prekinuo crnu seriju, Ukić solidan

Goran Markuš • ponedjeljak, 12.01.2009.

Nakon tri uzastopna poraza Celticsi su napokon upisali pobjedu i to upravo na gostovanju kod Toronto Raptorsa našeg Roka Leni Ukića koji je svojih 14 minuta vrlo racionalno iskoristio. Veliku pobjedu izborili su i košarkaši Orlanda svladavši San Antonio na njihovom terenu...

Bila je to veličanstvena večer Raya Allena koji je postigavši 36 poena postavio ovosezonski osobni rekord istovremeno konačno osiguravši i prekid crne serije Celticsa tijekom koje su izgubili čak četiri od posljednjih pet susreta. Već na samom otvaranju susreta gosti su uzeli kontrolu nad susretom u svoje ruke te na odmor otišli sa i više nego solidnih +13

Toronto se ne budi niti u trećoj četvrtini što rezultira sa velikih +20 Celticsa uoči posljednjih 12 minuta igre. Međutim, na leđima fantastičnog Jasona Kaponoa (12 poena - sve u posljednjoj četvrtini) i Andrea Bargnanija (17 poena, 9 skokova) domaćini se vraćaju i samo 34 sekunde prije smanjuju razliku na malih pet poena, no Allen nije bio spreman izgubiti dobiveno i sa četiri pogođena slobodna bacanja osigurava toliko željenu 30. ovosezonsku pobjedu Bostona.

U početnoj petorki Raptorsa večeras se našao i Jose Calderon (6 poena), no već prije poluvremena, zbog stare ozljede tetive desnog koljena, bio je prisiljen napustiti parket. Međutim, ubacivši sva četiri "slobodnjaka" njegova serija se popela na ogromnih 79 uzastopno ubačenih slobodnih bacanja čime je stigao do trećeg rezultata svih vremena, a vodeći Michael Williams bježi mu za ne tako velikih 18 poena. Naš Roko Leni Ukić odigrao je 14 minuta koje je iskoristio za četiri poena, tri asistencije i jednu blokadu.

Sacramento Kings - Dallas Mavericks

Čudo zvano Orlando ne zaustavljaju niti Spursi protiv kojih su sinoć upisali i 30. ovosezonsku tj. četvrtu uzastopnu pobjedu. Bila je to velika noć za goste koji su gotovo cijeli susret držali minimalnu prednost da bi Emanuel Ginobili (18 poena) tri minute prije kraja sve vratio na početak. Međutim, s druge strane se našao vrlo raspoložen Jameer Nelson (22 poena, 5 asistencija) koji sam radi 8:2 seriju i tako osigurava veliko slavlje Magica.

Kod Orlanda nikako ne smijemo zaboraviti na zvijezdu večeri, Dwighta Howarda koji je uz 24 poena upisao i ogromnih 14 skokova, a preko 20 poena otišao je i nekadašnji igrač Spursa, Hidayet Turkoglu zabivši 21 poena uz pet skokova i asistencija. San Antonio je ponovno vukao fantastičan Tony Parker (31 poen, 6 asistencija), a uz Ginobilija sa 18 poena, deset skokova i pet asistencija slijedi ga Tim Duncan.

Obično, kad ne ide Kobea Bryanta (19 poena, 7 asistencija) niti Pau Gasola (14 poena, 18 skokova) Lakersi su u problemima, no ovog puta to nije bio slučaj. Naime, sjajnom timskom igrom s fantastičnim Andrewom Bynumom (24 poena, 6 skokova) na čelu Lakersi su kao prva ekipa na Zapadu stigli do 30. ovosezonske pobjede u čemu ih nije uspio spriječiti niti najbolji igrač Heata, Dwyane Wade upisavši 27 poena, pet skokova i sedam asistencija.

Usprkos malim problemima u samoj završnici Sunsi su upisali i 21. ovosezonsku pobjedu nanijevši čak 11. uzastopnih poraz Clippersima koji se bez Zacha Randolpha i Barona Davisa, svoje dvije najveće zvijezde, očito ne snalaze baš najbolje. Iako je na samom početku imao malih problema sa osobnim pogreškama goste je uvjerljivo predvodio sjajan Amare Stoudemire (26 poena, 7 skokova) kojeg niti vrlo raspoložen dvojac Al Thornton (23 poena, 8 skokova) - Marcus Camby (18 poena, 18 skokova) nije mogao zaustaviti.