Automoto

Coma i Mahaček nadomak pobjeda

Goran Markuš • subota, 17.01.2009.

Završen je i 13. dan relija Dakar tijekom kojeg su, uslijed nevremena, organizatori ponovno preskočili pola brzinaca. Usprkos novoj pobjedi Despresa, Coma i dalje uvjerljivo vodi u konkurenciji motocikala sa gotovo 90 minuta prednosti, dok je tek osmim vremenom dana De Villiers izgubio još poneku vrlo vrijednu sekundu prednosti ispred sjajnog Millera...

Nakon odustajanja Carlosa Sainza društvo na vrhu u poretku automobila zaista se stisnulo i od vodećeg Južnoafrikanca, Giniela De Villiersa Amerikanac Mike Miller sad zaostaje samo malih 140 sekundi.

Prvu pobjedu dana Mitsubishija Nanija Rome ipak je zasjenilo tek osmo vrijeme dana vodećeg Južnoafrikanca kojeg je spasilo tek 15 sekundi brže vrijeme njegovog glavnog protivnika, Mikea Millera.

Iako je po peti puta ove godine upisao najbrže vrijeme dana, 21. puta u svojoj Dakar karijeri, Francuz Cyril Despres sve je dalje od obrane svoje titule. Naime, smanjivši razliku za svega 105 sekundi Despres u ukupnom poretku i dalje zaostaje ogromnih 88 minuta za uvjerljivo prvim imenom u konkurenciji motocikala, Španjolcem Marcom Comom.

Kratki pregled 13. dana

Despres je predvodio društvo od samog starta do cilja na što se vodeći Coma i nije previše obazirao i mirnom vožnjom sve se više približava toliko željenoj pobjedi. S druge strane, odličan dan je i iza fantastičnog Francuza, Davida Fretignea koji je svoju Yamahu ponovno ugurao na treće mjesto te za drugoplasiranim Despresom uoči posljednja dva dana zaostaje svega 6:44 minuta.

Tek peto vrijeme dana stajalo je peterostrukog pobjednika relija Dakar, Rusa Čagina vodstva u ukupnom poretku koje je sa tri minute prednosti preuzeo još jedan sjajan Rus, Firdaus Kabirov. Iza vodećeg Kabirova, kojemu je ovo ujedno i druga pobjeda dana na ovogodišnjem izdanju relija Dakar, sa 132 sekunde zaostatka danas se smjestio Nizozemac Gerard De Rooy koji u ukupnom poretku drži sigurno treće mjesto.

Iako su mnogi nakon jučerašnje velike pobjede očekivali još veći današnji nalet Marcosa Patronellija tek devetim vremenom dana Argentinčev zaostatak za vodećim Josefom Mahačekom ponovno je otišao iznad dva sata čime su mu preostale još samo teoretske šanse za pobjedu. Valja spomenuti i Španjolca Carlosa Avendana koji je u konkurenciji quadova danas upisao i svoju prvu pobjedu dana na reliju Dakar.

Sutra, predzadnjeg dana ovogodišnjeg izdanja relija Dakar očekuje nas novih 792 km od Cordove do Buenos Airesa pri čemu 227 km otpada na brzince.